Vedci našli v mozgu pedofilov určité zmeny

Americkí vedci oznámili, že pomocou metódy skenovania našli zreteľné rozdiely v mozgovej činnosti pedofilov. Tím odborníkov na univerzite v Yale zistil, že ak sa pedofil pozrel na erotický obrázok s dospelým človekom.


Prejavila sa u neho v jednej časti mozgu nižšia aktivita ako u iných dobrovoľníkov zapojených do výskumu.

Časopis Biological Psychiatry uvádza, že ide o prvý dôkaz rozdielnosti v myslení nasnímaný v reálnom čase. To zvyšuje nádej, že bude možné nájsť aj liek na pedofíliu.

Dôkazov, že poruchy v určitej časti mozgu sa môžu podieľať na tom, že niekoho sexuálne priťahujú deti, pribúda. V niekoľkých málo prípadoch sa takéto pocity vyvinuli u pacientov s mozgovým nádorom; po odstránení nádoru tieto sklony zmizli.

Odborníci na univerzite v Yale použili magnetickú rezonanciu, ktorá umožňuje zaznamenať činnosť mozgu, keď pacient premýšľa

Zistili, že keď sa pacienti so sklonmi k pedofílii pozreli na pornografiu s dospelými osobami, časť mozgu označovaná ako hypotalamus, podieľajúce sa na uvoľňovaní hormónov a sexuálneho vzrušenia, bola menej aktívna než u iných dobrovoľníkov.

Šéfredaktor časopisu Biological Psychiatry John Krystal ale vyslovuje pochybnosti, či možno na základe zvýšenej mozgovej činnosti jednoznačne určiť, ak hrozí niekomu sklon k pedofílii.

"Objav ale poskytuje kľúč k pochopeniu tejto zložitej poruchy. Človek, u ktorého bude zistená, môže hľadať iné formy stimulácie," povedal Krystal

Podľa vedúceho výskumného tímu Georga Northoffa môžu byť výsledky štúdie považované za prvý krok k stanoveniu neurobiológie pedofílie ak vývoju nových a účinných prostriedkov liečenia tejto poruchy.

Keith Ashcroft, psychológ Centre for Forensic Neuroscience upozornil, že sú aj iné dôkazy, ktoré svedčia o tom, že problémy v prednom čelnom laloku mozgu sú spojené s pedofilnými sklonmi.

"Sexuálne správanie je veľmi zložitý jav; pre niektorých ľudí nie sú dráždivé vizuálne stimuly, ale dotyky," povedal. Odporúča, aby ľudia so sklonmi k pedofílii brali lieky na schizofréniu. Tie totiž pôsobia na podobnú časť mozgu a môžu byť užitočné.

Vedci našli v mozgu pedofilov určité zmeny


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky