Ste vo vzťahu ovládaní?

Aké sú charakteristické vlastnosti ovládaného a čo môže ovládaný partner robiť, aby sa vzťah znovu vrátil k rovnováhe? CHARAKTERISTIKY ovládaného. Ovládaný miluje, miluje toho druhého toľko, že to snáď ani nie je možné.


Je schopný urobiť čokoľvek, áno, skutočne hovorím čokoľvek, aby vzťah vydržal

Závislý partner je vo víre vášne, neovláda svoje emócie. Vníma prvé známky vznikajúceho odstupe a začína pociťovať úzkosť. Vo svojej láske videl partnera v lepšom svetle; pri hroziacom riziku, že ho stratí, si ho priamo idealizuje. Z princa na bielom koni sa stáva kráľ.

Ovládaný si uvedomuje, že mu partner čoraz častejšie zabúda zavolať, chodí stále neskôr, menej často mu dáva darčeky atď S týmito zisteniami začína ovládaným zmietať strach a javiť sa nádeje: strach, že bude odsúdený, že príde o svoju lásku, a nádeje, že získa vo vzťahu tiež trochu moci. Chce svojho partnera znovu získať a používa rovnaké taktiky ako na začiatku vzťahu. Ovládajúceho to odpudzuje a strach závislého partnera tak narastá.

Patologicky závislý partner je dokonca pripravený obetovať vzťahu svoj život a identitu

Taký závislý partner sa stáva ozvenou toho druhého; hlavne sa mu nechce znepáčiť. Trpia úzkosťou, je úplne ochromený a všetka jeho pozornosť sa sústredí na stratégie, ako druhého znovu získať. Začne vyvíjať veľké úsilie a netuší, že najlepší spôsob, ako znovu získať dominantného partnera, spočíva v tom, že sa o to nebude snažiť.

Lenže ovládaný je napriek všetkému presvedčený, že láska nakoniec všetky partnerské problémy vyrieši

Neustále opakuje: "Milujem ťa." A práve tak často sa pýta: "A ty ma taky miluješ?" Sexuálna túžba ovládaného sa stupňuje; vyvíja sa často až k posadnutosti, pretože každý pohlavný styk je balzamom na jeho obavy. Milovanie symbolizuje najväčšiu túžbu závislého partnera - splynutie s milovanou bytosťou.

Závislý partner tiež prežíva rozporuplné pocity. Cíti ambivalenciu medzi svojím duchom, ktorý mu radí opustiť tento vzťah plný trápenia a ponižovania, a srdcom, ktoré mu hovorí, že nikdy v živote tak nemiloval a že ocitnúť sa bez tohto partnera by znamenalo koniec sveta.

Spočiatku závislý potláča svoj hnev, zatrpknutosť

Avšak len na začiatku, pretože jeho frustrácia narastá. Akonáhle sa však hnev prejaví, pôsobí autodestruktivně: závislý partner začne byť žiarlivý a majetnícky. Niekedy sa môže tváriť ľahostajne; môže tiež používať vydieranie alebo hroziť samovraždou. Niekedy vybuchne a uchýli sa k fyzickému násiliu, aby sa ubezpečil, že má moc, ktorú stratil.

Na prvý pohľad sa zdá, že ovládaný je obeťou paradoxu. V skutočnosti je však jedným z jeho účastníkov a tento paradox nevedomky a nedobrovoľne udržiava.

ČO MÔŽE OVLÁDANÝ ROBIŤ

Je obnovenie rovnováhy vo vzťahu môže ovládaný využiť niekoľko rôznych stratégií. Predovšetkým musí pochopiteľne prestať skúšať zvádzať, pretože to dominantného partnera odpudzuje. Tiež musí prestať s rozvíjaním katastrofických scenárov - nie je pravda, že bez toho druhého by zomrel. Ak sa dominantný partner rozhodne ho opustiť, ovládaného to bude iste veľmi trápiť, ale nie je pravda, že na lásku sa umiera.

Najlepší prostriedok, ktorý môže ovládaný využiť na posilnenie vzťahu, je investovať energiu inam než práve do milostného vzťahu; nájsť si nejaký nový osobný cieľ alebo sa vrátiť k starým záujmom, obnoviť kontakty s priateľmi či rodinou, vrátiť sa do práce, alebo sa začať viac zaoberať pracovnými záležitosťami ..., jednoducho nájsť nové zdroje potešenie a sebadôvery, vďaka ktorým si ten druhý tiež na chvíľku vydýchne.

Zmieriť sa s dočasnou samotou, prežiť svoj smútok

Keď sa partner vzďaľuje, použiť hnev ako zdroj energie, zmieriť sa s tým, že zmením seba, ale nie toho druhého, čeliť svojmu strachu z rozchodu, konať tak, ako by tu ten druhý nebol , porozumieť onej hre protichodných a vzájomne sa doplňujúcich síl ... to sú ďalšie stratégie, ktoré ovládaný môže využiť, aby využil paradox vášne vo svoj prospech.

Je potrebné pochopiť, že keď si dominantné partner trochu vydýchne a uvedomí si, že by mohol prísť o emocionálne nadvládu nad tým druhým, zvýši sa jeho úzkosť a znova sa objaví túžba po splynutí s partnerom. Ak nie, ovládaný partner, ktorý nadobudol viac sebadôvery, sa zmieri s odstupom dominantného partnera a môže sa napríklad aj rozhodnúť ukončiť vzťah, pokiaľ v ňom nenachádza ani trochu uspokojenie svoje legitímne potreby po splynutí.

Ovládaný partner nie je obeťou paradoxu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať

Je jedným z jeho aktérov. Môže tento paradox udržiavať alebo využiť určitého odstupu a skúsiť znovu nastoliť emocionálnu rovnováhu vo vzťahu. Ovládaný partner musí prestať veriť, že splynutie a vášeň sú synonymom lásky a že tento typ lásky je všemocný. Vášeň je len jednou dimenziou lásky; láska je väčšia ako vášeň. Avšak dokonca ani Láska s veľkým L nie je nič bez poznania.

Ste vo vzťahu ovládaní?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky