Otrávený gentleman aneb Syndróm mrzutého muža

Špecifickou formou popísaného stavu je póza otráveného gentlemana trousícího okolo seba všeobecné pravdy a kritiky všetkých možných nešvárov. Všetko poznajú, všade boli, všetko predpovedali, všetko videli.


Ľudstvo speje do záhuby. Zachrániť by sa mohlo výhradne tým, keby začalo načúvať múdrym názorom postihnutého

Ľudstvo zvyčajne nemá najmenší záujem, a tak do úlohy poslucháča bývajú vmanévrováni rodinní príslušníci. Mizernú náladu potom nemajú len oni, ale aj ich okolie.

Prekladatelia môžu diskutovať, či psychický stav muža, ktorý "má svoje dni", lepšie vystihuje slovo "podráždený" alebo "mrzutý"

Adjektívum otrávený zrejme vystihuje kombináciu oboch. Taký muž je trochu precitlivený, úzkostný, spupný. Trpí pocity nedocenenie, ba aj nedostatočná funkcia. O nedocenenie hovorí rád a často. Všetkým by ukázal - len keby mu nehádzali polená pod nohy. Ľahko vybuchne a snáď ani sám nevie, čo hovorí. Asertivitu nahrádza agresivitou kombinovanú s pasivitou. K okolia je veľmi kritický. Rád sa napije. Ľahká podnapilost a zvýšená kritickosť okorenená žiarlivosťou a urážlivosť má značný vplyv na náladu.

Sociálno ešte problematickejšia variantom než predchádzajúce správanie je zmlknutí

Ako je známe, možno nehovoriť, ale nemožno nekomunikovať. Navyše ženy majú zvyčajne väčšiu potrebu hovoru než muži. Niektorí muži toho zneužívajú k trestaniu partnerky.

Manželka jedného z tu popisovaných mužov vystihla vývoj nasledovne:

"Skôr mával náladu bud\'dobrou, alebo zlú. Po päťdesiatke má náladu buď zlú, alebo veľmi zlú. "Potom sa zamyslela a dodala:" A tiež niekedy ľútostivý ... Protivný je ale vždy. "

Biologické vysvetlenie pre mužský prechod tohto typu spočíva v poklese hladiny testosterónu

V podobnej situácii experimentálne uskutočnené u baranov reagujú títo samci podráždenosťou, agresiou a občas aj ľahostajnosťou. Muž "ako baran" navyše hľadá chybu a príčinu svojho subjektívne nepríjemného stavu v okolí. Hormonálne výkyvy hrajú svoju nemalú úlohu. Nesporný vplyv majú aj vplyvmi sociálne. Krehkosť mužskej identity je v modernej dobe príslovečná. Záchrannú brzdu v podobe starostlivosti o domácnosť, eventuálne o vnukov v prípade pracovného neuspokojenia či nezamestnanosti páni obvykle nevyužívajú.

Rady, ako manželovi v podobnej situácii pomôcť, uvedieme slovami klientky

Manžel jej pripomína malého vnuka, ktorý na piesku stavia hrad a čas od času nahnevane rozdupať to, čo postaví. Potom ešte vezme trochu piesku lopatku a hodí ho po niektorom z detí, s ktorými si spoločne hrá. Potom rozplače, že si s ním nikto nechce hrať. Model má niečo do seba. Aj keď je muž spupný, trpí. Agresiou zaháňa pocit neúspechu. V jeho dňoch mu príliš pomôcť nejde. Snáď s výnimkou toho, že sa obrníte maximálnou toleranciou. Vo chvíľach lepšie nálady, kedy je s ním reč, ho vľúdne vypočujeme a podporujeme jeho relaxačné aktivity. Trocha obdivu rozhodne neškodí. Máme na pamäti, že kto sa hrá, nehnevá.

Otrávený gentleman aneb Syndróm mrzutého muža


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky