Ako zachrániť manželstvo

Je oveľa jednoduchšie boj predčasne vzdať než skutočne bojovať. A to platí pre záchranu manželstva. Je ľahké povedať, že manželstvo speje ku koncu ako sa pokúsiť o jeho záchranu, vzkriesenie. A čo Vy, zložíte zbrane, alebo naopak vyrazíte s plnou poľnou?


Až potom, čo urobíte maximum, a napriek tomu bude manželstvo v troskách, sa môžete vzdať, a opustiť pomyselnej bojisko

Určite by Vás samotných v hĺbke duše netešilo, ak by ste sa nesnažili zapracovať na manželstvo, o ktoré ste sa usilovali. Možno, keby každý pár, ktorému sa manželstvo rúca, prejavil viac snahy, potom by nebola taká vysoká rozvodovosť. Čo urobiť pre to, aby ste neprispeli k vyššej štatistike rozvodovosti, ale naopak sa mohli tešiť z opäť spokojného vzťahu?

Prečo bojovať o manželstve

Deň za dňom plynie, a Vy máte pocit, že Vás onen stereotyp, ktorý sa na Vás valí, neustojíte? Máte pocit, že Vás už v živote nečaká žiadne vzrušenie, žiadna radosť? Tých pár prchavých okamihov, ktoré možno ešte prídu, nevyváža Vaše súčasné rozpoloženie, pocity? Ak však nemáte schopnosť vidieť do budúcnosti, kedy by ste si snáď zistili, že nič prívetivého Vás nestretne, potom určite niet dôvodu uvažovať len pesimisticky. Nikdy neviete, čo vám nasledujúci deň prinesie. Ak budete mať oči aj srdce otvorené, môžete sa dočkať príjemného prekvapenia, ktoré súčasný stereotyp doslova zmetie zo stola.

Dlhodobé manželstvo

Čím dlhšie sú spolu dva jedinci, tým menej nečakaných vzrušenie ich môže stretnúť. Na druhú stranu, ona vzrušenie nemusí byť len pozitívneho rázu. Ak ste s náprotivkom už nejaký ten rok v manželstve, potom sa určite dobre poznáte. Viete, čo druhému vyhovuje, a čo naopak nie. Poznáte jeho silné i slabé stránky. Viete, čo môže spôsobiť radostné rozžiarenie v jeho očiach, a čo naopak v nich vyvolá smútok. A takto by sme mohli pokračovať. To, že ste spolu dlho, a poznáte príslušného tzv ako svoje topánky, môžete využiť na prospech veci. Nemusíte v danom uvidieť len negatívum. Áno, iste, nebudeme zastierať, že sa dostaví určitá rutina, predvídateľnosť. To, do akej miery ona rutina bude, však závisí aj na Vás samotných. S dlhodobým manželstvom ide totiž ruka v ruke určitá pohodlnosť, lenivosť. Je veľmi jednoduché, ľahké si sťažovať na stereotypné spôsob žitia, keď Vy sami nerobíte nič preto, aby tomu tak nebolo. Vinu hneď nehľadajte u druhých. Začnite pekne pri sebe. Ak zmeníte Váš prístup, doterajší spôsob žitia, uvidíte, že sa Vaša premena odrazí aj na náprotivku. Ak však budete po druhom chcieť, aby sa zmenil, ale sami budete v zabehnutých koľajach, potom sa asi moc pozitívnych zmien nedočkáte.

Manželstvo, ktoré nefunguje

Možno, že máte kamarátov, ktorým sa ich manželstvo rozpadlo. Ak tomu tak je, potom ste sa najskôr opýtali, prečo manželstvo skončilo, prečo došlo k rozvodu. Odpoveď mohla byť konkrétny, ale tiež len typu, že manželstvo jednoducho neklapalo, nefungovalo. Lenže aj tu je možné vidieť určitú pohodlnosť, kedy sa ukrývajú za akúsi rúškom. Čo to znamená, že manželstvo neklapalo? Čo si pod daným predstaviť? To, že manželstvo neklape, je veľmi široký pojem. Jedno, či dve pohádání, rozdielnosť v názoroch, rozdielnosť v určitých výchovných krokoch apod, svojím spôsobom tiež vypovedajú o tom, že vzťah nie je pre danú chvíľu v harmónii, a teda neklape. Povedať druhému, že manželstvo neklape tak, ako by ste chceli, a teda sa chcete rozísť, rozviesť, je istým zložením zbraní. Náprotivok môže byť tak zdrvený, prekvapený, alebo unavený Vaším presvedčivým, rozhodným pohľadom, že sa nebude dožadovať bližšieho vysvetlenia. Alebo naopak bude chcieť počuť, čo presne od manželstva chcete. Čo Vy na to? Budete stále trvať na svojej taktike, kedy len mávnete rukou so slovami, že je to už jedno? Potom je však otázkou, či chcete manželstvo zachrániť, alebo z neho vycúvať.

Stojíte o záchranu manželstva?

Svojím spôsobom má každé manželstvo šancu na záchranu. Dôležité však je, aby záchranu chceli obaja jedinci. Ak chce len jeden, a druhý sa k situácii stavia laxne, či dokonca robí prekážky, potom sa môže dotyčný snahou pretrhnúť, a napriek tomu nič nezmôže. Než teda vôbec dôjde na záchranný krízový plán, je vhodné si sadnúť, a pohovoriť si. Rozhovor však načasujte na vhodnom čase. Porozprávať sa napríklad v momente, keď ste rozhádaní, nie je zrejme najlepšie riešenie. Nechcite tiež po druhom, aby Vám povedal svoj verdikt teraz hneď. Nie je rozumné na náprotivok tlačiť, ak si potrebuje všetko zrovnať v hlave. Predsa len je to vážny krok, ktorý obaja urobíte.

Zájdite na miesta, kde ste boli šťastní

Kde ste sa zoznámili? Či už to bolo na diskotéke, v reštaurácii, v posilňovni, v knižnici, v parku, pripomeňte si miesto Vášho zoznámenia. Navštívte s Vaším náprotivkom miesta, kde ste spoločne prežívali radosť a šťastie. K týmto miestam môžete pociťovať hlboké spojenie. Naplánujte si výlet na Vaše miesta. Za skúšku to rozhodne stojí. Okrem toho, kedy ste naposledy boli na týchto miestach? Držíte si ich len v pamäti, ale v skutočnosti si ani nepamätáte, kedy fyzicky ste ona miesta navštívili?

Vymedzte si čas určený len pre Vás dva

Ste doslova pohltení povinnosťami, a to pracovnými, aj súkromnými okolo domácnosti? Keď prídete domov, ste síce spolu, ale len tým spôsobom, že vedľa seba žijete, a prakticky na seba nemáte čas? Potom aj tu máte priestor na nápravu. Ak máte deti, zaistite si stráženie, a doprajte si čas len pre seba. Nemusí to byť vyložene celý deň, stačí aj nejaká tá hodinka. Tú potom môžete stráviť v príjemnej reštaurácii, v kine, či prechádzkou v parku ai Ideálne potom je, ak si budete dopriať spoločný čas pravidelne, minimálne tak raz za týždeň. Vedzte, že ak máte deti, nemusíte s nimi byť 24hodín denne. Aj ony si od Vás radi oddýchnu. A vedzte, že až sa za dve, či tri hodiny vrátite, o to srdečnejší bude Vaša privítanie. A mať snáď výčitky svedomia, že sa o deti nestaráte tzv na plný plyn, je zbytočné. Určite im poskytujete maximum starostlivosti a lásky, obetovať sa im však nemusíte.

Romantika a vyznanie lásky

Hovoríte si, že na romantiku a vyznanie lásky ste starí? Potom na dané veľmi rýchlo zabudnite. Každý má právo na romantiku, slová nehy a lásky, nehľadiac na to, koľko máte rokov, a ako dlho ste s kolegom vo vzťahu. Ak sa z vášho vzťahu vytratila romantika, slová lásky, skúste ich oživiť, opätovne nájsť. Možno, že si spočiatku budete pripadať divne, hlúpo, ale veľmi rýchlo si zvyknete na príjemné. Nemusíte sa však uchyľovať k rôznym prezývkam, ktoré by ste hovoril. Romantika a láska, nežná slová môžu byť aj rýdzo dospelá.

Flirtuj medzi sebou

Vaše srdce sa rozbúši, ak Vám niekto cudzí zalichotí, ako Vám to pristane, ako krásne vyzeráte, vonia a pod? Chcete však flirt počuť len od cudzích jedincov? Flirtovať môžete aj s Vašim kolegom. Uvidíte, že taký flirt môže rozpáliť Vašu vášeň. Môžete tiež zažiť veľa zábavy, kedy sa spoločne zasmejte nad svojimi hláškami. A čo napríklad zahrať na prvé rande? Uvoľnite sa, pekne sa oblečte, a choďte na dohovorenú schôdzku. Berte ju, ako by bola Vaša prvá. Alebo si zahrajte na náhodné stretnutie v bare, keď jeden z Vás osloví toho druhého, a začne flirtovanie. Aj takéto malé hry Vás môžu vytrhnúť zo stereotypu, a dodať Vášmu vzťahu novú iskru. Fantázii sa medze nekladú. Vaša hrátky potom môžu pokračovať aj doma, vo Vašej spálni.

Ako zachrániť manželstvo


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky