Ženy sa lepšie vyspia s mužom po boku

Muži sú často kritizovaní, že spánok partnerky rušia napríklad chrápaním alebo tým, že "kradnú" perinu. Teraz však vedci preukázali, že nič z toho nie. Vydaté ženy spia lepšie než tie, ktoré žijú samy.


Ženy, ktoré žijú v stabilnom vzťahu, spia lepšie než tie, ktoré sú samy, alebo sa s partnerom rozišli

Najlepší spánok si užívajú ženy vo fungujúcom manželstve. Preukázali to ako prístroje, ktoré merali spánok, tak dotazníky vyplnené ženami.

Profesorka Wendy Troxelová

Ktorá štúdiu na University of Pittsburgh viedla, hovorí, že ženy, ktoré sa počas osemročného sledovania vydali, mali pocit, že spia úplne fantasticky. Prístroje ale ukázali, že ich spánok bol relatívne nepokojný. "Domnievame sa, že ide o akýsi \'novomanželský efekt\'. Teda o to, že si novo vydaté ženy na spánok vedľa manžela ešte len museli zvykať," dodáva profesorka Troxelová.

Štúdia zahŕňala 360 žien v priemernom veku 51 rokov

Po osem rokov bol raz ročne monitorovaný stav ich vzťahu a spánok. Každý rok k nim na tri dni prišli odborníci a zostali u nich tri po sebe nasledujúce noci. Pripojili ich na EEG a monitorovali aj pohyb očí. Potom tiež tieto dobrovoľníčky mesiac v spánku nosili náramok, ktorý monitoroval ich spánkové aktivity.

Výsledky meraní boli porovnávané s tým, v akej vzťahu žena žije, poprípade či žije sama. "Naše výsledky sa doplňujú s predošlými štúdiami. Naznačujú, že stabilita vzťahu a jeho kvalita sú pre kvalitu spánku žien veľmi dôležité," dodala profesorka Troxelová.

Ženy sa lepšie vyspia s mužom po boku


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky