Pomoc! Všetci ma využívajú

Najviac uštvaní sú vraj v dnešnom svete dobrí ľudia. Patríte medzi nich? Nie, nemusíte sa okamžite začať správať arogantne a odmietať pomoc druhým, ide len o to zachovať si vlastný názor, a teda energiu a chuť žiť svoj vlastný život. Ako na to?


Jarmila by sa pre druhé rozdala, čo platí ako v osobnom, tak v profesijnom živote

Keď sa nedávno zamyslela nad tým, ako žije, došlo jej, že vlastne nežije. Ona "slúži" druhým, a čo je na celej veci to najhoršie, hoci si to uvedomuje a nie je s tým spokojná, tvrdí, že to nedokáže zmeniť. Ľudí, ktorí hovoria, že ich ostatní len využívajú, väčšinou máme tendenciu ľutovať. Problém však nie je len v tých "zlých", ktorí ich využívajú, ale aj vo všetkých, ktorí si takéto správanie nechajú páčiť. Existuje totiž u nich niečo, čo ostatným takéto konanie umožňuje. Podľa psychológa Petra Šmolku to obvykle býva nízke sebavedomie: "Spoločným rysom a zároveň aj zdrojom sú spravidla skúsenosti z detstva, prípadne dospievania. Ak sme vyrastali v prostredí, v ktorom sme si priazeň druhých, dokonca aj tých najbližších (vrátane rodičov a priateľov) museli vždy pracne zaslúžiť, potom bývame aj v dospelosti ľahkou obeťou manipuláciou. "

Keď nemáme svoje hranice, necháme si toho od ostatných páčiť viac, než je zdravé

Často pritom ani netušíme, čo sami chceme alebo potrebujeme, nemáme sami k sebe rešpekt a úctu, takže vlastne len plníme priania druhých. Ak sa cítite využívanie, skúste sa zamyslieť, či naozaj žijete podľa svojich potrieb a presvedčenia. Možno si priznáte, že ste tak trochu otrokom, a možno práve to bude zlomový moment, v ktorom sa odhodláte začať s tým niečo robiť. "Často takýmto okamihom býva pocit, že už takto ďalej nemôžeme, inokedy aj nejaký vonkajší impulz, napríklad stretnutie s ľuďmi, ktorých priazeň si pracne zaslúži nemusíme," hovorí Petr Šmolka a dodáva: "Seba zmeniť môžeme, druhé len nepriamo. Ak sa budeme však inak správať my, potom im nezostáva, než aby na túto zmenu tiež nejako reagovali. "Na začiatku pomôže uvedomiť si, v akých okamihoch najčastejšie robíme veci proti svojej vlastnej vôli, kedy súhlasíme, aj keď si myslíme niečo iné, alebo kedy robíme, čo sme vlastne robiť nechceli, a prečo.

Podľa psychológa je dobré začať meniť svoje správanie najprv u drobných vecí

Napríklad v obchode, keď vám predavač vnucuje niečo, čo ste síce pôvodne vôbec nechceli, ale teraz to zvažujete kúpiť. Alebo keď dostanete v reštaurácii jedlo, ktoré nespĺňa vaše očakávania, v práci pozvánku na tretí večierok tento mesiac, kam síce vôbec nechcete, ale ... (doplňte dôvod, prečo tam musíte!). Keď sami seba naladíte na úprimnosť v malých otázkach typu vrátenie jedla v reštaurácii alebo odmietnutie účasti na firemnom večierku, postupne naberiete odvahu k väčším a zásadnejším krokom. "Najúčinnejším prostriedkom, ako sa brániť využívaniu, je zmena správania spojená so selektováním toho, kedy komu vyhovieme a kedy odmietneme. Dôležitá je tiež schopnosť si svoj postoj udržať, čo nie je jednoduché, pretože v prvej fáze sa ľudia okolo nás často snažia, obrátiť koleso dejín \'a vrátiť všetko do pôvodného stavu. Ak zistí ale, ako neúčinné sú ich manipulácie, potom treba aj niečo zmení, "dodáva odborník.

Skrátka a dobre, zbaviť sa manipulátorov vo svojom okolí, a teda pocitu, že ste využívanie, vyžaduje vedieť povedať jasné NIE

Často bez ďalšieho zbytočného vysvetľovania, čo je pre mnoho ľudí problém. Niekedy totiž cítime, že jedno slovo, navyše negatívne, je akosi málo, takže sa ospravedlňujeme najrôznejšími výhovorkami, aby sme nepôsobili nezdvorilo alebo hrubo, a nakoniec aj tak podľahneme známym "a tak teda jo, ešte pre tentokrát". Odmietnutie vysvetľovanie nepotrebuje, avšak ak vám prosté "nie" nejde cez ústa, môžete skúsiť pridať krátke vety typu: "Nie, nemám na to teraz kapacitu." "Vážim si tvoje ponuky, ale nemám o to záujem." "Ak sa nedokážeme uspokojiť ani s týmto prístupom, potom nič nepokazíme, ak budeme viac hovoriť o svojich pocitoch. Ako sa cítime, keď odmietame, a ako zle by sme sa cítili, ak by sme odmietnuť nedokázali, "dodáva Petr Šmolka.

Vnímajte svoje pocity, zariaďte sa podľa nich, experimentujte. Možno budete prekvapení, ako ostatné vaše odhodlané "nie" prijmú s rešpektom, ako lepšie sa budete cítiť a že konečne budete mať čas žiť svoj vlastný život!

Pomoc! Všetci ma využívajú


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky