Prečo sa opilcom zdajú všetci atraktívne?

S pribúdajúcim objemom skonzumovaného alkoholu sa pred pijanmi mení žabáci a škaredé v princa a princeznej. Tento fenomén je známy dobre všetkým tým, ktorí sa raz poriadne opili a ráno prebudili vedľa niekoho, kto by v triezvom stave vôbec nepriťahoval.


Vedci z Londýna síce na tieto stavy nemajú liek, ale už vedia, prečo k takýmto situáciám dochádza

Alkohol totiž utlmuje činnosť tej časti mozgu, ktorá vníma symetriu čiže atraktivitu tváre. Čím je mozog opilejší, tým je jeho schopnosť vnímať krásu druhého obmedzená a všetky tváre začnú mať rovnakú "kvalitu" z hľadiska symetrie a príťažlivosti. Väčšina živočíchov vrátane človeka má biologicky predurčené silne vnímať symetriu jedincov ako veľmi atraktívna, pretože symetrický jedinec má veľmi kvalitné gény a je ideálnym náprotivkom k reprodukcii.

"Podľa našej štúdie triezve pokusné osoby oveľa viac uprednostňovali symetrické tváre a lepšie dokázali tiež určiť tie tváre

Ktoré symetrické naozaj boli, zatiaľ čo opití jedinci v tomto úplne zlyhávali," tvrdí psychológovia z Roehampton University v Londýne. Zaujímavé pritom je, že ženy boli v posudzovaní symetria tváre pod vplyvom alkoholu horšie ako muži.

Prečo sa opilcom zdajú všetci atraktívne?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky