Bohaté dievčatá vyrastajúce bez otca dospievajú predčasne

Dievčatá z bohatých rodín, ktorým chýba biologický otec, prichádzajú do puberty v skoršom veku než ich rovesníčky. Potvrdzuje to nový výskum amerických vedcov. Podľa odborníkov je zaujímavé.


Že skorší puberta sa dostavuje u dievčat v dobre zabezpečených rodinách bez otca, ale to isté sa nevzťahuje na chudobnejšie rodiny

"Ak vychádzame z vývinu ich pŕs, dievčatá z vyšších vrstiev začínajú v takom prípade dospievať predčasne dvakrát častejšie," tvrdí vedúci štúdie, profesorka Julianna Deardorff z univerzity v Berkeley. Podľa nej súvisí predčasné dospievanie s citovými problémami, užívaním návykových látok a skorou sexuálnou aktivitou.

Kým predchádzajúce štúdie na podobnú tému sledovali predovšetkým príchod menštruácie

Nový výskum sa zameral na skoršiu znaky - vývoj pŕs a rast kubického ochlpenia. Vedci sledovali po dobu dvoch rokov 444 dievčat vo veku 6 až 8 rokov a zistili, že skôr dospievajú tie z nich, ktoré vyrastajú v rodinách s vysokými príjmami, v ktorých chýba biologický otec. Prítomnosť nevlastného otca pritom predčasnému príchodu puberty nezabraňuje. Ukázalo sa tiež, že u týchto dievčat je vyšší index telesnej hmotnosti (BMI), mierka, podľa ktorého sa posudzuje sklon k obezite.

Odborníci tvrdia, že o príčinách tohto javu môžu zatiaľ len špekulovať

Jednou z teórií je, že organizmus týchto dievčat je vystavený väčšiemu množstvo žiarenia z televízie a počítačov. Dôvodom môže byť aj slabé puto s matkou, ktorá musí ako samoživiteľka venovať viac času zamestnania.

"Je tiež možné, že ich hormonálnu hladinu ovplyvňujú kozmetické prípravky, ktoré používajú," hovorí Deardorff

Jej kolega, profesor Antony Bogaert z Brockovich univerzity v Kanade, ktorý sa touto problematikou zaoberá, potvrdzuje, že príčiny môžu byť rôzne - môže ísť o stres aj gény. A preto je potrebné pokračovať vo výskume. Rodičia môžu predčasné puberte svojich dcér každopádne aspoň čiastočne predísť tým, že dohliadnu na to, aby sa neprejedali a boli fyzicky aktívny.

Bohaté dievčatá vyrastajúce bez otca dospievajú predčasne


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky