Keď sex bolí - čo s tým?

Väčšina z nás má sex spojený s nehou, jemnosťou a príjemnými prežitky. Bohužiaľ existujú momenty, kedy sa "ach" mení v "au" a sex je bolestivou záležitosťou. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti pri sexe a čo robiť, aby sa do vašej post


V popredí záujmu odborníkov je skôr bolestivosť pri sexe u žien

U mužov sú podľa prieskumov negatívne pocity vzácnejšie a neporovnateľne menej zastúpené - na rozdiel od porúch, ktoré výrazne ovplyvňujú mužské sebavedomie a životnú spokojnosť.

Aj preto do ordinácií gynekológov a sexuológov častejšie prichádzajú s otázkami ohľadom bolestivého sexu alebo odborne tzv dyspareuniou ženy

Majú sex viac spojený s emóciami, a keď sa z pohlavného styku stáva "utrpenie", sú na programe dňa frustrácie a depresie, alebo sa sexom čoskoro končí. S bolesťou pri sexe sa rad žien stretáva už pri prvom pohlavnom styku, kedy dochádza k pretrhnutiu panenskej blany. Tá býva u každej ženy rôzne hrubá, preto sa aj pri jej pretrhnutí každá žena cíti inak.

Niektoré ženy majú panenskú blanu dokonca tak pevnú

Že si ju nechávajú odstrániť chirurgicky, aby sa vyhli nepríjemnostiam. Podobnú bolesť ako pri prvom pohlavnom styku zažívajú ženy často aj pri prvom sexe po pôrode. Mnoho z nich má početné drobné poranenia, ale niekedy za to môže aj šitie hrádze alebo vnútra pošvy, čo spôsobuje nepríjemnosti. Ešte častejšie sú však bolesti spôsobené "strachom z bolesti" - ženy majú pošvu tak stiahnutú, že nie sú schopné ju uvoľniť.

"Prvýkrát sme to skúsili, keď boli chlapčekovi tri mesiace

Nešlo to. Toľko som sa bála, že prvé vniknutie bolo doslova hororové. Bola som z toho nešťastná a manžel tiež, ale považujem za dôležité, že sme to nevzdali. Neskôr som si skúšala penis zaviesť do pošvy sama, aby som mohla korigovať, ako hlboko a ako rýchlo. Teraz je synovi desať mesiacov a je to o veľa lepšie. Chce to trpezlivosť, "píše Michaela v internetovej diskusii na www.eMimino.cz a spústa ďalších diskutujúcich s ňou súhlasí: trpezlivosť, opatrnosť (aby pri prvej súloži po pôrode partner zbytočne Nechvátal) a tiež dostatočné zvlhčenie sú ingrediencie správneho receptu.

Lubrikácia: alfa a omega

"Najčastejšou príčinou bolesti pri súloži u žien je nedostatočné zvlhčenie pošvy," hovorí psychológ a sexuológ Petr Weiss a pokračuje: "Lubrikácia, teda zvlhčenie pošvy, je analógiou erekcie u muža - je znamením toho, že je žena sexuálne vzrušená a pripravená pre súlož. "Nedostatočné vzrušenie má podľa psychologičky a sexuologičky Laury Janáčkovej rad dôvodov:" Často sa jedná len o nedostatočnú predohru, ale dôvody môžu byť aj vážnejšie: žene sa partner nepáči, alebo k nemu má dokonca telesný odpor, nevonia jej, miluje niekoho iného, ​​" líči odborníčka.

"Pochopiteľne keď sa žena do sexu s partnerom núti

Nemožno očakávať, že by bola vzrušená, preto nie je ani dostatočne vlhké, a prienik penisu do pošvy a pohyby v nej sú potom pre túto ženu bolestivé," dodáva Petr Weiss. Nedostatočná vlhkosť nie je spôsobená len problémy so vzrušením, ale tiež napríklad opakovanými súloži alebo príliš vášnivým pohlavným stykom. "Mnoho párov v ostatnom čase súloží nárazovo - cez dovolenky alebo víkendy. To znamená nie dvakrát do týždňa, ale napríklad počas víkendu a cez týždeň, naopak, vôbec. Pošva na takýto, záber \'nie je stavaná.

Prirodzené mikrobiologické prostredie sa tak narušuje a môže dochádzať k vzniku kvasinkových ochorení

Tiež väčšinou dochádza k drobným mechanickým poškodením, najmä pri vášnivejšom pohlavnom styku. Takéto odreniny potom môžu nepríjemne bolieť či páliť a sťažujú vzrušenie. V takýchto prípadoch je dobré použiť veľa lubrikačného gélu, "vysvetľuje psychologička Kateřina Hollá. Gély nielenže zabraňujú možnosti mechanického poškodenia, ale tiež pomáhajú udržať prirodzene vyvážené vaginálne prostredie a obmedzujú tak vznik nepríjemných mykóz. Hodí sa aj pre ženy, ktoré problémy sa zvlhčením pošvy nemajú - nie je to síce afrodiziakum (afrodiziaká neexistujú), ale môžu obohatiť sexuálne zážitky skrátka len z toho dôvodu, že je to niečo nové.

Bolesti tela a duše

Za nepríjemným suchom v pošve sa nemusí skrývať len mizerná predohra alebo iný z dôvodov spomínaný Laurou Janáčková, ale môže byť dielom bakteriálne alebo plesňové infekcie. Ženy sa často stretávajú s mykózami - nepríjemné kvasinkové ochorenie, ktoré vzniká nerovnováhou mikroorganizmov žijúcich v pošve. Za normálnych podmienok kvasinky nerobia žiadne problémy, ale keď sa premnožia, môžu spôsobovať pálenie, svrbenie, výtok tvarohovité konzistencie a nepríjemný zápach.

Ak na ne trpíte, nenoste oblečenie z umelých vlákien

Ale dajte prednosť bavlne, nejedzte veľa cukrov a používajte prípravky na intímnu hygienu bez obsahu mydla. A striekať si do lona antiperspirant? Zabudnite! Na niektoré infekcie, ako je napríklad práve kvasinková, zaberajú voľne predajné prípravky - gély a čapíky, ktoré môžu slúžiť aj ako prevencia, ale lepšie je navštíviť gynekológa. Príznaky totiž môžu signalizovať aj vážnejšie ochorenie alebo pohlavnú chorobu.

"Pri vzniku ochorenia je potrebné vykonať riadne vyšetrenie u gynekológa a dodržiavať liečbu

Ktorú stanoví. Ak nie je pošva dostatočne zahojená, bude styk bolestivý, "hovorí Laura Janáčková. Až keď lekári vylúčia telesné príčiny bolestivého sexu, je namieste začať uvažovať o príčinách psychických. Tie môžu tiež výrazne ovplyvňovať sexuálny život, hoci si to málokedy pripúšťame. Psychickými príčinami sú potrebné: stud, to hlavne v začiatkoch sexuálneho kontaktu, kedy majú ženy strach, či je ich telo vo všetkých polohách príťažlivé a žiadúce, nedostatočné uvoľnenie, starosti ohľadom aktivity, ktorú vykonávajú, nemožno nespomenúť aj strach z otehotnenia a úlohu hrajú samozrejme aj nepríjemné alebo traumatické spomienky z iného pohlavného styku. "Liečba patrí do rúk sexuológa alebo psychológa zaoberajúceho sa sexuálne problematikou. Najčastejšie terapie spočíva v riešení psychologického alebo vzťahového problému vrátane riešenia sexuologické problematiky, "hovorí Laura Janáčková. Len pre úplnosť dodám, že o tom, prečo si niektoré ženy neužívajú sex, sme podrobne písali vlani v júnovom čísle.

Ak patríte do generácie "vychované" seriálom Sex v meste

Možno si spomeniete, ako v jednom z dielov rieši hrdinky takzvanú vulvodýnia. O čo ide? "Vulvodýnia je všeobecne definovaná ako svrbenie, bolesť a zápaly v oblasti vulvy čiže vonkajšieho ženského genitálu," hovorí Laura Janáčková a dodáva: "Tento syndróm je častou príčinou zásadného obmedzenia sexuálneho života." Za spúšťač týchto problémov býva považovaný infekčný zápal v genitálnej oblasti, príčiny ale môžu byť podľa odborníčky aj anatomické, vzácnejšie parazitárne a dokonca aj psychické alebo neurologické. Niektoré ženy opisujú bolesti pri dotyku tampónu, partnera, niektorým vadí dotyk gynekologického zrkadla, skrátka ide o individuálnu záležitosť a liečba teda patrí do rúk gynekológa. Štandardné liečbou je rehabilitácia, antibiotiká, užívanie hormonálnych preparátov alebo povrchová aplikácia laseru, v prípade psychických príčin potom liečba psychofarmakami alebo terapiou.

A čo muži?

U mužov sú bolesti pri sexe oveľa menej časté ako u žien, ale existujú, a tak sa sluší napísať pár slov aj o nich. "Dyspareunia u mužov majú väčšinou organický pôvod. Málokedy sa dá povedať, že by muži cítili pri styku psychogénne bolesti, "hovorí Petr Weiss a sexuologička Laura Janáčková ho dopĺňa:" Najčastejším zdrojom bolesti u mužov sú anatomické problémy, treba zúženie predkožky, krátka uzdička alebo zakrivenie penisu v erekcii. Odstránenie primárnej príčiny sa vykonáva zvyčajne malým chirurgickým výkonom a celý problém je vzápätí vyriešený. Ďalšími možnosťami riešenia sú napríklad farmakológie alebo fyzioterapia, a to treba u takzvané plastickej indurácia penisu. "

O čo ide?

Problém je v tom, že pri stoporenie penis muža stojí smerom nadol alebo nahor av jenom bode sa akoby láme ... Z hľadiska zdravia a ohrozenia života je to neškodné, ale znepríjemňuje to pohlavný život. Zhrňme to: dôvodov bolestivého sexu u žien aj u mužov môže byť veľa. Rovnako ako variantov liečby. Keď sa niečo pokazí, je to prúser nielen pre telo a pre váš život, ale aj pre ten partnerský. Preto je dobré, ak sa problémy opakujú, zamieriť k lekárovi. Poznáte to: čím skôr, tým lepšie. Hlavne si prosím nemyslite, že problémy zmiznú samé ...

Keď sex bolí - čo s tým?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky