Vonkajšie pohlavné orgány ženy

Vulva, Pudendum femininum: Vonkajšie časť ženského pohlavného ústrojenstva, respektíve vonkajších rodidiel, lono. Zahŕňa veľké a malé pysky ohanbia (labia majora a minor), klitoris, ústie pošvy a močovej trubice a rad drobných žliazok.


Vulva, Pudendum femininum:

Vulva zepředuZevní časť ženského pohlavného ústrojenstva, respektíve vonkajších rodidiel. Prvý obrázok je pohľad na ženské pohlavie spredu, keď žena stojí. Je na ňom vidieť lonovej pahorok a veľké pysky ohanbia, ktoré sú zovreté a tým chráni celé pohlavné ústrojenstvo pred nečistotami. Druhý obrázok je pohľad zo zadu, kedy žena je predklonený. Vulva zozadu Hore vidíme ritný otvor a pod ním celé veľké pysky ohanbia, z ktorých ľahko vyčnievajú malé pysky ohanbia. Medzi análnym otvorom a začiatkom veľkých pyskov ohanbia je vidieť hrádzu. Tretí obrázok je detailný pohľad vo chvíli, keď žena má roztiahnuté nohy a môžete vidieť celé roztvorené pohlavie ženy. Zahŕňa veľké a malé pysky ohanbia (labia majora a minor), klitoris, ústie pošvy a močovej trubice a rad drobných žliazok. Na obrázku sú popisky pre lepšiu orientáciu. Na každom obrázku je iná žena a preto každá vulva vyzerá trochu inak. Rovnako ako pri každej inej časti tela aj pohlavné orgány sú u každej ženy trochu odlišné. Mení sa ako celkový vzhľad tak i jednotlivé časti môžu byť rôzne veľké a dokonca nemusí byť súmerné.

Veľké pysky ohanbia, Labia majora, Labia pudendi:

Súčasť vonkajších rodidiel ženy (vulvy). Párové kožné riasy zvonka pokryté chĺpkami, vnútri kožou podobnú sliznicu. Vpredu prechádzajú do stydkého pahorku (mons pubis), vzadu do hrádze (perineum), medzi nimi je lonová štrbina (rima pudendi), v nej potom malé pysky.

Malé pysky, Labia minor, Labia pudendi:

Vulva - detail Kožné riasy kryté tenkou kožou podobnou sliznicu a bohatú mazovými žliazkami, ktorá u panny (virgo) prechádza do panenskej blany (hymen). Medzi malými pysky ležia vpredu klitoris, za ním ústia močovej trubice a ešte ďalej vchod do pošvy. Priestor vo vnútri malých pyskov sa označuje ako pošvové predsieň (vestibulum vaginae). Malé pysky sú velni citlivé na dotyk.

Klitoris, klitoris:

Malý ľahko toporivé ženský orgán v hornej časti vonkajších rodidiel (vulva). Dlhšie stimuláciou klitorisu dochádza k orgazmu. Jeho stimulácia je často vhodným úvodom k orgazmu vaginálnemu.

Uretra, urethra, Ourethra:

Močová trubica, súčasť močového ústrojenstva, resp. močových ciest. Vedie moč z močového mechúra von z tela.

Ohanbia ženy, lonovej pahorok, Mons pubis, Venušin pahorok:

Trojhranná vyvýšenina nad lonovou sponou u ženy. Je pokračovaním pyskov (labia majora) a je tvorený tuhým tukovým vankúšom. U pohlavne dospelé ženy je pokrytý ochlpením (pubickým ochlpením), ktorého ostrá vodorovná horná hranica patrí k druhotným pohlavným znakom ženy. Starší slovenský názov je hrma.

Vagína, Pošva, Kolpos:

Orgán slúžiace k pohlavnému styku (koitu) u ženy, súčasť pohlavného ústrojenstva. Trubicový svalový orgán vystlaný sliznicou, do ktorého sa v hornej časti vyklenuje hrdlo maternice. Pošvovej stena je elastická, čo pri pôrode umožní priechod novorodenca. Vchod do vagíny je čiastočne kryt panenskou blanou.

Panenská blana, hymen:

Slizničné riasa medzi malými pyskami ohanbia čiastočne uzatvárajúca vstup do pošvy. Aj v panenskej blane je drobný otvor rôzneho tvaru, ktorý umožňuje odtok menštruačnej krvi. Hymen sa trhá pri prvom pohlavnom styku (deflorácia) a jeho zvyšky pri pôrode. Blana je pomerne slabá a deflorácii môže dôjsť aj pri športe, traumaticky či masturbáciou. Hymen - panenská blana Na obrázku je päť schematických znázornení vchodu do pošvy. Dookola sú malé pysky ohanbia, ktoré hore uzatvára klitoris. Pod klitorisom je ústia močovej trubice a uprostred panenská blana. Prvé tri (A, B, C) znázorňujú pošvový vchod zakrytý normálne panenskou blanou v ktorej je jeden alebo viac otvorov. Na schéme D je panenská blana, ktorá zakrývala celý pošvový vchod a musela byť jednoduchým chirurgickým zákrokom narezanie z dôvodu odtekaniu menštruačnej krvi. Posledné schéma E ukazuje deflorovaných panenskú blanu.

Hrádza, Perineum:

Rozhranie medzi vagínou a konečníkom. Hrádza je veľmi namáhaná počas pôrodu, kedy sa prispôsobuje k priechodu dieťaťa.

Vonkajšie pohlavné orgány ženy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky