Klitoris, ako ho nepoznáme

Po dve tisícročia bol klitoris len malým "pahorkom", teraz sa ale zdá, že je skôr "horou". Tvrdí to aspoň austrálska urologička Helen O\'Connelová, ktorá svojím objavom začína prepisovať učebnice anatómie.


Že má centrum ženskej rozkoše iný tvar, ako sa doteraz predpokladalo, odhalila už pred 17 rokmi. Vtedy jej však nikto neveril a kvôli svojmu objavu dokonca nezložila lekárske skúšky. Časy sa ale menia a lekári pripúšťa, že má pravdu.

"Klitoris je v podstate celá vaginálna stena," povedala O\'Connelová BBC

Veľkosť klitorisu sa údajne môže smelo merať s mužským penisom. Podľa austrálskej doktorky vyzerá klitoris ako pyramída a jeho základy v podstate tvoria pošvu. Klitoris je vraj tvorený aj "trojuholníkovými stenami", ktoré sú obalené okolo močovodu a vagíny. Keď žena dosiahne vzrušenie, všetky tieto časti sa začnú rapídne zväčšovať.

"Helen vyvinula dôležitú snahu, aby potvrdila niečo, čo sme predpokladali," uviedla Margaret Davyová, šéfka gynekologického oddelenia v nemocnici v Adelaide. "Pôvodne sa anatómovia o klitoris vôbec nezaujímali. Penis bol zaujímavejší. Bol väčší a nemusíte si nasadzovať okuliare, aby ste ho videli," doplnila.

Nový objav môže mať podľa lekárov množstvo vážnych dopadov

O\'Connelová v súčasnosti skúma, či poruchy klitorisu nespôsobujú inkontinencii moču. Celá vec však môže mať význam aj pre ženy, ktoré sa stali obeťou ženskej obriezky, ktorá je rozšírená predovšetkým v rozvojovom svete a pri ktorej sú ženy klitorisu väčšinou veľmi brutálnym spôsobom zbavené. S novým objavom sa zvyšuje ich nádeje na kvalitnejší sexuálny život.

Najväčší a zároveň najpríjemnejšie dopad ale môžu pocítiť páry, ktoré dokážu anatómiu využiť vo svojom sexuálnom živote. "Sexuálny priemysel to už nejaký čas vie," tvrdí Fiona Pattenová z asociácie Eros, austrálskeho predajcu sexuálnych pomôcok. "Môžete vidieť, že naše produkty nie sú vyrobené pre nejaký pahorok. Sú navrhnuté pre ďaleko väčšiu oblasť," dodala.

Klitoris, ako ho nepoznáme


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky