Láska je slepá

Britskí vedci dokázali, že na starom príslovie, že láska je slepá, je nemálo pravdy. Zistili totiž, že cit lásky potláča činnosť oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za kritické myslenie. Informoval o tom spravodajský server BBC News.


Keď sa zblížime s nejakou osobou, sú v mozgu potlačené schopnosti hodnotiť jej povahové rysy

Štúdia londýnskej University College odhalila, že romantická aj materská láska pôsobí na mozog rovnako. Oboje potláča aktivitu mozgových nervov, ktoré majú čo do činenia s kritickým sociálnym hodnotením druhých ľudí as negatívnymi emóciami.

Tím snímal mozgy 20 mladých matiek, ktoré si prezerali fotografie svojich vlastných detí, iných im známych detí, a starých dospelých priateľov. Zistilo sa, že spôsob činnosti mozgu bol podobný ako pri štúdiu, v ktorej sa vedci zamerali na účinky lásky zamilovaných ľudí. V oboch prípadoch zaznamenali zvýšenú aktivitu v oblasti mozgu zodpovedné za "systém odmeňovania" Líbya pocity.

Ak sú tieto časti stimulované, napríklad príjmom jedla či pitia alebo získaním peňazí, spúšťajú pocit eufórie

Prekvapivejšie je ale skutočnosť, že u oboch skupín osôb, ktoré sa pokusu zúčastnili, bol súčasne zjavný útlm činnosti v systémoch nevyhnutných pre vytváranie negatívnych súdov. Podobné účinky navyše boli zistené aj u zvierat.

Podľa neurológa Andreasa Bartels je dôležité, že ako mileneckú, tak materskú lásku mozog vníma vysoko pozitívne, pretože obe sú dôležité pre zachovanie druhov

"Náš výskum umožňuje urobiť záver, že väzby medzi ľuďmi vytvárajú mechanizmus vzájomne protichodných síl, ktorý prekonáva spoločenskú vzdialenosť deaktiváciou sietí používaných pre kritické sociálne posudzovanie a negatívne emócie," povedal Bartels s tým, že odmena v podobe rozjarení vysvetľuje "silu lásky".

Láska zamilovaných ale má v jednom bode na mozog predsa len odlišný vplyv než láska materská. Povzbudzuje činnosť hypotalamu, ktorý riadi pocity sexuálneho vzrušenia.

Láska je slepá


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky