Pomoc v manželských vzťahoch

Každé manželstvo začína rovnako s nadýchanými šaty, kvetmi a množstvom ideálov. Pritom pravdepodobnosť celoživotného zväzku je 1:2. S príchodom všedných dní už nebude všetko tak ideálne, ako sa zdalo ao naozajstné spoločné šťastie bude potrebné zabojovať.


Rozvodovosť rok od roku stúpa, v súčasnosti sa každoročne rozvedie na 31 000 párov, čo je v prepočte každej druhej manželstvo

Prečo tomu tak je? Podľa vykonaných štúdií Michigan \'s Institute for Social Research je jasné, že čím spolu dlhšie manželia budú, tým viac si polezú na nervy. Čo za to môže? Narastajúci negatívne pocity patria ku každému dlhoročnému vzťahu, sú ich normálnou súčasťou a spôsobuje je príliš dlhá doba strávená v tesnom kontakte, ktoré sprevádza rôzne požiadavky a nároky. Takí partneri sú potom oveľa náchylnejšie k hádkam a sú vzájomne predráždení. Je teda naivné myslieť si, že pri priemerne dlhom živote takmer osemdesiatich rokov spolu dvaja ľudia vydržia v harmonickom zväzku celých šesťdesiat rokov.

Prečo sa rozvádzame?

Na zvýšenej rozvodovosti posledných rokov sa ale podieľa oveľa viac faktorov ako naše dlhšiu životnosť. V súčasnom vzťahu čelíme väčším tlakom než akým čelili naši rodičia - tlačí na nás komerčné svet, sociálna neistota a nestabilita, väčšie nároky zamestnávateľov ale aj ekonomická kríza. Je preto naozaj ťažké všetko ustáť.

Navyše pri postoji, ktorý je dnes bežne uznávaný, keď partneri namiesto snahy o nápravu vzťahu radšej starý vzťah vymení za nový, je nárast rozvodovosti potom aj celkom pochopiteľný. Je dôležité uvedomiť si, že na každom vzťahu musia obaja pracovať. Mnoho manželstvo tak skončí svoje manželstvo rozvodom úplne zbytočne, k vyriešeniu problémov by pritom stačilo včasné vyhľadanie pomoci odborníka.

Viete, na koho sa môžete prípadne obrátiť o pomoc pri partnerských problémoch?

Manželskej poradne.Manželskej poradne, ktorých počet paradoxne, na rozdiel od stúpajúcej rozvodovosti, klesá, môže pomôcť napraviť veľa na prvý pohľad už nevyřešitelných problémov.

Takmer každý problém je riešiteľný, keď sa pár nebojí a na pomoc si prizve kvalifikovaného odborníka. Lenže návšteve manželského poradcu sa stále ešte väčšina ľudí bráni. Odhodlajú sa k nej často až v okamihu, keď už nie je ich vzťahu pomôcť. Pritom využitie možnosti riešenia spoločného problému na neutrálnom mieste s pomocou nezaujatého prostredníka, poskytuje veľkú pravdepodobnosť, že pár nájde cestu z manželskej krízy a začne spolu opäť normálne komunikovať.

S čím poradia v manželských poradniach?

Problémy s rozvodmi rieši české manželské poradne asi najčastejšie, ale dokážu pomôcť aj inde. Manželskej poradne radí aj pri nezhodách medzi partnermi, osamelým ľuďom, radí aj budúcim manželom, jednotlivcom v čase ich životné krízy a pôsobí výchovne a osvetovo.

Ako nájsť kvalitného manželského poradcu?

Manželskej poradne existujú ako súkromné ​​(platené), tak aj štátne, ktoré obvykle zriaďuje mesto, ktoré sú dotované (neplatí sa). Vhodný manželský poradca by mal byť riadne kvalifikovaný na danú problematiku a mal by mať prax. Pred návštevou poradne je tiež dobré si uvedomiť, že všetko potrebuje svoj čas, ochotu a úsilie oboch partnerov, aby sa dosiahlo nejakého riešenia. Ak váhate nad návštevou poradne z finančných dôvodov, berte to ako ochrannú investíciu pred vynaložením ešte väčších finančných prostriedkov pri zrealizovaní skutočného rozvodového konania. Cena rozvode sa totiž pohybuje medzi 10 000 až 40 000 korunami.

Aké sú najčastejšie dôvody rozpadu manželstva?

Čo ľudí nakoniec privedie k tomu, že už spolu nemôžu vydržať a preto sa rozhodnú pre rozvod? Najčastejšími príčinami je rozdielnosť pováh, názorov a záujmov (až 40%), koľkokrát sa však za tým skrýva domáce násilie, ktoré je v Českej republike veľmi frekventované (stretáva sa s ňou 10 - 30% slovenských rodín). Ďalšími dôvodmi sú potom poruchy komunikácie, nevera (10%), alkoholizmus (5%), nezhody v sexuálnej oblasti (menej ako jedno percento), finančné nezhody, nesprávny výber partnera a podobne.

Nesprávny výber partnera?

Chybný výber partnera aneb keď to dvaja myslia dobre, neznamená to, že to aj dobre dopadne. Je tu však veľká šanca na úspech pri včasnom vyhľadanie odbornej pomoci. Problém u takéhoto vzťahu spočíva v tom, že každý vie, čo chce a obaja to vie najlepšie. Samozrejme ani jeden z nich nie je ochotný ustúpiť.

Poruchy komunikácie?

Udržiavať spolu iba prevádzkové rozhovor rozhodne nestačí! V každom vzťahu je potrebné aby ste sa rozprávali o bežných veciach, o tom, ako bolo v práci, o knižke, ktorú čítate, o svojich pocitoch, snoch, problémoch, radostiach i starostiach. Ak táto komunikácia chýba a nie je tu žiadna vôľa tento stav zmeniť, rozchod je neodvratný.

Časový parazit?

Za časového parazita býva obvykle označovaný muž, ktorý si robí nároky na úplnú voľnosť vo vzťahu, pretože si myslia, že na ňu má ako živiteľ rodiny absolútny nárok. Jedná sa o využitie všetkého voľného času, ktorý trávi mimo rodinu s kamarátmi, športovaním, v krčme a inde. Absolútne nechápe, prečo sa jeho žena hnevá a rozhodne sa nemieni o svoj voľný čas deliť s manželkou, tak ako by to malo u každého zdravého vzťahu vyzerať. Aj keď takých vzťahov nie je príliš, ale existujú aj také ženy.

Nevera?

Nevera je veľmi rozsiahlym problémom. Z veľkej časti sa uvádza, že Česi neveru štatisticky tolerujú a čo viac, vzhľadom k zisteným výsledkom aj hojne prevádzkujú, ale keď príde na ne - je zle. Napriek tomu nevera nepatrí na prvé miesta v rebríčku dôvodov rozchodov.

Finančné nezhody?

Jedným z dôvodov manželských problémov sú finančné nezhody. Čo by ste však nečakali je fakt, že čím sú ľudia bohatší, tým je to aj horšie. Podľa odborníkov sú potom vôbec najhoršie zbohatlíci, ktorí chcú vymeniť svoju starú manželku, pretože sa im nehodí k novému drahému automobilu.

Trable s príbuznými?

Vtipov o svokrách bolo vymyslené veľa a dozaista nie zbytočne. Matky manželov stojí v mnohých manželstvách za neraz horúcou chvíľkou. Ak svokra nepochopí, kde je jej miesto a manžel nie je vždy na strane svojej ženy (a to aj keď nemá pravdu), koleduje si muž o stratu dôvery, ktorú len ťažko dokáže obnoviť.

Domáce práce?

Aj keď sme v dvadsiatom prvom storočí a všetko sa inak delia dá sa povedať rovnakým dielom - práca, odchod do dôchodku a podobne, napriek tomu stále pretrváva skutočnosť, že každý vstup do manželstva pre ženu znamená ďalších sedem hodín práce navyše na rozdiel od mužov. Ako to? Muži jednoducho doma žene nepomôžu ani s najmenšími drobnosťami. Zmena postoja takého muža bude veľmi obtiažna, pretože za ňou stojí celoživotné výchova. Muž bol vychovávaný v zmysle, že jeho jedinou starosťou je prísun financií a preto sa od neho nedočkáte ani vyneseného koša so smetím. Ďalším samostatným problémom by mohlo byť aj manželstvo s workoholik, kde sa žena nedočká ani pomôcť, ani muža.

Osobnostné patológie?

Čo sa pred svadbou nespozná - agresia, alkoholizmus a iné závislosti. Tieto problémy sa zvyčajne nedajú nijako vyriešiť a rozvod je najlepším východiskom.

Manželskej krízy stretávajú všetky vzťahy a je len na každom jednotlivcovi, ako sa k prirodzenému vývoju zväzku postaví. Prajeme vám, aby vaše manželstvo bolo pokojné a harmonické a aby ste potreby rozvodových, či manželských poradcov potrebovali čo najmenej.

Pomoc v manželských vzťahoch


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky