Chronicky neverný

Nevera môže rozcupovat manželstvo na kusy a zanechať škaredé šrámy na duši podvádzaného i podvádzajúcej. Niekoho k nej privedie zúfalá situácia, iné napríklad zvedavosť....


Túžba po záletoch vedie chronickej neverníkmi z jednej aférky do druhej a bráni im budovať dlhodobý naplnený vzťah.

Slovo nevera sa dnes skloňuje hocikde

V časopisoch pre ženy sa dozvieme, ako ju pred partnerom utajiť, alebo naopak ako bystrým okom zálety svojho náprotivku prekuknúť. Bulvárne plátky zase prinášajú škandalózne odhalenie neverných celebrít. V psychologických knihách nájdeme desiatky rád, ako sa s ňou vyrovnať a ako jej predísť. Nad kávou s kamarátkou preberieme, kto z našich známych je komu neverný a kto by chcel byť a nie je.

Nevera je námetom tisíce filmov, dôvodom zániku miliónov vzťahov

A naopak začiatkom mnohých ďalších. A niet čomu sa čudovať. Podľa prieskumov, ktoré vykonali doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, PhD., A prof. PhDr. Petr Weiss, Ph D., je v Čechách neverných 34% vydatých žien a 55% ženatých mužov. Je teda celkom logické, že sa cudzoložstva stalo jedným z hlavných tém v súvislosti s partnerskými vzťahmi.

Prečo sú ľudia neverní

Aj keď je nevera takmer všade vôkol nás, naše postoje k nej sa líši od základov. Dokonca ani na tak zdanlivo jednoduchú otázku ako "Čo je to nevera?" Nenájdeme univerzálna odpoveď. Pre jedného jej je iba dokonaný pohlavný styk, iný sa cíti ohrozený už tým, že jeho náprotivok trávia časť voľného času s kolegom opačného pohlavia. A čo nevera virtuálny? Je to podvádzanie, alebo patrí do rovnakej kategórie ako sledovanie pornofilmov alebo čítanie šteklivých poviedok? Na neveru neexistuje jednotný názor, rovnako ako nie sú jednotné motívy, ktoré nás k nej privádzajú. Niekedy môžu byť dôvodom problémy vo vzťahu, inokedy treba pomsta za partnerovu neveru, snaha dohnať stratené mladosti, pokus, ako sa odpútať od partnera, dlhodobé odlúčenie, ale aj osobnostné charakteristika náprotivku.

Psychológ PhDr. Petr Šmolka opisuje muža a ženy, ktorým bývajú partneri neverní

U mužov ide predovšetkým o tzv muža troch "S" - slabé, slušné, spoľahlivé. Je to vlastne ideálny prototyp muža, len žiť sa s ním tak nejako nedá a partnerka môže čoskoro zatúžiť po rozptýlení vo forme posteľového dobrodružstvo s iným. Ďalšou skupinou mužov, ktorých ženy častejšie lovia v cudzích vodách, sú muži despotickí, malicherní, žiarliví alebo ignorujúci partnerkinho očakávania a priania. U žien je situácia zložitejšia. "V zásade pôjde predovšetkým o tri typy žien," vysvetľuje Petr Šmolka. "Tým prvým sú ženy obetavé, kráčajúci životom pod heslom, všetko pre rodinu \'. Spoľahlivé, vždy k dispozícii, dokonca aj ten sex nikdy neodmítající. Zároveň ženy, ktorým akoby chýbala potreba alebo odvaha pre vlastnú sebarealizáciu. Kedykoľvek sa pán tvorstva vracia domov, môže si byť absolútne istý, že nájde všetko na obvyklom mieste.

Hľa, tu je chladnička, tu sporák, tú kreslo, tam manželka, túto televízor, tamto šatníková skriňa

Teda ženy, ktoré svojim mužom skôr či neskôr začnú akosi splývať s bytovým zariadením. Ženy, ktoré im nedoprajú možnosť, aby boli aspoň niekedy postrádanú. "Druhým typom podváděných žien bývajú ženy nadmerne výkonné a kompetentné. Všetko si dokážu zariadiť samy, od manžela takmer nič nevyžadujú. "Vedľa svojej bývalej manželky som si pripadal úplne zbytočný," spomína na skúsenosť s takým typom ženy Martin, tridsaťdvaročný poslíček zo zásielkovej služby. "Vždy bola o krok napred, všetko mala premyslené, nachystané a ja už len nasadol do toho jej plánu a viezol sa. Nebol dôvod protestovať, pretože všetko bolo naplánované dokonale, ale ja si pripadal nevyužitý a zbytočný. Po dvoch rokoch som ju začal podvádzať s operátorkou od nás z práce.

Tá na mňa pozerala ako na chlapa

Bol som rád, že som jej mohol tu a tam pomôcť odniesť veci do skladu alebo jej uvariť kávu. Človek jednoducho potrebuje trochu obdivu a pocit, že k niečomu je, "tvrdí Martin. Tretím typom žien, ktorých manželia bývajú častejšie na záletoch, sú podľa Petra Šmolku tzv "včelie kráľovné". "Spravidla je charakterizuje túžba po materstve, vlastné partnerstvo je tu iba prostriedkom jej naplnenia. Akonáhle muž splní svoju biologickú funkciu, býva odstavený do pozície trpeného trubke, "hovorí. Vina však nebýva len na pleciach podvádzaného partnera. Niektorí z nás si v sebe nosia akýsi druh osobné konštelácia, ktorá je pre neveru priamo predurčuje. Poďme sa bližšie pozrieť, ktoré zložky našej psychiky môžu za večným záletnictvím stáť.

Sebavedomie na nule

Nevera a milostné aférky sú výborným prostriedkom, ako si zvýšiť sebavedomie. S rastúcim počtom objektov, u ktorých zabodujete, sa zvyšuje skóre mojej atraktivity a pocit vlastnej hodnoty. Som žiaducim, oslňujúcim, jednoducho niekým. Takéto domnienky môžu na vedomé či nevedomé úrovni putovať myslí niektorých neverníc a neverníkov. Ich sebavedomie je krehké, alebo dokonca silne narušené, a potreba cítiť sa cennejšie je vedie z jednej náruče do druhej. "Často som s mužmi, ktoré sa mi podarilo zviesť, nakoniec ani nespala," zveruje sa grafička Dominika. "Nepotrebovala som totiž sex, ale ten pocit, že sú zo mňa paf a že ich môžem mať. Ich lichôtky a obdiv ma príjemne hriali pri srdci a pripadala som si s nimi ako kráľovná.

V tú dobu som mala už päť rokov vážnu známosť

Ale vedľa priateľa sa cítila skôr ako staršia sestra než ako femme fatale. "Potreba dokazovať si vlastnú hodnotu prostredníctvom druhých máva korene v skúsenostiach z detstva a dospievania. "Nedostatok uznania a ocenenia ako zo strany rodičov, tak neskôr aj učiteľov či rovesníkov vyvoláva pocit neistoty a pochybnosti o vlastnej hodnote. Často celoživotne sa potom snažíme hľadať v reakciách druhých akejsi sebapotvrdenia, sme precitlivelí na kritiku a zvýšenie potrebnej pozitívnej odozvy. Schopnosť zaujať potenciálneho partnera, získať si jeho obdiv, uznanie a vzťah alebo ním byť aspoň partnersky prijímaný, to je jedna z mála ciest k posilneniu narušeného sebavedomia. Čím hlbšia je porucha, tým intenzívnejší býva potreba takého potvrdzovanie.

Mimomanželský vzťah tu nie je cieľom, ale prostriedkom, "vysvetľuje psychológ Petr Šmolka

Málokto z podvádzajúcich si ale tieto hlboko zakorenené motívy pripúšťa. "Títo muži si pochopiteľne neuvedomujú, že príčinou ich správanie je krehké vedomie vlastnej hodnoty, strach z odmietnutia a závislosti. Racionalizuje si svoje motívy výroky ako, ma to baví \'alebo, ja som skrátka na ženský, čo je na tom zlé?\' Znovu a znovu počujem muža hovoriť, som veľmi náruživý \'. Neuvedomujú si, že ich do nových dobrodružstiev vôbec neženie sexuálna potreba. Používajú sex k získaniu emocionálneho uspokojenia, ktoré má s erotickou slasťou len málo spoločného, ​​"upozorňuje Carol Botwin, autorka knihy Prečo sú muži neverní.

Chronicky neverný


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky