Nymfománia

Aký je asi život ženy, ktorá neustále túži po sexe a ani veľa orgazmov denne ju nedokáže uspokojiť? Nymfomanka môže byť snom mnohých mužov, ale vzťah so ženou nymfomanky sa môže stať utrpením.


Hypersexualita

Hypersexualita sa chápe ako zvýšená sexuálna aktivita. Človek trpiaci týmto problémom má neustále nutkanie vyhľadávať sexuálne uspokojenie. Hypersexualita má psychický podklad. Pri nedostatku sexu sa u týchto ľudí objavujú abstinenčné príznaky. Pozorovať možno napr zvýšenú nervozitu. U mužov sa tento problém označuje ako satyriasis au žien nymfománia.

Nymfománia

Slovo nymfománia má pôvod v gréčtine. Nymfy boli vodné, lesné, horské bohyne a polobohyně. Nymfy môžeme prirovnať k našim vílam alebo rusalkám. Nymfy vynikali svojou krásou, tancom, spevom a zábavou. Nymfománia sa prejavuje u ženy neustálou chuťou na sex. Nymfomanky ich sexuálny život nedokáže uspokojiť, aj keď dosiahnu denne niekoľkých orgazmov. V partnerskom živote spôsobuje nymfománia veľké problémy, vzťah väčšinou nevydrží a nymfomanky si vyhľadávajú nové sexuálnych partnerov.

Sex v partnerskom živote

Vo vzťahu môžu byť partneri odlišne sexuálne aktívny. Menšie sexuálna aktivita sa väčšinou vyskytuje u žien. Ak sa žena vyznačuje vo vzťahu vyššou sexuálnou aktivitou, je chápaná ako nymfomanka. Ale kto dokáže určiť koľko sexuálne potreby je normálne a koľko už prekračuje normálnosť. Medzi sexuológmi sa objavujú spory o tom, či sa nymfománia dá pokladať za chorobu. Predstava partnerky nymfomanky môže mnohým mužom vyvolať úsmev na perách, v prvých týždňoch vzťahu sú nadšení novou partnerkou, ktorá má neustálu chuť na sex. Až neskôr sa pre nich začína sex s nymfomanky stávať skôr utrpením ako rozkošou a tak väčšinou tieto vzťahy končia rozchodom.

Príznaky nymfománia

Nymfomanka je žena, ktorá nemôže uspokojiť svoju neustálu sexuálnu túžbu Je stále frustrovaná. Nymfomanku nedokáže uspokojiť ani niekoľko orgazmov denne. Nymfomanky neustále hľadajú nové sexuálne partnerov, nebráni sa asi sexu s neznámymi ľuďmi.

Liečba nymfománia

K tomu, aby bola nymfománia diagnostikovaná, je nutné navštíviť sexuológa, psychológa alebo psychiatra. Terapia je väčšinou individuálne alebo môže byť navrhnutá terapia skupinová. V prípade, že má žena zvýšenú hladinu pohlavných hormónov - androgénov, môže lekár začať hormonálnu liečbu. Hormonálna liečba má ale mnohé riziká ako napr ovplyvnenia plodnosti u ženy.

Chápanie sexuality v minulosti a dnes

Veľký vplyv na chápanie sexuality malo kresťanstvo. Počas prvého tisícročia nášho letopočtu, kedy dochádza k šíreniu kresťanstva v Európe, prichádza aj prvá sexuálna revolúcia. Kresťanstvo vyžaduje monogamiu, zakazuje incest a homosexualitu. Sex je úzko spojený s manželstvom a je určený predovšetkým pre plodenie detí. Správna kresťanka musí byť veľmi zdržanlivá a panna až do svadby. V 16. stor nastáva druhá sexuálna revolúcia. Pre druhú sexuálnej revolúcii je príznačná sexuálna otvorenosť. Sex sa začína chápať ako pôžitok zmyslov. Predovšetkým v renesancii bola sexualita vysoko cenená. 60. a 70. roky 20. stor. prináša tretí sexuálnej revolúcii. V tejto etape je dôležitá antikoncepcie a emancipácie žien. Sex už prestáva byť iba záležitosťou medzi manželmi a aktom k rozmnožovaniu. Účinná antikoncepcia dovoľuje partnerom užiť si sex naplno. Toto je doba hippies a voľné lásky. Tretia sexuálna revolúcia je tolerantné k nemanželským deťom a homosexuálnym partnerstvom. V súčasnosti môžeme hovoriť o tzv sexuálnej kontrarevolúciu. Striedanie sexuálnych partnerov už nie je tak časté, jedným z dôvodov tohto javu môže byť ochorenie AIDS.

Iné sexuálne poruchy

Medzi iné sexuálne poruchy patrí napr syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia alebo frigidita.

Syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia

Mnohé ženy majú s dosiahnutím orgazmu problémy a potom sú tu aj také ženy, pre ktoré sú neustále orgazmy a sexuálne vzrušenie príťažou. Tieto ženy trpia syndrómom permanentného sexuálneho vzrušenia. Neustále stavy vzrušenia a orgazmov im, aj keď to pre niektorých z nás môže znieť divne, ničí život. Orgazmus sa môže dostaviť počas pracovného pohovoru, jazdy autobusom alebo počas nákupov. Syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia alebo tiež skratka tento syndróm syndróm (Persistent Sexual Arousal Syndrome) je stav trvalého sexuálneho vzrušenia s orgazmom alebo bez neho. Tento syndróm syndróm postihuje len ženy a nie je spojený so ženskou psychikou. Tento syndróm nemá nič spoločného s hypersexualita (nymfománia). Syndróm tento syndróm bol opísaný prvýkrát v roku 2001 profesorkou gynekológia Sandrou Leiblum z univerzity v New Jersey v USA. Prejavom tohto syndrómu je intenzívne vzrušenie, ktoré trvá dlhú dobu. Orgazmus môže poskytnúť dočasnú úľavu, ale symptómy sa čoskoro navracia. Syndrom permanentného vzrušenie je pre ženy veľmi vysiľujúce, spôsobuje stratu koncentrácie. Sexuálne vzrušenie je len fyzické. Ženy s týmto syndrómom už nemajú chuť na sex, ale ich telo signalizuje neustále vzrušenie.

Príčiny a liečba syndrómu tento syndróm

Lekári zatiaľ nezistili príčinu tohto syndrómu, iba sa domnievajú, že je spôsobený nepravidelností v senzorických nervoch. Tiež sa zistilo, že sa syndróm častejšie prejavuje u žien po menopauze a žien, ktoré podstúpili hormonálnu liečbu. Prejavy tohto syndrómu sú obmedzené pomocou antidepresív a anesteziologických gélov. Porucha je pozorovaná len veľmi málo, ale je možné, že mnohé ženy cítia obavy s niekým o týchto problémoch hovoriť.

Frigidita

Frigidita na rozdiel od hypersexuality je stav, kedy žena stráca záujem o pohlavný styk, necíti vzrušenie ani pri dráždení pohlavných orgánov. Frigidita čiže pohlavný chladnosť je porucha sexuálnej funkcie. Frigidita sa môže vyskytovať len u jedného partnera, pri zmene partnera môže byť sexuálne vzrušivosť zase v poriadku. Frigidita sa môže objaviť od začiatku pohlavného života alebo je spôsobená chorobou, interrupcií, ťažkým pôrodom atď frigidita je často viazaná na duševné a telesné ťažkosti. Sexuálne vzrušivosť ženy môže ovplyvňovať aj hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za tvorbu mlieka. Dojčiaca žena ich má menšiu chuť na sex. Ďalšou príčinou frigidity môžu byť: poruchy štítnej žľazy, nádory, gynekologické zápaly, diabetes, depresia, dlhodobé užívanie liekov, zlé partnerské vzťahy, puritánskej výchova.

Liečba frigidity

Liečba je založená na odstránenie nevhodných faktorov a psychoterapiu. Liečba zahŕňa masturbačný techniky, čítanie erotické literatúry a časopisov. Dôležitý je tiež vzťah medzi partnermi, ktorý by mal byť založený na vzájomnej komunikácii. Partneri by mali hovoriť o svojich pocitoch, vzájomne hľadať erotogénne zóny atď Počas liečby frigidity sa užívajú aj Kegelove cviky. Tieto cviky posilnia svaly v okolí pošvy, močovej trubice a konečníka. Posilnené svaly prináša väčší pôžitok z milovania. Cviky sú založené na zatínanie a povoľovanie svalov pri močení. Cviky sa opakujú niekoľkokrát v priebehu dňa.

Návšteva lekára

Nymfománia, syndróm permanentného sexuálneho vzrušenia alebo iné problémy v oblasti sexuality vyžadujú návštevu lekára. Lekár posúdi stav pacienta a môže ho poslať napr k sexuológovi. Mnoho ľudí stále trpí predsudky v oblasti návštevy odborníkov, ako sú psychológovia prípadne sexuológovia. Ale keď máme problém, mali by sme ho riešiť. Sexuológ zhodnotí problémy a navrhne riešenie, buď len u muža či ženy alebo u oboch partnerov súčasne. Pri návšteve lekára je dôležité odhodiť stud a otvorene hovoriť o všetkých svojich problémoch, jedine tak nám doktor dokáže pomôcť.

Kto je to sexuológ

Sexuológie je klinický odbor, ktorý sa zaoberá ľudskou sexualitou. Sexuológ môže byť lekár alebo klinický psychológ. Sexuológie čerpá poznatky z oblasti psychológie, psychiatrie, medicíny (napr. endokrinológie - žľazy s vnútornou sekréciou), neuropsychológie a etológia človeka (zaoberá sa vzťahy).

Nymfománia


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky