Sexuálne úchylky

Sex je nevyhnutnou súčasťou nášho života. Nemusí sa však jednať vždy o klasickú súlož medzi ženou a mužom. V dnešnej dobe sa stretávame s rôznymi typmi sexuálnych deviácií. O nich si niečo povieme v nasledujúcich riadkoch.


Sexuálne deviácie

Sexuálne deviácie alebo tiež parafilie sú vlastnosti sexuality považované v spoločnosti za neobvyklé. To býva spojené s poruchou osobnosti a tým aj správaním daného jedinca. Sexuálne deviant zameriavajú svoj záujem na určitý typ osôb, vecí alebo situácií. Ten sa môže prejavovať ako v citovej, tak tiež v silnejšej genitálnej rovine. Väčšina ľudí sa s takýmito prejavmi vyrovná bez porušenia zákona vo fantázii, v ústraní alebo s podobne zameranými partnermi.

Fetišizmus a jeho prejavy

Erotické zameranie na rozličné predmety alebo časti ľudského tela sa nazýva fetišizmus. Ten sa radí medzi najčastejšie prejavy parafilie. Uctievanie javov, predmetov i ženských či mužských telesných častí je bežný jav normálneho sexuálneho správania. Veď sex s partnerkou v erotickej bielizni mnohých mužov vzruší viac ako v bežnom spodnom oblečení. Môže sa jednať aj o špecifické kostýmy, materiály či časti tela. Príkladom môžu byť topánky na vysokom podpätku alebo latex. Podobne to je s typy žien či mužov. Niekomu sa páči blondíny, inému zasa brunety. Ten má slabosť pre vysoké ženy, onen zase uprednostňuje drobné typy. O sexuálnej deviáciu hovoríme až vtedy, keď tieto stimuly sú jediným dôvodom vzrušenie a tak nahrádzajú samotný styk s partnerom. Tento druh parafilie však nebýva okolí nebezpečný. Fetišizmus delíme na tri základné typy. Parcialismus sa sústredí na časti tela, ďalším objektom náklonnosti fetišistov býva jeho predĺženie napríklad v podobe oblečenia, obuvi alebo špeciálne látky. Tu môže ísť o latex, kožu alebo hodváb. Čo sa týka parcialismu, fetišistům ide iba o časť tela a osoba ako taká je nezaujíma. Najčastejšie sa stretávame s náchylnosťou k veľkým prsiach alebo nohám. Takýto druh fetišistov vzrušujú ich dotyky, bozkávanie, láskanie, masírovanie alebo masturbácie za pomocou týchto častí tela. Nájdeme aj jedinca, ktoré vzrušujú ľudia s telesným postihnutím.

Transvestiti medzi nami

Transvestita uprednostňuje oblečenie iného pohlavia. Túto čiastočnú poruchu ľudskej identity možno rozdeliť na osoby, ktoré uspokojujú prevleky (transvestický fetišizmus) a tie, ktoré priamo vystupujú v opačnej úlohe (transvestitismus dvojaký role). Títo ľudia si však zachovávajú svoju sexuálnu identitu a na rozdiel od transsexuálov netúži po operatívnej zmene pohlavia. Transvestiti sú väčšinou heterosexuáli, ale hoci sú schopní pohlavného styku so ženou, neprináša im to patričné ​​uspokojenie.

Exhibicionisti a exhibicionistka

Stretneme sa aj s ľuďmi, ktorých vzrušuje pohľad iných na ich vlastné telo. Túto sexuálne deviáciu označujeme ako exhibicionizmus. Jedná sa o časti tela, ktoré sú bežne zakryté. Týmto správaním si exhibicionista chce vydobyť priazeň druhých ľudí. Najčastejšie sa sekáváme s obnažováním genitálií. Tretina exhibicionista takto chce dosiahnuť pohlavného styku. Iní by radi videli genitálie ostatných alebo sa uspokojí s jednoduchým obdivom. Exhibicionizmus delíme na niekoľko druhov. Flashing predstavuje u žien vyhrnutia tričká alebo zvesenia podprsenky a ukázanie pŕs, u mužov je potom jeho prejavom odhalenie alebo hladenie genitálií. Vystrčený obnažených zadku sa nazýva mooning. Aj napriek tomu, že sa toto správanie môže zdať byť vtipné, má tiež sexuálny podtext. U žien - exhibicionistek je častá anasyrma. Tu sa jedná o zdvíhanie sukne, pod ktorú daná nemá žiadne spodné prádlo. Pri martymachlii spôsobuje exhibicionista potešenie, keď môže byť sledovaný pri pohlavnom styku. Títo ľudia nebývajú agresívne a nevyhľadávajú deti a maloletých.

Čo si predstaviť pod pojmom Voyeurizmus?

Určité typy ľudí vzrušuje sledovanie iných pri pohlavnom styku alebo pri činnostiach, pri ktorej sú obnažené napríklad pri vyzliekaní alebo kúpeli. Tomuto zväzovanie sa odborne hovorí Voyeurizmus.

Dominancie a submisivita

Sadomasochisté spájajú sexuálne akty s bolesťou. Buď ju sami pôsobí svojmu partnerovi, alebo ich vzrušuje, keď robí bolesť niekto im. Sadista však nikdy nesmie prekročiť hranicu, ktorú je submisiv schopný zniesť. Vo chvíli sexuálneho vzrušenia je telo zaplavené adrenalínom a endorfíny, ktoré spôsobujú ponímanie vonkajších podnetov inak ako za normálneho stavu. K vypudenie rovnakej situácie potrebujú títo ľudia silnejšie podnety ako obvykle. Masochisti nevnímajú preto škrabance a kousance. Potrebujú nejaká bolestivá povzbudenie. Niektorí masochisti sa uspokojí iba s drobným buchnutím či stlačením pŕs, iní potrebujú silnejší vzpruhu. U sadomasochistických párov je vyhradená role dominanta a submisiva. Tá sa však nemusí prejavovať len v oblasti sexuálnych vzťahov, ale môže byť súčasťou bežného každodenného života. Toto má vopred stanovené pravidlá, takže sa nedeje nič, s čím by submisiv nesúhlasil. Sadisti používajú rôzne pomôcky. K najčastejším patrí jazdecký bičík, biče, nožnice, plácačka, putá, povrazy, pás cudnosti, reťaze, obojok alebo roubík. Častou súčasťou vzťahu dominanta a submisiva je hranie rolí. Typickými postavami sú pán a otrok, jazdec a kôň, cvičiteľ a pes, rodič a dieťa, väzniteľov a väzeň a iné. Submisívny osoba nesmie mať viac ako jedného pána, ten však môže mať niekoľko submisivů. Časté je tu striedanie rolí tzv switch.

Kandaulismus a Cuckold

Niektorí ľudia s obľubou ukazujú svoje partnerky nahé. Tu hovoríme o kandaulismu. Môže sa jednať aj o pozorovanie ženy pri sexuálnom akte s iným mužom. Kandaulistické praktiky sú často spojené s ponižovaním partnera. Tvrdšie forma sa nazýva Cuckold. Ten má niekoľko foriem. Najčastejšie je sledovanie cudzieho muža pri ejakulácii do vagíny partnerky. Tvrdšie forma zakazuje všetok sex a kandaulista vyžaduje oplodnenie ženy inou osobou. Kandaulismus vrátane Cuckold je dobrovoľný a muž ho nevníma ako poníženie.

(Ne) príjemné utieranie

Frotérstvo je otieranie sa o náhodné osoby spravidla opačného pohlavia. Takéto dotyky a trenie príslušného sexuálne vzrušujú. Frotérstvo praktizujú predovšetkým muži. Za týmto účelom vyhľadávajú tlačenice napríklad v hromadných dopravných prostriedkoch alebo koncertoch.

Zneužívanie detí

Pedofília je jednou z najvážnejších sexuálnych deviácií, pretože pedofil vyhľadáva deti a mladistvých. Pedofilné sklony majú väčšinou muži. Niektorí z nich preferujú síce dospelých, na deti sa však obracajú ako na náhradné objekty. Pedofíliu delíme do troch skupín. Klasický typ sa zameriava na deti do 11 rokov. Hebefilní pedofil preferuje vekovú skupinu 11 - 14 rokov. Pedohebefilní typ sa zameriava na obe tieto kategórie. Pedofíliu klasifikujeme škále od 0 do 4. Nultý stupeň znamená, že nie sú žiadne známky parafilních túžob, fantázií alebo správanie. Štvorky potom označujeme osobu, u ktorej parafilní prejavy úplne vytlačili normofilní. Za špecifické druhy pedofílie považujeme nepiofilii (erotická reaktivita voči dojčatám) a infantofilii (zvýšený sexuálny záujem o deti predškolského veku). U žien takéto prejavy splývajú s materským inštinktom. Erotická reaktivita sa u pedofilov prejavuje aj voči dospievajúcim chlapcom (efebofilie) a dievčatám (hebefilie alebo korofilie).

Zoofília a Nekrofília

Stretneme sa aj s osobami, ktoré uspokojuje pohlavný styk so zvieratami, Tu hovoríme o Zoofília. Naopak sex s mŕtvymi vyhľadávajú nekrofilové.

Sexuálne úchylky


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky