Vnútromaternicové antikoncepcie

Pri tejto antikoncepčnej metóde sa využíva účinku teliesok rôzneho tvaru zavádzaných do maternice. Dnes sa vyrábajú z plastických hmôt. Moderné telieska sú doplnené buď medeným drôtikom alebo obsahujú norgestrel.


Popis

UID v maternici Pri tejto antikoncepčnej metóde sa využíva účinku teliesok rôzneho tvaru zavádzaných do maternice. Dnes sa vyrábajú z plastických hmôt. Moderné telieska sú doplnené buď medeným drôtikom alebo obsahujú norgestrel, syntetický hormón s účinkom hormónu žltého telieska. Oba doplnky znižujú výskyt nepriaznivých sprievodných účinkov a zvyšujú spoľahlivosť metódy. Telieska sa do maternice zavádzajú ambulantne bez anestézie. K ľahšiemu odstráneniu z maternice je väčšina z nich vybavená vláknami, ktorá po zavedení vyčnievajú do pošvy.

Mechanizmus účinku

Základný mechanizmus účinku vnútromaternicových teliesok spočíva v tom, že v maternici pôsobí ako cudzie teleso, priťahujú množstvo bielych krviniek a tie sa vrhajú na spermie, ktoré postupujú maternicou nahor. Tento efekt je ešte zvýšený medeným drôtikom; uvoľňovaná meď má toxický vplyv na spermie a tiež im bráni v ceste pohlavnom ústrojenstvom. Z hormonálne aktívnych vnútromaternicových teliesok sa okrem toho uvoľňuje gestagén, ktorý pôsobí predovšetkým na hlien v kanáliku krčka maternice, robí ho vazkým a pre spermie nepriestupným. Hormonálne aktívny vnútromaternicové telieska vlastne kombinujú dve rôzne antikoncepčné metódy, obe s vysokým účinkom, a dosahujú tak úplne extrémnej spoľahlivosti. Vnútromaternicové telieska sa zvyčajne zavádzajú na najviac 5 rokov, potom sa odporúča ich výmena, čo sa dá urobiť v jednom sedení.

Prednosti

Hlavnou prednosťou vnútromaternicové antikoncepcia jej jednoduchosť - prakticky vylučuje chybu ženy. Z niektorých štúdií sa zdá, že telieska s meďou znižujú riziko nádorov krčka tela. U hormonálne aktívnych teliesok je ochrana pred týmto nádorom veľmi pravdepodobná. Z terapeutických dôvodov sa vnútromaternicové telieska zavádzajú po niektorých operáciách vrodených chýb maternice.

Riziká

Nemedikovaná telieska a telieska s meďou zvyšujú trochu dĺžku a intenzitu menštruačného krvácania (u teliesok s meďou, ktoré sú menšie, je tento vplyv menej výrazný). Hormonálne aktívny telieska spôsobujú po svojom zavedení slabé krvácanie, ktoré trvá priemerne asi 3 mesiace. Potom mizne a väčšina žien po tej nemenštruuje buď vôbec alebo len veľmi slabo. Toto vymiznutie menštruácie súvisí s priamym vplyvom hormónu na sliznicu maternice - funkcia vaječníkov zostáva zachovaná. Hlavnou nevýhodou teliesok je, že im chýbajú niektoré výhody hormonálnych metód. Nechráni pred nádormi a cystami vaječníkov, nechráni pred zápalmi vnútorných rodidiel (fakticky sú jedinou antikoncepčnou metódou, ktorá pred zápalmi nechráni; z toho vznikli predchádzajúce obavy, že riziko zápalu zvyšujú, to však nie je pravda). Ochrana pred mimomaternicovom tehotenstvom je menšia ako ochrana pred normálne vnútromaternicové graviditou. Absolútna výskyt mimomaternicovej gravidity je výrazne nižšia ako u žien bez antikoncepcie, ale ich relatívny výskyt v pomere k normálnej gravidite je zvýšený. Tieto nevýhody zrejme neplatí pre hormonálne aktívny telieska, ktorá riziko oboch znižujú, rovnako ako gestagénnej antikoncepcie. Medzi nevýhodami teliesok je nutné uviesť aj to, že veľmi zriedkavo môže dôjsť k poraneniu maternice pri ich zavádzaní alebo odstraňovaní a že výnimočne môžu z maternice vypadnúť (čoho si prípadne žena nemusí všimnúť). Po piatich rokoch sa odporúča teliesko vymeniť. Okrem toho, že množstvo medi alebo hormónu je za päť rokov vyčerpané, po piatich rokoch sa môže objaviť veľmi vzácna zápalové komplikácie, aktinomykóza.

Rozdelenie prípravkov

Vnútromaternicové telieska môžu byť inertné, bez ďalších biologicky účinných látok; im blízka sú aj telieska, ktorých skelet obsahuje prímes medi, uvoľňovanie medi je tu malé a nekonstatní. Táto telieska majú veľmi rozmanité tvary. Novú generáciu teliesok predstavujú telieska s medeným drôtikom, jeho povrch je obvykle 375-380 mm2. Väčšinou majú tvar viacmenej pripomínajúci písmeno T. Najnovšie skupina teliesok obsahuje norgestrel, syntetický gestagén (hormón žltého telieska). Aj táto telieska sú tvaru písmena T.

Vnútromaternicové antikoncepcie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky