Správny výber kondómu

Vybrať kondóm tak, aby muži dobre sedel, aby ho neškrtil a aby spoľahlivo plnil svoju funkciu, nie je len tak. Na správnom výbere kondómu veľa záleží. Nekupujte pánsku ochranu naslepo, ale vyberajte tak, aby ste sa na neho mohli spoľahnúť.


Ako si vybrať kondóm?

Kondóm milenci vyberajú z rôznych hľadísk - ako podľa veľkosti, tak podľa materiálu, vône, príchute, značky. Zle vybraný kondóm nikdy nezaručí dobrý sex. Ako si vybrať správny kondóm, aby sme mali z milovania dobrý pocit, aby sme si sex užili a vedeli, že sme skutočne chránení? Kondóm je malá, gumová ochranná pomôcka, ktorú muži až toľko nepreferujú. Radšej si užívajú sex bez neho, pretože, ako sami tvrdia, majú potom zo sexu väčší pôžitok. Niektorí z nich sa sťažujú, že sú im kondómy príliš úzke a škrtí je, niektorí, že cez kondóm necíti dostatočné vzrušenie, niektorí uvádza, že sú na kondóm alergickí. Zoznam dôvodov, prečo muži nechcú kondóm používať, je dosť dlhý a možno len hádať, čo z toho sú výhovorky a ktorá tvrdenia sa zakladajú na pravde. Aj napriek tomu, ako sú kondómy neobľúbené, sú považované za jedinú účinnú metódu, ako sa chrániť pred pohlavne prenosnými chorobami. Kondómy poskytujú aj ochranu pred nechceným a neplánovaným otehotnením, táto však nie je 100%, ale len 80%.

Správna veľkosť kondómu

Kondómy sa vyrábajú v mnohých rôznych veľkostiach. Najčastejšie sa predávajú kondómy bežnej veľkosti, k dostaniu sú ale aj kondómy XXL alebo kondómy zúžené. Tieto kondómy sa od seba navzájom líšia v dĺžke aj šírke, aby si každý muž mohol vybrať taký, ktorý mu naozaj padne. Dokonca sú aj špecializované predajne, kde ponúka kondómy s rozdielnou šírkou pri koreni a špičky. Správna veľkosť kondómu je skutočne dôležitá. Ak by ste si nasadili kondóm príliš malý, hrozí jeho prasknutie a tým aj znížená ochrana pred nechceným otehotnením a prenosom pohlavných chorôb. U príliš veľkého kondómu zase hrozí, že z penisu zíde a opäť neplní svoju funkciu, navyše môže zostať vo vnútri vagíny.

Podľa čoho vybrať správnu veľkosť kondómu?

To, ako je kondóm dlhý, nie je pri jeho výbere až toľko podstatné. Dôležitejšie je jeho šírka. Kondóm nesmie muža na penise nijako škrtiť, ale je dôležité, aby mu pevne sedel. Pri výbere sa vždy víta, keď muž pozná obvod penisu pri plnej erekcii. Na balenie býva uvedená šírka kondómu. Vždy vyberajte taký kondóm, aby obvod penisu bol o trochu väčší ako je dvojnásobok udanej šírky. Ak sa Vám po nasadení zdá kondóm príliš krátky, zrejme ste si ho nasadili naruby av tom prípade použite kondóm nový. Tento pôvodné vyhoďte, pretože by na ňom mohol zostať preejakulát, ktorý tiež niekedy obsahuje spermie.

Výber správneho materiálu kondómu

Vedľa veľkostí je na výber aj materiál, z ktorého je kondóm vyrobený. K dostaniu sú kondómy latexové, polyuretánové alebo tie, ktoré sú vyrobené z prírodných materiálov. Kondómy zo všetkých týchto materiálov poskytujú rovnakú ochranu proti nechcenému tehotenstvo. Čo sa týka ochrany pred pohlavnými prenosnými chorobami, sú určite spoľahlivejšie tie, ktoré sú vyrobené z latexu alebo z polyuretánu. Latexové kondómy sú tiež najdostupnejšie z hľadiska ceny aj ich dostupnosti. Sú to tie, s ktorými sa stretávate v každej predajni, trafike a na benzínových staniciach. Nevýhodou latexu je snáď len to, že je na neho mnoho ľudí alergických. Preto bývajú často nahradzované kondómy vyrobenými z polyuretánu. Také kondómy sú veľmi tenké. Preto im dáva prednosť väčšina mužov a to aj tých, ktorí na latex alergickí nie sú, ale chcú si sex užiť a mať z neho pôžitok. Kondómy vyrobené z polyuretánu sú tiež vhodné pre tých mužov, ktorí si penis potierajú krémy napr. z dôvodu vyrážky, ekzému, ai Tieto prípravky polyuretán nepoškodzujú a je na ne teda spoľahnúť.

Príchuť kondómu

Kondómy existujú o rôznych príchutiach. Môžete si kúpiť kondómy jahodové, banánové, vanilkové alebo mentolové a ďalšie. Záleží na tom, čo vám vonia, čo Vám chutí a akú vôňu chcete pri milovaní cítiť. Správny výber príchuti je dôležitý najmä vtedy, ak sa budete chcieť pri sexe venovať aj orálnemu uspokojovanie. Aj keď si pred orálnym sexom kondóm stiahnete, na penise ostane zvolená príchuť, ktorá je oveľa príjemnejšie a chutnejšie ako príchuť gumy.

Prezervatív a jeho vplyv na citlivosť penisu

Mnoho mužov trápi nízka citlivosť po nasadení kondómu. S tým súvisí aj ochabnutie erekcie. Ak Vás tiež trápi tento problém, vyberajte kondómy, ktoré sú stenčené. Sú to také, ktoré sú označené slovami Sensitive, Thin, apod Latexové kondómy sú silnejšie a ich hrúbka je 0,06 mm. Kdežto u tenkých kondómov sa stretnete s hrúbkou iba 0,04 mm, čo je rozdiel. Ak siahnete po polyuretánových kondómoch, potom sa Vám do rúk môže dostať kondóm s hrúbkou iba 0,02 mm. Ak do takéhoto kondómu pridáte niekoľko málo kvapiek lubrikačného gélu ešte pred jeho nasadením, dosiahnete pocitu, ako by ste boli bez kondómu.

Zlyhanie kondómu

Najčastejšie k pretrhnutiu kondómu dochádza chybným zaobchádzaním zo strany jedného z partnerov, než že by bol chybný samotný kondóm. K najčastejšiemu porušenie kondómu dochádza pri otváraní obalu ústami, alebo nožnicami, nožom alebo inou pomôckou, pri čom môže dôjsť k jeho prepichnutiu. Pri otváraní kondómu a jeho nasadzovanie je nutné dbať na opatrnosť, aby nedošlo k jeho poškodeniu šperky. Pri nasadzovaní kondómu je vždy nutné stlačiť jeho špičku. Ak by ste tak neurobili, bude v kondómu vzduch, čo zvyšuje riziko jeho prasknutia až dvojnásobne. Kondóm môže prasknúť aj z dôvodu nedostatočnej lubrikácia. Ak ste pre sex zvolili latexový kondóm, vždy spolu s ním používajte aj lubrikačné gély vyrobené na silikónové alebo na vodnej báze. Ak by ste siahli po lubrikačným gélu na olejovej báze, jeho povrch by sa narušil a hrozilo by prasknutie. Polyuretánové kondómy môžete lubrikovať všetkými možnými typmi gélov a olejov.

Ako si počínať po ejakulácii

Ak sa Vám stane, že dosiahnete orgazmus skôr ako Vaša partnerka, potom sa odporúča penis vytiahnuť, kým je ešte stoporený. Ak by ste penis aj naďalej ponechali v pošve a erekcie by odznievalo, čo je prirodzený jav po vyvrcholení, môže spermie uniknúť, alebo môže celý kondóm skĺznuť. U väčšiny mužov miznú erekcie bezprostredne po ejakulácii, preto by ste v sexe nemali pokračovať. Ak patríte k tým, ktorým erekcie trvá aj po vyvrcholení, môžete v sexe pokračovať, ale pre istotu kondóm pridržujte, aby neskĺzol.

Alergia na latexové kondómy

Alergia na latex je spôsobená proteíny, ktoré sú obsiahnuté v prírodnom kaučuku. Kaučuk je surovina, ktorá sa používa na výrobu latexu. Tieto látky môžu spustiť nádchu a kýchanie, ale tiež môžu spôsobiť svrbenie a vyrážky. Ak je jeden z vás na latex alergický, vyhnite sa prezervatívom z tohto materiálu a radšej siahnite po inom, vyrobenom z polyuretánu alebo polyizoprénu. Takéto kondómy sú síce až 3x drahšie ako latexové a tiež sa horšie zháňajú, ale na internete je kúpite ľahko. Medzi najznámejšie kondómy, ktoré neobsahujú latex, patrí napr Durex Avanti Bare, Trojan Supra, Pasante Unique ai

Správny výber kondómu


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky