Antikoncepcia zrejme ovplyvňuje u žien výber partnera

Antikoncepčné tabletky, ktoré berú milióny žien na svete, možno narušujú ich vrodenú schopnosť vycítiť geneticky vhodného partnera. Ženy zrejme inštinktívne priťahuje pach mužov, ktorí sú geneticky rozdielni, čo zaisťuje biodiverzitu druhu


Vysvetľujú britskí vedci v novej štúdii, na ktorú upozornila agentúra AFP.

Podľa nových poznatkov vedcov z univerzity v Liverpoole dávajú ženy, ktoré začnú užívať antikoncepciu, prednosť mužom, ktorých pach je geneticky podobný.

Tím hlavného autora výskumu Craiga Robertsa pri experimente spovedal stovku žien, ktoré si mali vybrať z necelej stovky vzoriek mužského pachu pochádzajúceho od dobrovoľníkov. Pach, ktorý je priťahoval, si volili pred tým, než začali brať antikoncepciu, a po jej začatia. Aby sa zaistil čo najobjektívnejšie priebeh experimentu, boli vylúčené všetky bežné parfumy, parfumované bielizeň, dezodoranty, toaletné vody, ale aj cigaretový dym.

Skutočnosť, že ženy používajúce antikoncepciu tiahnu skôr k mužom geneticky podobným, vyvoláva dva problémy, usudzujú vedci:

genetická podobnosť páru môže totiž spôsobiť problémy s plodnosťou. Vzhľadom na ústrednú úlohu čuchu pre udržanie príťažlivosti medzi partnermi to navyše môže u žien, ktoré prestanú užívať antikoncepciu, tiež viesť k ukončeniu vzťahu.

Antikoncepcia zrejme ovplyvňuje u žien výber partnera


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky