Manželia zdieľajú aj rovnaké choroby

Zosobášené páry nezdieľajú len spoločný domov či peniaze, ale niekedy aj niektoré zdravotné neduhy. Ak napríklad jeden z manželov trpí astmou, depresiami, žalúdočnými vredmi, vysokým tlakom či zvýšenou hladinou cholesterolu.


Potom je veľká pravdepodobnosť, že obdobnú chorobou bude trpieť aj jeho náprotivok

"Partneri osôb, ktoré sužujú konkrétne choroby, sú vystavení zvýšenému riziku rovnaké choroby - najmenej 70 percent má napríklad výraznejší sklon k takým neduhom, ako je astma, depresie či žalúdočné vredy," hovorí doktorka Julia Hippisleyová Coxová z univerzity v severoanglickom Nottinghame.

Podľa názoru vedeckého tímu doktorky Cox sú zrejme hlavnou príčinou "zdieľaných" chorobou rovnaké životné prostredie a rovnaké návyky. Zosobášené páry zvyčajne konzumujú rovnaké jedlá, sú vystavené rovnakým alergénom a majú podobné životné návyky, čo všetko prispieva k takým neduhom, ako sú alergie, vysoký krvný tlak či zvýšená hladina cholesterolu.

Vedci dospeli k tomuto poznaniu po posúdení zdravotných záznamov ôsmich tisíc manželských párov vo veku od 30 do 74 rokov.

Potom, čo zhodnotili také vplyvy

Ako je vek, obezita a fajčenie, ktoré majú vplyv aj na riziko ochorenia, dospeli k zisteniu, že manželia, ktorých partneri trpí určitou chorobou, sú vystavení vyššiemu nebezpečenstvu rovnakého ochorenia než ostatné populácie.

Výsledky tohto prieskumu zverejnil British Medical Journal; z nich je zrejmé, že lekári by pri liečbe chorých osôb mali zvážiť aj zdravotnú prehliadku ich partnerov, a to aj z preventívnych dôvodov, aby tak predišli ich prípadnému rovnakému ochorení.

Manželia zdieľajú aj rovnaké choroby


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky