Najlepšie sa žije matkám v Nórsku a Austrálii, najhoršie Afghánkám

Norky a Austrálčanky patria k národom, ktoré majú najlepšie podmienky pre výchovu detí. Najhoršie sa oproti tomu žije ženám v Afganistane a mnohých krajinách Afriky. Svetová nadácia Zachráňte deti (Save the Children) vydala už jedenástu výročnú správu.


V ktorej zverejnila poradí 160 krajín podľa kvality života žien a ich detí z hľadiska prístupu k vzdelaniu

Ekonomickej úrovne a zdravotnej starostlivosti. V minulom roku stálo na čele rebríčka Švédsko, tento rok sa ale na špičku dostalo Nórsko nasledované Austráliou, Islandom, Švédskom, Dánskom a Novým Zélandom. Posledné priečku obsadil Afganistan, pred ktorým sa umiestnil Niger, Čad, Guinea-Bissau, Jemen, Kongo, Mali, Sudán, Eritrea a Rovníková Guinea. Správa nadácie okrem iného upozornila na to, že ročne na svete zomrie 3 500 000 žien počas tehotenstva alebo pri pôrode a 9 miliónov detí sa nedožije piatych narodenín.

"Životné podmienky matiek a ich potomkov v desiatich krajinách z posledných miest nášho rebríčka sú otrasné

V priemere zomiera 1 z 23 žien z dôvodov súvisiacich s jej tehotenstvom a 1 dieťa zo 6 zomiera pred piatym rokom veku. Každé tretie dieťa trpí podvýživou," uvádza sa v správe nadácie Zachráňte deti.

Drastická čísla chce zmeniť Nadácia Zachráňte deti

Podľa jej zástupcov v Afganistane a Čade asistuje pri pôrode odborný pôrodník v menej ako 15 percentách prípadov, v Etiópii dokonca len v 6 percentách. V Nórsku je odborník u každého pôrodu. V Nigeri zomiera každá siedma žena pri pôrode, v Afganistane a Sierra Leone každá ôsma. V Írsku pôrod neprežije 1 žena z 47 600.

V Angole, Čade, Demokratickej republike Kongo a Somálsku sa piatych narodenín nedožije každé piate dieťa

Vo Fínsku, na Islande, v Luxembursku a Švédsku zomiera do piatich rokov jedno dieťa zo 333. Nadácia Zachráňte deti bola založená s cieľom znížiť do roku 2015 o dve tretiny detskú úmrtnosť, ktorej príčinám možno vo väčšine prípadov predchádzať.

Najlepšie sa žije matkám v Nórsku a Austrálii, najhoršie Afghánkám


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky