Cievkovanie

Cievkovanie je urologická procedúra pre odber moču alebo rôzne výplachy močového mechúra pomocou katétra. Močová trubica musí byť pred zavedením alebo výmenou katétra sterilne ošetrená dezinfekciou a lubrikačným gélom pre jednoduchšie zasunutie.


Správne a pomalé zavádzanie katétra nespôsobuje žiadne trvalé alebo závažné problémy

Doba ponechanie dlhodobých katétrov je až 4 týždne.

Pri cievkovanie sa používa väčšinou sterilný latexový alebo silikónový (dnes väčšinou balónkové) katéter. Pri ženskom cievkovanie sú obvykle používané katétre s kovovou alebo sklenenou trubičkou.

Katéter je vybavený zaoblenou špičkou pre zavedenie bez spojov

Za špičkou sú naproti v stenách dva otvory pre odvedenie moču cez katéter, čiže cez močový zvierač mechúra. Katétre môžu mať nafukovací balónik za špičkou (obsah balónika 10-15 ml sterilného roztoku), ktorý slúži proti vykĺznutiu katétra z trubice. Naplnenie balónika sa vykonáva po úspešnom zavedení. Plní sa injekčnou striekačkou vedľajším kanálikom katétra. Má špeciálny ventil pre zadržanie a neskoršie vypustenie roztoku z balónika. Pri jednorazovom použití sa potom po vyprázdnení močového mechúra jednoducho roztok vypustí z balónika a katéter sa pomaly vytiahne von.

Cievkovanie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky