Päť tajomstiev najšťastnejších vzťahov

Hoci sa západná spoločnosť pomaly zmieruje s tým, že šťastné manželstvo nemôže trvať večne, americký denník Huffington Posts prináša článok, ktorý tento predsudok vyvracia.


Medzi nami je hŕstka šťastlivcov, ktorým to klape aj po viac ako desiatich rokoch a ktorí po sebe stále túži a milujú jeden druhého. Tieto páry majú päť vlastností, ktoré ich predĺženej trvanlivosti výrazne pomáhajú.

Päť tajomstiev najšťastnejších vzťahov

Prvé a najdôležitejšie kvalitou v monogamných vzťahoch dlhodobo spokojných párov je to, že nikdy u nich neskončí ono povestné tretie rande. Tým sa označuje tretia schôdzka, po ktorej sa väčšinou nový pár spolu prvýkrát vyspia a ktorá tiež psychologicky označuje prechod od randenia k chodenie.

Pri tomto "treťom rande" však dochádza väčšinou k odhaľujúce konverzáciu, veľmi intímne

A práve tá nesmie nikdy prestať. Podľa výskumu psychologičky Terri Orbuchové výskumy najšťastnejších dlho spolu žijúcich manželských párov dokazujú, že tieto dvojice poznajú svojho partnera veľmi intímne a tiež mu hlboko intímne rozumejú. Takéto páry zdieľajú intímne detaily svojich životov - svojich snov, stresov, hodnôt a cieľov. Páry musia vedieť spolu komunikovať intímne, nie povrchne o prácu, rodine a priateľoch.

"Naši partneri sa s postupom času mení a neustále v nich vznikajú nové veci ... Tretia rande je stále aktuálny jav," tvrdí Orbuchová.

Druhou kvalitou je schopnosť pozrieť sa na hádku a problém v páre zvonku

Väčšina relatívne dobre fungujúcich dvojíc sa snažia pri hádkach a nezhodách s partnerom pozrieť na vec z jeho strany. Ale tie najšťastnejšie a najlepšie fungujúce páry majú iný trik. Podľa profesora sociálnej psychológie Eliho Finkel z Northwestern University dokážu pozrieť na hádku a sváry ako tretia, nezávislá externá osoba.

Tretím kúzlom najnádhernejších vzťahov je schopnosť byť štedrí jeden k druhému v maličkostiach. A to neustále. Nepodnikať len veľké gestá, ale denne svojmu partnerovi prejavovať drobné ústretovosti. Vykonanie nejakej služby či pomôcť bez požiadanie a prejavovanie citu a náklonnosti partnerovi má na lásku v dlhodobom vzťahu obrovský vplyv.

Podľa psychológov z University of Virginia sú také dvojice trikrát šťastnejší než tie

Ktoré si nevedia náklonnosť každodennými drobnosťami prejavovať. "To sú činy a správanie, ktoré ide za hranicu toho, čo sa očakáva ... Manželia zistí, že je niečo potrebné urobiť, a rýchlo idú a vykonajú to, alebo sa snažia druhému naznačiť, že ho milujú tým, že urobia niečo, čo si ich náprotivok užije, "tvrdí profesor W. Bradford Wilcox z Virginie.

Konečne štvrtú zásadou najšťastnejších párov je vyhýbať sa ľuďom, ktorí ich láske neprajú

Obklopovať sa tými, pre ktoré je ich vzťah inšpiráciou a ktorí ich vo vzťahu podporujú, je zásadný. Naopak priatelia, ktorí z osobného nešťastia či iných problémov rozvracajú vzťahy druhých a hovoria o nich negatívne, sú vytlačení u najšťastnejších dvojíc na okraj. A niekedy to znamená, že sa manželia či páry nestýkajú is neprajníkom príbuznými.

A posledná rada publikovanú na stránkach denníka Huffington Post je potom tzv recyklácia smiechu. Jedná sa o spomínanie na spoločné chvíle strávené smiechom, na veľmi humorné a zábavné okamihy, ktoré dvojica prežila v úsmevu spoločne.

Päť tajomstiev najšťastnejších vzťahov


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky