Syndróm trvalého sexuálneho vzrušenia (PSAS)

Aj v japonskej spoločnosti, kde sú témy okolo sexu ešte značne tabuizované, zisťujú niektoré ženy, že trpí takzvaným syndrómom trvalého sexuálneho vzrušenia (PSAS). Porucha postihujúca výlučne ženy je charakteristická opakovanými orgazmy.


Ktoré môže vyvolávať nadmiera citlivosti na vonkajšie okolie, bez toho, aby pritom boli výsledkom sexuálnej túžby.

Vďaka šírenie informácií po internete, ktorý umožňuje anonymné konzultácie "blogosfére", čoraz viac žien prichádza na to, že sa ich podivné skúsenosti môžu týkať tohto syndrómu, ktorý bol prvýkrát diagnostikovaný v roku 2001.

"Keď mi niekto vrazí do lakťa, omdliem

Dokonca aj keď idem na toaletu, tak moje telo reaguje. Trochu mám zo seba strach," citoval ženu pravdepodobne postihnutú syndrómom PSAS (Persistent Sexual Arousal Syndrome) japonský spoločenský týždenník Shukan Post.

"Keď som jedného dňa nastúpila do vlaku, cítila som, ako sa mi krv hrnie do určitej časti tela

Cítila som sa tak dobre, že som skoro zastonala. Bolo to úplne vražedné, keď sa všetci tlačili do vagónu," zverila sa iná. "Dokonca aj vibrácie môjho mobilného telefónu stačí na to, aby ma odrovnala," uviedla ďalšie postihnutá. Orgazmov môže byť niekoľko za deň aj za hodinu, jedna žena dokonca hovorila o 300 vyvrcholenie za jediný deň.

Syndróm trvalého sexuálneho vzrušenia je dokumentovaný ako nervová porucha, ktorá napriek laickému očakávania môže viesť k ťažkým depresiám až samovražde. Vnútené vyvrcholenie vyvolané vonkajšími vplyvmi nie je dané sexuálnym vzrušením či len myslením na sex a podľa lekára jednej tokijskej kliniky Hidea Jamanaka môže toto postihnutie byť zničujúce.

Americká Výskumy Američanky Sandry Leiblum, ktorá tento syndróm objavila, uvádza, že postihnuté bývajú často ženy po menopauze vo veku 40 až 50 rokov, ktoré podstúpili hormonálnu liečbu. Evidované sú aj prípady žien vo veku okolo 30 rokov. Skúmanie syndrómu a registrovanie jeho rozšírenie komplikuje fakt, že mnoho žien trpiacich poruchou sa ešte hanbí ísť kvôli tomu k lekárovi. Tí však odporúčajú, aby ženy majúce podozrenie, že touto chorobou trpia, návštevu u odborníka neodkladali.

Syndróm trvalého sexuálneho vzrušenia (PSAS)


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky