Výskyt novej pohlavné choroby Lymphogranuloma venereum (LGV) v SR

Zo západnej Európy do Čiech mieri epidémia závažné pohlavné choroby Lymphogranuloma venereum (LGV) - endemického ochorenie z krajín subsaharskej Afriky, Južnej Ameriky, Severovýchodnej Ázie a Karibiku.


 

Vo februári 2003 bol v Rotterdame v Holandsku zachytený prvý prípad LGV

Vyšetrením partnerov prvého pacienta bolo zistené ďalších 13 prípadov. Takto začala epidémia LGV v Európe. Na Dermatovenerologickej klinike 2. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Nemocnice Na Bulovce prednostka prof. MUDr. Jany Hercogová v Prahe bolo v spolupráci s Národnou referenčným laboratóriom pre chlamýdie pod vedením MUDr. Hany Zákoucký do mája 2012 potvrdené 14 prípadov LGV. Od doby potvrdenia prvého prípadu v Holandsku sú hlásené stovky ďalších prípadov v Španielsku, Anglicku, Rakúsku, Nemecku, Portugalsku a tiež v Severnej Amerike a Austrálii. Celkovo sa jedná o viac než 1600 hlásených prípadov LGV v tzv vyspelých krajinách.

Prvý prípad LGV v SR bol publikovaný tento rok v januári tohto roku (VAŇOUSOVÁ, Daniela, Zákoucký, Hana, JILICH, David, ROZSYPAL, Hanuš, STAŇKOVÁ, Marie, ZUFANOVÁ, S, Vojáčková, Nadežda, Hercogová, Jana, MARVAN, J, MACHALA , Ladislav. First detection of Chlamydia trachomatis LGV biovary in the Czech Republic, 2010-2011.Euro Surveill. 2012 Jan 12; 17 (2). Výskyt LGV je v týchto krajinách je úzko spätý s pacientmi mužského pohlavia homosexuálnej orientácie, väčšina pacientov je zároveň HIV pozitívnych, vysoko promiskuitných, s veľmi rizikovým sexuálnym správaním, ktoré zahŕňa nechránený análny sex, zdieľanie sexuálnych pomôcok, fisting a sex party zahŕňajúce tiež medzinárodnú sexuálne sieť partnerov s vysokým výskytom súčasne pridružených sexuálne prenosných chorôb.

"LGV je závažným ochorením prenosným pohlavným stykom

Ktoré sa v Európe vyskytuje najmä v homosexuálnej komunite," uvádza MUDr. Daniela Vaňousová a dodáva, že je "dôležité vyvarovanie sa rizikového sexuálneho správania, najmä nechránených pohlavných stykov s cudzincami a vzhľadom k celkovému nárastu výskytu pohlavných chorôb všeobecne - tj syfilis, kvapavka, chlamýdie a HPV infekcie, je veľmi dôležité dodržiavanie zásad bezpečného sexu. "

LGV sa vo vyspelých krajinách prenáša najčastejšie análnym stykom s následnou výrazne zápalovou reakciou organizmu v mieste prenosu, ktorá je často sprevádzaná celkovými príznakmi. Inkubačná doba je 3 - 30 dní. Možné sú 2 klinické priebehy ochorenia, ale pri laboratórnom vyšetrení sexuálnej kontaktov chorých pacientov boli zistené aj prípady infekcie bez klinických prejavov.

Klasický priebeh LGV je charakterizovaný vznikom primárneho prejavu v oblasti genitálií

Je to červený pupienok, ktorý sa mení vo vred. Neliečená infekcia sa sama zahojí v priebehu niekoľkých týždňov a infekcia prechádza v priebehu dní až týždňov do ďalšieho štádia. Pre toto štádium je typické bolestivé zdurenie tanínových lymfatických uzlín sa začervenaním kože nad uzlinami. Tieto uzliny môžu splývať, hnisať a môžu sa vytvoriť fistuly, tj kanáliky medzi uzlinou a povrchom kože. Prasknutie uzlín hrozí ako v slabinách, tak v dutine brušnej. Tieto prejavy sprevádzajú často celkové príznaky - nevoľnosť, triaška, horúčka, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Neliečené LGV môže postúpiť u niektorých pacientov do tretieho štádia, charakterizovaného chronickým zápalom, ktorý vedie k uzáveru lymfatických ciev. Následkom je vznik masívneho opuchu a znetvorenie oblasti genitálií.

V priemyselných krajinách je vzhľadom k epidémii v homosexuálnej komunite častejším klinickým obrazom LGV tzv rektálna syndróm. Je to zápal konečníka, ktorý je často sprevádzaný celkovými príznakmi. Tento zápal sa prejavuje výtokom z konečníka, niekedy s prímesou krvi, bolesťou v oblasti konečníka, bolestivým vyprázdňovaním alebo zápchou. Neliečený LGV zápal v konečníku môže viesť k vzniku zúženia čriev a tvorbe fistúl.

Diagnostika

Kľúčom k správnej diagnóze je prevedenie steru z oblasti prebiehajúcej infekcie a následného špecifického testu k preukazu Chlamydia trachomatis v Národnej referenčnom laboratóriu pre chlamýdie v Prahe. Toto vyšetrenie určí aj konkrétny typ chlamýdie.

Liečba

Liekom voľby LGV sú cielené antibiotiká podávané po dostatočne dlhú dobu. Chirurgické riešenie je nutné v prípade hnisanie uzlín a vzniku fistúl. Ďalej sa chirurgicky rieši zúženie čriev ako komplikácia neliečeného ochorenia. Liečbe sa venujú len špecializované centrá.

Výskyt novej pohlavné choroby Lymphogranuloma venereum (LGV) v SR


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky