Pohladenie vydá za tisíc slov

Stráviť spoločne celý život? to je jedno z priania zamilovaných. Dlhoročné spolužitie ale vyžaduje viac. Obaja partneri na ňom musí neustále pracovať. Zabrániť vkrádání nudy a stereotypu do vzťahu však nebýva ľahké. Ako na to?


Na Valentína vám poradí sexuológ, psychoterapeutka a odborníčka na vzťahy.

Zapáľte znova plameň vášne

S pribúdajúcimi rokmi spoločného spolužitia sa môže intímny život partnerov zmeniť len v nutnou a nudnú rutinu. Ich mozgy totiž prestávajú produkovať hormóny zamilovanosti v takom množstve ako na začiatku vzťahu a znižuje sa tak sexuálny apetít. Oslabovať ho môžu aj choroby, stres zo zamestnania alebo bežné denné povinnosti. Navyše u žien sa s blížiacim prechodom klesá hladina estrogénu v krvi a rýchlejšie sa u nich znižuje libido. "Pri obnove sexuálneho života je dôležité zamerať sa na spokojnosť a príjemný zážitok pre oboch partnerov. Pre erotické naladenie aj po mnohých rokoch spolužitia sa ukazuje užitočné mať neustále spoločné príjemné zážitky, divadlo, kino, tanec, posedenie s priateľmi, či len spoločnú večeru mimo domova, "vysvetľuje sexuológ a gynekológ MUDr. Pavel Kolan.

Valentínsky tip: Kúpte si domov Kámasútru. Spoločné listovanie môže byť nielen inšpirujúce, ale aj zábavné.

Pohladenie vydá za tisíc slov

Po mnohých rokoch vzťahu si môžu partneri vzájomne zovšednieť. Každodenná rutina a snaha o zabezpečenie chodu rodiny môže otvoriť dvere ľahostajnosti a nevšímavosti. Zo spolužitia sa postupne vytrácajú spoločne strávené okamihy, tolerancia a pochopenie. Jedným z vinníkov býva aj nedostatok času venovaný budovanie a zlepšovanie vzťahu. "Vo svojej praxi sa často u partnerských dvojíc stretávam s pocitom, že sa stali pre svoj náprotivok len inventárom domácnosti alebo obyčajným finančným zdrojom. Z toho môže vzniknúť dlhodobá frustrácia, ktorá vyvoláva u niektorých ľudí potrebu pozornosti av niektorých prípadoch vyústi až v neveru, "objasňuje Mgr. Jana Březinová, psychologička. Prejavy citov a uistenie o dôležitosti partnera môžu pomôcť zabrániť vyhasnutia vzťahu. "Nemusí sa jednať o veľké gestá, čo býva predovšetkým pre niektorých mužov problém. Postačí aj drobné prejavovanie pozornosti, napríklad kvetina, milá SMSka, pohladenie alebo objatie, "dodáva Mgr. Jana Březinová.

Valentínsky tip: Snažte sa partnera každý týždeň prekvapiť, napríklad obľúbeným jedlom alebo milým odkazom.

Spoločne, ale s mierou

Pre partnerské dvojice, nielen tie čerstvo zamilované, je dôležité tráviť čas spoločne. Jeho náplňou môžu byť napríklad spoločné záujmy. Venovať by sa im mali aj dvojica s malými deťmi. "Spoločné koníčky môžu pomôcť stmeliť a udržať vzťah v okamihu, kedy sa deti osamostatnia a odídu z domu. Partneri tak majú náplň svojho voľného času a zabráni sa aj vzniku syndrómu tzv prázdneho hniezda, ktorým môžu trpieť nielen ženy ale aj muži, "hovorí Mgr. Martina Horáková, špecialistka na vzťahovú problematiku zo zoznamovacieho portálu Leyter.com. Nič sa ale nemá preháňať. Po spoločných aktivitách musí prísť na rad aj chvíle, ktoré by partneri mali tráviť oddelene - napríklad pohár vína s priateľmi, cvičenie, návšteva kozmetiky alebo kaderníka. Len tak sa na seba môže dvojica opäť tešiť a naplno si užiť chvíle spoločné.

Valentínsky tip:

Naplánujte si na jeden víkend v mesiaci spoločnú aktivitu. Môžete treba zájsť na masáž vo dvojici.

Pohladenie vydá za tisíc slov


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky