Vred na genitáliách - podozrenie na syfilis

Škandál s prepuknutím syfilisu medzi českými pornoherci máme ešte v čerstvej pamäti. Toto ochorenie sa ale bohužiaľ nevyhýba ani "amatérom". S jeseňou zaznamenali lekárske laboratóriá zvýšený výskyt tejto nebezpečnej choroby medzi bežnými občanm


Neliečená syfilis pritom môže končiť nevratným ťažkým poškodením nervového a kardiovaskulárneho systému

Prenos nastáva takmer výhradne pohlavným stykom s infikovaným partnerom. Je preto pravdepodobné, že zvýšený počet pozitívnych testov na túto chorobu majú na svedomí letnú náhodné známosti.

"Jediným spoľahlivým prostriedkom na zabránenie prenosu je kondóm. V prípade, že sú infekčné ložiská mimo oblasť krytou kondómom, nemôže ani kondóm vzniku choroby zabrániť," vysvetlila MUDr. Jana Janatová z laboratória klinickej mikrobiológie spoločnosti Synlab.

Pôvodcom syfilisu je baktéria špirálovitého tvaru - spirocheta Treponema pálium. Táto baktéria je infekčné pre človeka a je jeho jediným hostiteľom v prírode. Treponema pálium je veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy, ničí ju aj zriedené roztoky bežných dezinfekčných prostriedkov.

Prenos je takmer výhradne pohlavným stykom s infikovaným partnerom

Tehotné ženy môžu preniesť ochorenie cez placentu na plod (vrodená syfilis). Vzácnejšie môže byť infekcia prenesená aj nepohlavne. Vstupnou bránou pre Treponema od infikovaného človeka môže byť koža a sliznice kdekoľvek, najčastejšie však v oblasti pohlavia a ústnej dutiny v závislosti na spôsobe intímneho styku.

Inkubačná doba je v rozmedzí 10-90 dní, najčastejšie 3 týždne. Priebeh infekcie rozdeľujeme na obdobie skoré (primárny a sekundárny štádium) a neskoré syfilis (terciárne štádium).

Približne 3 týždne od nákazy sa v okolí miesta vstupu infekcie (najčastejšie na pohlavných orgánoch, možno aj lokalizácia na rtu) objavia tvrdý nebolestivý hrbolček, ktorý sa rýchlo mení vo vred. Súčasne s jeho vznikom zdurí lymfatické uzliny v slabinách. Vred zvyčajne nebolí a do niekoľkých týždňov sám, aj bez liečby zmizne. Štádium tvrdého vredu sa označuje ako primárny.

Prejavy druhého štádia sa objavujú zhruba za ďalších 6 až 12 týždňov

Po celé predchádzajúce obdobie sa baktérie nepozorovane šíria po tele a množia. Svoju prítomnosť môžu oznámiť celým radom rôznych prejavov. K typickým príznakom patrí zdurenie lymfatických uzlín a červená kožná vyrážka postihujúce celé telo aj končatiny vrátane dlaní a plôšok nôh. V miestach vlhkého zaparenia (triesla, podpazušie) môžu vznikať kondylómy v podobe zapáchajúcich, mokvajúcich výrastkov. Ku kožným prejavom sa pridávajú celkové príznaky v podobe bolesti hlavy a horúčky. Po niekoľkých mesiacoch ťažkosti opäť samé vymiznú. Druhé štádium predstavuje najvyššie riziko prenosu infekcie na ďalšiu osobu.

Tretie štádium syfilisu nastupuje po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca rokoch od posledných ťažkostí

Charakterizuje ho vznik tzv Gummy. Sú to tvrdé hrbole v koži av slizniciach. Tieto ložiská zápalu sa môžu rozpadať a vředovatět. Okrem viditeľných miest sa môžu Gummi vyskytovať aj v kostiach av telesných orgánoch. K najzávažnejším prejavom pokročilej syfilis patrí postihnutie nervového a kardiovaskulárneho systému.

Pre včasné stanovenie diagnózy a tak aj začatie liečby je nutné, aby akýkoľvek vred na genitáliách bol čo najskôr vyšetrený dermatovenerológom

Do tej doby nesmie byť vred akokoľvek ošetrovaný, pretože necielene zvonka, alebo celkovo podané liečivo (napr. antibiotikum) syfilis nevylieči, ale zato sťaží alebo znemožní veľmi cenný priamy preukaz pôvodcu syfilisu-Treponema pallidum. Ochorenie potom navyše môže prebiehať netypicky. Tým sa rozpoznanie syfilis aj samotné začatí liečby zbytočne oneskorí.

"Ak má pacient podozrenie na nákazu a obáva sa návštevy lekára, má možnosť nechať si vyšetriť vzorku krvi priamo v laboratóriu bez odporúčania lekára, čo málokto vie," upozorňuje Janatová.

V prípade pozitívneho výsledku je zákonom stanovený liečebný režim aj povinná dlhodobá dispenzarizácia (sledovanie).

Vred na genitáliách - podozrenie na syfilis


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky