Vši Munky, filcka - ako na ne?

Infekcia filcka (pedikulózu) patrí medzi sexuálne prenosné choroby, ktoré sa v našich zemepisných šírkach bežne vyskytujú. Toto ochorenie je spôsobené všetkou Munky (Phtirus pubis). Voš je drobný, svetlo sfarbený hmyz..


Ako spoznám, že som chytil filcka?

Voš Munky - filcka Po pohryznutí Munky vzniká svrbenie, môže sa objaviť aj drobná vyrážka. Typické pre voš Munky sú až niekoľko centimetrov veľké, modrasté škvrny (maculae coerulae). Tieto príznaky sa objavujú v miestach, kde voš prežíva s saje, najčastejšie je to ochlpenie lonovej krajiny, podpazušie, obočie, mihalnice au mužov fúzy. Voš Munky nikdy nenájdeš vo vlasoch, pretože ľudský vlas je pre ňu moc tenký, neudrží sa na ňom .. Vo vlasoch žije voš detská (Pediculus capitis). Platí teda pravidlo, že keď objavíš voš od obočia dolu, je to filcka. Aby sme mohli potvrdiť, že svrbenie či škvrny spôsobili filcka, je nutné niektorú z nich nájsť. Filcka sa väčšinou drží na chlpoch vo vyššie popísaných miestach. Na chlpu je vidieť drobné zhrubnutie, nie je potrebné veľké sily Munky z chlpu odstrániť. Pri podrobnom skúmaní sú zreteľné jednotlivé časti tela vši a nožičky. Dobrým preukazom, že sa jedná naozaj o Ves a nie niečo iné, je položiť si ju na necht a druhým nechtom ju rozdrviť. Je počuť drobné lupnutie. Ak bola voš napiť tak sa objaví aj krvavá škvrnka.

Ako sa to mohlo stať?

V naprostej väčšine prípadov je na vine váš sexuálny partner. Môže sa síce stať, že sa vši prenesú posteľnou bielizňou alebo uterákom, ale ako som písal vyššie, bez prístupu ku krvi vši celkom rýchlo hynú.

Čo s tým?

Nie je dôvod na paniku. Nákaza Munky nie je žiadne závažné ochorenie av naprostej väčšine prípadov nepotrebuje návštevu u lekára. Je dobré síce upozorniť, že vši môžu prenášať pôvodcu škvrnitého týfusu a návratové horúčky, ale u nás by sa jednalo skôr o raritu. Problém s Munky by mala vyriešiť návšteva lekárne a zakúpení voľne predajného lieku na liečbu zavšivení. Najčastejšie používaným je Diffusil H 92-P, čo je sprej, ktorý sa nastrieka na všetky ochlpené miesta, po rozotrení a zaschnutí sa nechá 4-12 hodín pôsobiť. Následne sa zmyje a vši je dobré vyčesať. Ďalšími prípravky na našom trhu sú Orthosan H a Stop - Antiparasiten Shampoo. Určite vám s výberom poradia v každej lekárni. V rámci odvšivování je dobré nezabudnúť šampón ponúknuť svojmu partnerovi či partnerom, nech nemusíte problém s filcka riešiť za niekoľko dní znova. Odporúča sa tiež posteľná bielizeň a oblečenie vyprať najmenej na 70C, čo je teplota, ktorá zničí aj zárodky vší. Pri problémoch so svrbením alebo škvrnami použite niektorú z voľne predávaných antihistaminových mastí, napríklad Fenistil gél.

Vši Munky, filcka - ako na ne?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky