Héra: bohyňa žiarlivosti

Všetci bohovia a bohyne sú schopní siláckého hnevu, ale najprednejší z nich je v žiarlivosti Héra, žena Diova. Vždy bola pripravená prepuknúť v záchvat hnevu nad svojím manželom, skutočným arcizáletníkem.


Počas histórie bol Zeus kritizovaný ako veľký boh, ktorý je však zároveň neverným milencom

Mytológia však nie je presným portrétom ľudských vlastností a slabostí, hoci sa vyjadruje v obrazoch zo života smrteľníkov. Do mýtu musíme nazerať hlbšie, aby sme rozoznali jeho nevyhnutnosť a tajomstvo.
Keď sa pozeráme okom básnika, môžeme spoznať, že u vládca vesmíru to má určitý zmysel, keď chce mať erotický kontakt so všetkým na svete.Ako by to však bolo stať sa manželkou také nespútané túžby Povedané ľudskými slovami, by to bolo niečo podobné ako byť milenkou umelca alebo politika nadaného charizmou, ktoré z neho robí svetového vodcu. Ako by niekto mohol mať za muža túžbu dosahujúci kozmických rozmerov, bez toho aby sa cítil neustále ohrozený?

Je kuriózne, že manželka najvyššieho boha je v gréckej mytológii známa predovšetkým svojou žiarlivosťou

Nie je to kráľovná, ktorá sa stará o utrpení svojich poddaných. Nezosobňuje absolútnu krásu, ktorá dopĺňa absolútnu moc. Je to vrtkavá, rozzúrená, oklamaná a násilná žena. Herin zlosť je odtieňom jej žiarlivosti rovnako tak, ako je chtíč jedným z tónov Diove svetovlády.

Zdá sa, že žiarlivosť je pre udržanie života a kultúry rovnako dôležitá ako Diova rada a politická moc. Zeus, ktorý rieši základné otázky existencie a slúži ako pôvodný "boh otec", túži po každej jednotlivosti vo svete, ktorému vládne. Zatiaľ čo jeho túžba smeruje do sveta, Herin hnev stoja v službách domova, rodiny a manželstva.

Ich napätie je jin a jang domova a sveta, napätie medzi "nami" a "druhými"

On je extrovertný, ona je introvertný. Erotická kreativita vytvára svet, žiarlivosť chráni srdce a vnútro. Keby sme neprepadali žiarlivosti, stalo by sa príliš veľa udalostí, bolo by prežité príliš veľa životov, bolo by nadviazané príliš veľa vzťahov bez akéhokoľvek prehĺbenie. Žiarlivosť slúži dušu tým, že požaduje nejaké medze a reflexiu.

V kultúre, oceňujúcu individuálnu slobodu a voľbu, je túžba vlastniť súčasťou tieni, je to však túžba skutočná. Žiarlivosť je uspokojená skutočným spojením s druhou osobou. Toto spojenie však vytvára prísne požiadavky. Chce po nás, aby sme milovali oddanosť a závislosť, riskovali neznesiteľnú bolesť odlúčenia a našli naplnenie v partnerskom vzťahu - čo je Herin tradičný atribút.

Héra: bohyňa žiarlivosti


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky