Strach z putá

Mnohým ľuďom zostáva hlboká potreba väzby po celé detstvo naplnená nedostatočne. Moderný výskum dojčiat preukázal, že medzi rodičmi a deťmi sa zriaďujú určité "vzorca väzby". Môžeme rozlišovať medzi deťmi s pevnou väzbou a deťmi s neistou väzbou


Deti s pevnou väzbou sú tie, ktoré kontinuálne prežívali svojich blízkych osoby ako spoľahlivé, vždy blízke a citlivé. Keď tieto deti vyrastú, nemajú ani ako dospelí ťažkosti povedať svoje jasné? Áno? partnerovi, ktorého milujú, a prijať, že aj on má túžbu po záväznosti.

Deti s neistou väzbou to majú inak

Buď od svojich raných blízkych osôb zažili príliš malú väzbu, alebo prežívali zvraty od mnohokrát přepjaté väzby k náhlemu odmietania. Vychádzajú do života s obrovskou túžbou po skutočnom hlbokom vzťahu, ale aj s veľkým strachom. Ich pohľad je stále obrátený späť do detstva. Tam doteraz hľadajú to, čoho sa im nedostalo. Títo dospelí nie sú skutočne slobodní, nie? Voľní?, Aby mohli mať partnera. A keď im partner vyjde v ústrety sa rovnako intenzívne potrebou väzby, zmocní sa ich strach, že zažijú rovnaké sklamanie ako vtedy v detstve. A tak sa zmietajú medzi túžbou po väzbe a strachom z nej.

Keď nechajú svoj partnerský vzťah v stave? Nedefinovanosť?

Do istej miery to ich problematickú situáciu upokoja. Je to dokonca čosi ako riešenie: majú kontinuálny vzťah, ale vyhýbajú sa záväznosti. Isteže to nie je skutočné riešenie. Potreba skutočne pevné väzby, pevného puta z ich duše nevyprchala a čaká na svoje uspokojenie. Tým, že sa nerozhodnú, navyše často tak hlboko sklamú svojho partnera, ktorý by krok k záväznosti rád urobil, že sa vzťah môže veľmi skoro dostať do ohrozenia zánikom.

Ak pár cíti, že toto začatie záväznosti vykonať nedokáže

Je namieste sa pýtať: nezoberie hlboko v duši jedného alebo oboch partnerov strach z väzby, pretože možno boli? Deťmi s neistou väzbou? a vo svojej duši nimi zostali? Potom by bolo dobré, aby spoločne alebo každý sám hľadali v psychoterapii cestu k uzdraveniu. Inak budú ich vzťahy v dospelosti aj naďalej ztroskotávat na ich zložitých skúsenostiach. Uhýbanie pred väzbou a záväznosťou však môže mať aj inú príčinu.

Strach z putá


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky