O žiarlivosti

Keď sa pozorne pozrieme na to, čoho žiarlivosť naozaj dosahuje, pochopíme jej povahu rodinného systému. Žiarlivosť niekedy partnermi zblížia. To sa stáva napríklad vtedy, keď manželka chráni svoje deti i manžela pred rozmarným milostným vzťahom.


Alebo pred zasahovaním iné ženy do rodinných záležitostí

Zvyčajne však žiarlivosť partnerov vzďaľuje. Ak máte záchvaty žiarlivosti, snažte sa poctivo zhodnotiť situáciu a pravdepodobne zistíte, že vás od partnera vzďaľuje skrytý tlak rodinného systému - žiarlivý človek si nevedome praje, aby ho partner opustil.

Je mnoho nevedomých síl rodinného systému, ktoré nás nútia robiť veci, ktoré nakoniec doženú partnera k odchodu:

Napríklad snaha potvrdiť si vlastné presvedčenie

Že nie sme hodní lásky alebo že partnera učiníme nešťastným. Niektorí ľudia majú strach, že ich partner opustí, a preto ho nevedome núti k odchodu. Sami spôsobujú to, čoho sa bojí, ako by bolo lepšie byť opustený než sa slobodne rozísť. Snaha byť verný tradícii vlastnej rodiny a robiť to, čo urobili naši rodičia, keď sa rozviedli alebo keď jeden z nich umrel mladý.

Snaha stotožniť sa s niektorým členom rodiny

Ktorému rodinný systém niečo dlhuje. Napríklad jedna žena sa nevydala, pretože musela starať sa o rodičov. Jej mladá neter sa s ňou nevedome stotožňovala a tiež sa nevydala.

Snaha kompenzovať nejaký osobný dlh. Napríklad jeden muž opustil svoju manželku, aby sa mohol oženiť s inou ženou. Jeho nová manželka začala žiarliť a chcela odísť. Pri inscenácii rodinnej konštelácie pochopila, že sa cíti zaviazaná manželovej bývalej rodine.

Často sa stáva, že keď jeden partner žiarli, vzájomný vzťah už skončil, ale partneri si to ešte nepriznali alebo to nechcú vidieť.

Ak sú obaja partneri ochotní, niekedy je možné uviesť vzájomný vzťah do poriadku

Ale to od nich vyžaduje, aby konfrontovali sily rodinného systému, ktoré je od seba vzďaľujú. Partneri sa bežne musia vyrovnať s nejakým bolestivým zážitkom, s pocitmi opustenosti alebo viny alebo so strachom z možnej straty. Môžu povedať jeden druhému: "Skôr alebo neskôr ťa stratím." Povedať to úprimne je veľmi ťažké, ale môže to obnoviť ich vzťah.

Keď už na seba partneri žiarli, často nie je možné vzťah obnoviť.

V takom prípade si musia vybrať medzi dvoma druhmi bolesti: medzi bolesťou rozchodu a bolesťou spoločného spolužitia v sklamanie manželstve. Ak sa rozhodnú spolu zostať, potom je lepšie pokračovať rovnakým spôsobom ako doteraz a vzdať sa očakávaní, že sa ich vzťah zmení. Najhoršie je žiť v sklamanie manželstve a dúfať, že sa niečo zmení. To však robí väčšina ľudí.

O žiarlivosti


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky