Test vzťahové nerovnováhy

Ak chcete zistiť, či vášmu vzťahu hrozí vzťahová nerovnováha, odpovedzte áno alebo nie na pätnásť nasledujúcich otázok a prečítajte si, či ste vo vašom vzťahu ovládajúci či ovládanie:


 

 • 1. Má jeden z vás majetnícke sklony, alebo na druhého dokonca žiarli?
 • 2. Stáva sa, že jeden z vás na druhého stále alebo veľmi často čaká (sľúbené, ale neuskutočnené telefonické hovory; opakované neskoré návraty domov ..)?
 • 3. Je jeden z vás považovaný za dobrého a druhý za zlého? Je jeden z vás očierňovaný okolím alebo rodinou? (Ako s ním môžeš žiť?)
 • 4. Venuje jeden z vás väčšie úsilie tomu, aby vyvolal dialóg alebo nastolil komunikáciu? Hovorí jeden z vás často "rozprávaj so mnou" a druhý "ao čom mám hovoriť"?
 • 5. Hovorí jeden z vás "mám ťa rád / a" častejšie ako ten druhý? Pýta sa jeden z vás často druhého "máš ma rád / a"?
 • 6. Stáva sa, že v spoločnosti s inými ľuďmi priťahuje jeden z vás ľahko pozornosť opačného pohlavia? Hanbia sa jeden z vás za správanie druhého na verejnosti alebo je mu za partnera trápne?
 • 7. Je jeden z vás k druhému po milovaní menej nežný? Milujete sa z "hygienických dôvodov", z povinnosti, alebo aby ste druhého potešili? 8. Túži jeden z vás viac rozoberať vzťahové problémy? Hovorí jeden z vás často "musíme sa porozprávať"?
 • 9. Keď si vyjdete s priateľmi, cítia sa jeden z vás opustený, zatiaľ čo ten druhý má dojem, že je pod dozorom? Cíti sa jeden z vás lepšie s priateľmi, než keby ste boli spolu sami?
 • 10. Má pre jedného z vás jeho kariéra väčší význam než pre toho druhého? Má jeden z vás toľko práce, že sa ten druhý cíti opustený?
 • 11. Cíti sa jeden z vás frustrovaní alebo nespokojný so vzťahom, zatiaľ čo druhý ho považuje za vyhovujúci? Je jeden z vás obviňovaný, že hľadá "muchy" tam, kde žiadne problémy nie sú?
 • 12. Máte problém udržiavať spolu konverzáciu, keď ste sami v reštaurácii? Máte dojem, že komunikácia prebieha len jednosmerne? 13. Ak nie ste manželia, zavádza jeden z vás častejšie ako ten druhý rozhovor na tému záväzku?
 • 14. Ak ste manželia, hovorí jeden z vás častejšie ako ten druhý o možnosti mať deti (alebo ešte jedno dieťa)?
 • 15. Keď sa hádate, je jeden z vás obviňovaný, že je egocentrický, sebecký, bez záujmu, zatiaľ čo druhý je označovaný za majetníckeho, príliš náročného alebo závislého?

 

A teraz spočítajte, koľkokrát ste odpovedali áno a koľkokrát nie. Ak ste na všetky otázky odpovedali nie, pravdepodobne ste ešte v období medových týždňov. Užívajte si to, ale nezabúdajte, že vášeň skôr alebo neskôr pominie?

Ak ste odpovedali raz až trikrát áno a žijete spolu viac ako päť rokov: bravo! Pravdepodobne ste sa naučili rozdeliť si moc a udržiavať medzi sebou aspoň minimum vášne.

Ak máte medzi 3 až 10 áno, určite zažívate dobré aj zlé chvíle ako každý normálny pár

Ak sa zoznámite s kapitolami o ovládanom a ovládajúcim, pravdepodobne sa vám podarí nastoliť lepšiu rovnováhu vo vzťahu a znovu prebudiť vášeň.

Ak máte viac ako 10 áno, dôrazne vám odporúčam navštíviť manželského poradcu alebo psychológa, pretože som presvedčený, že jeden z vás vážne uvažuje o rozvode, že jeden z vás sa vo vzťahu dusí, zatiaľ čo druhý sa cíti nepochopený. Neobviňujte sa, to nie je vaša chyba, ani chyba vášho partnera; vina je jedine v paradoxe vášne a vo vašich komunikačných problémoch, ktoré sú zapríčinené vašou neznalosťou tohto paradoxu a rozdielov, ktoré medzi vás kladú prekážky.

Vlastne čím viac kladných odpovedí ste nazbierali, tým viac je vo vašom vzťahu nerovnováhy a tým viac riskujete, že sa zamotáte do začarovaného kruhu paradoxu vášne, teda že sa vo vašom vzťahu začne prejavovať dominancie - jeden z vás sa bude cítiť ovládaný a odmietaný, zatiaľ čo druhý sa bude dusiť a cítiť sa využívaný. Čím dlhšie budete čakať s vážnym riešením tejto nerovnováhy, tým viac sa nerovnováha bude zväčšovať, až nakoniec nastane okamih, kedy sa váš vzťah rozpadne.

Test vzťahové nerovnováhy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky