Šikanovanie je medzi žiakmi vnímaná ako skvelá vlastnosť

Šikanovanie - fyzické napádanie a slovné agresivita - je vnímaná medzi žiakmi ako skvelé správanie. Triedny hviezdy totiž častejšie šikanujú ako outsideri, zároveň ale platí to, že ak sa žiak začne šikanovaniu venovať.


Časom sa takou triedny hviezdou či obľúbencom sám stane.

Šikanovanie je medzi žiakmi vnímaná ako skvelá vlastnosť

Nelichotivé výsledky priniesli psychológovia z Kalifornie po dvoch rokoch výskumu na druhom stupni základných škôl. Sledovali žiakov v priebehu štúdia od začiatku siedmej po koniec deviatej triedy. Všímali si niekoľko faktorov, najmä toho, kto je na začiatku, v priebehu a na konci triedny hviezdou. A ako sú jednotliví spolužiaci hodnoceni druhými v oblasti obľúbenosti, fyzickej agresivity a slovných útokov vrátane šírenia klebiet.

Žiaci, ktorí boli najčastejšie označovaní za skvelé (triedne hviezdy) na začiatku výskumu, boli neskôr označení za veľmi agresívny ku koncu výskumu. Tí, ktorí boli označení za najagresívnejší na začiatku výskumu, stali sa neskôr oveľa častejšie obľúbenci (triednymi hviezdami).

"Tí, ktorí sú považovaní za skvelé, častejšie šikanujú, a tí, ktorí častejšie šikanujú, sú považovaní za skvelé ...

Fyzická agresivita a ohováranie fungovali u chlapcov i dievčat rovnako. Impulzom k tejto štúdii bolo, či agresivita podporuje sociálny status, alebo či tí, ktorí sú vnímaní ako populárne, zneužívajú svojho spoločenského vplyvu a prestíže obmedzovaním druhých žiakov. My sme zistili, že funguje oboje, a to ako pre chlapčenskú (fyzickú) agresivitu, tak pre dievčenské (ohováranie) agresivitu, "tvrdí doktorka Jaana Juvonenová z University of California v Los Angeles.

Šikanovanie je medzi žiakmi vnímaná ako skvelá vlastnosť


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky