Ste vo vzťahu ovládajúci?

Aké sú charakteristické vlastnosti ovládajúceho partnera a čo môže ovládajúci robiť, aby sa vzťah znovu vrátil k rovnováhe? CHARAKTERISTIKY ovládajúceho PARTNERA. Ovládajúci má vo vzťahu rolu "zloducha"


Pretože práve on sa vzďaľuje od svojho partnera a rozhoduje, či bude vzťah pokračovať, alebo skončí

Býva to väčšinou on, kto toho druhého opúšťa a kto nesie zodpovednosť za neúspech vzťahu. Nespravodlivo sa mu vyčíta, že sa o partnera dosť nestaral, že ho dostatočne nemiloval.

Závislý, ovládaný partner prežíva úzkosť z odmietnutia, naproti tomu dominantný, ovládajúci partner prežíva zmes provinilos-tich, hnevu, zmätku, pochybností a frustrácie. Vie, ako jeho odmietanie tomu druhému ublíži. Váha a tiež sa obáva samoty po rozchode.

Ovládajúca partneri majú sklon hľadať pre seba ospravedlnenia

A najlepšie výhovorkou býva bezpochyby práce. Dominantný partner postupne prestáva toho druhého zvádzať. Jeho sexuálna túžba klesá. S druhým čoraz menej verbálne komunikuje. Uzatvára sa do mlčania a dúfa, že bude mať pokoj.

Ovládajúca partner si často uvedomuje

Že je uväznený vo vzťahu s niekým, kto ho miluje a potrebuje, ale o kom si nie je istý, že ho ešte miluje alebo môže milovať. Dusí sa v tom vzťahu, začína sa rozhliadať inde a niekedy udržiava mimomanželský vzťah. V reštaurácii alebo aj inde môžeme ľahko rozpoznať, ktorý z partnerov je dominantný: uhýba pred úpenlivým pohľadom závislého partnera.

Ovládajúci partner sa na závislého čoraz častejšie hnevá, naopak závislý partner sa na neho stále viac upútava, pretože sa bojí, že bude opustený. Dominantný partner sa navyše hnevá na seba, že sa necháva takhle zväzovať. A cíti sa previnilo, že sa hnevá a že sa chová nepekne. Žije vo vnútornej ambivalenciu - voči svojmu partnerovi cítia averziu a zároveň ho jeho partner priťahuje.

Pretože sa dominantný partner nevie rozhodnúť, snaží sa získať čas

Niekedy dokonca pristúpi na svadbu a narodí sa dieťa, pretože dominantný dúfa, že čas všetko zrovná. Niektorí rezignujú alebo sa vzdajú; rovnako je potreba mať nejakého partnera, s niekým žiť, tak prečo nie práve s tymto, veď sa to dá vykompenzovať niekde inde. Ovládajúca partner tiež často navrhne provizórne separáciu, ktorá sa však môže naťahovať donekonečna.

Kým ovládaný partner bude prežívať trápenie po rozchode, ovládajúci si prežije nejpernější chvíľky, než sa rozhodne, či odíde, alebo nie

A tieto okamihy sú ešte bolestnejšie tým, že sa neodváži sa o tom porozprávať s partnerom, aby mu neublížil, a ani so žiadnou ďalšou osobou; je vo svojej ambivalenciu sám. Táto ambivalencia ukazuje, že dominantný partner ešte toho druhého miluje, ale že je v tejto chvíli na opačnom póle paradoxu vášne, teda cíti túžbu sa oddeliť: "Milujem ťa, ale nie som ty a nemôžem byť zodpovedný za všetky tvoje potreby; chcem sa starať o vzťah, ale musím sa tiež starať sám o seba. "

Dominantný partner je v očiach jeho závislého druha princom z rozprávky, ktorý sa zmenil v žabiaka, namiesto aby sa stal kráľom, ako ovládaný partner dúfal.

ČO MÔŽE ovládajúcich PARTNER ROBIŤ

Predovšetkým a hlavne sa zmieriť sám so sebou a prestať sa považovať za vinníka nerovnováhy vo vzťahu a problémov svojho partnera. Skutočným vinníkom je vzťahová dynamika (splynutie verzus autonómia), ktorá k životu vo vzťahu jednoducho patrí. Dominantný partner by mal svoj hnev namiesto voči partnerovi alebo sebe samému nasmerovať proti vzťahovej dynamike a využiť zákonov paradoxu vášne.

Uvažovanie ovládajúceho partnera sa väčšinou neuberá správnym smerom

Skutočným problémom nie je otázka, či odísť, alebo zostať, či sa rozhodnúť pre partnera (partnerku), alebo milenca (milenku), ale skôr čo urobiť, aby sa do vzťahu vrátila rovnováha.

Aby sa tak stalo, ten, kto je dominantný, musí prestať obviňovať svojho závislého partnera a preháňať jeho nedostatky, musí na vzťah pozerať objektívnejšie, aktívne sa zúčastňovať a pokúšať sa o zblíženie, nie snáď preto, aby do vzťahu viac investoval, ale aby si dokázal, že je toho ešte vôbec schopný. Keď bude dominantný partner druhému dávať svoje city, uspokojí ho to a závislého tým upokojí, takže potom nebude toľko náročný. Základný zákon paradoxu vášne hovorí, že keď je vaša potreba splynutie uspokojená, zvyšuje sa potreba autonómie.

V každom prípade má dominantný partner vždy možnosť zachovať status quo alebo svoje správanie voči partnerovi pozmeniť

Môže dokonca svojmu partnerovi vysvetliť, čo prežíva, a riskovať tým, že ukáže svoje slabé miesta. A ak to všetko nebude úspešné a nedôjde k rovnováhe, môže ovládajúci partner odísť bez výčitiek as vedomím, že vyskúšal všetko, aby vzťah zachránil, a že nie je jediný, kto je za rozchod zodpovedný.

Ste vo vzťahu ovládajúci?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky