Samovyšetrenie prsníka

Zhubné nádory prsníkov sú najčastejším nádorovým ochorením, ktoré postihuje ženy na celom svete. V Českej republike tvoria tieto ochorenia asi jednu pätinu všetkých nádorových ochorení u žien.


Veľmi často sa stáva, že si žena nahmatá "hrčku" v prsníku

A napriek tomu lekára nenavštívi, pretože sa obáva zhubného nádoru. Boja sa, že bude musieť ísť na operáciu a príde o prsník. Boja sa, že zomrie. Väčšina žien nevie, že čím skôr príde k lekárovi, tým väčší má nádej na úplné vyliečenie av niektorých prípadoch i záchranu postihnutého prsníka.

V našich podmienkach prichádza včas k lekárovi, to znamená s nádorom menším ako 2 cm, ktorého schopnosť metastázovať je malá, iba asi 15% žien

V krajinách západnej Európy sú ženy viac motivované k "samovyšetrovanie" prsníkov a svojho lekára spravidla navštívi včas. To je pre liečbu nádoru a prognózu ochorenia veľmi dôležité. Možnosti liečby u nás sú porovnateľné s ekonomicky vyspelými krajinami. Lekári majú k dispozícii rad moderných a účinných liekov, ktoré môžu ženám významne pomôcť. Je tu však jedna dôležitá podmienka - žena musí prísť k lekárovi včas. Potom má veľkú šancu na úplné vyliečenie. Preto je potrebné, aby sa o svoje prsia pravidelne starala a vykonávala "samovyšetrovanie".

Vo svojom vlastnom záujme by mala raz do roka každá žena po štyridsiatke navštíviť gynekológa a podstúpiť vyšetrenie prsníka mamografe.

Prevencia, ktorá vás nič nestojí

Samovyšetrenie prsníka má aj naďalej medzi ostatnými diagnostickými metódami nezastupiteľné miesto. Malo by byť súčasťou osobnej hygieny každej ženy. Opakovaným vyšetrením sa naučíte dokonale spoznať svoje prsia a môžete tak veľmi skoro zistiť akúkoľvek chorobnú odchýlku od predchádzajúceho stavu. Je však dôležité vedieť, že samovyšetrenie nenahrádza pravidelné vyšetrenie prsníka lekárom v rámci preventívnych onkologických prehliadok.

Samovyšetrenie by mali vykonávať všetky ženy staršie ako 25 rokov a to pravidelne raz mesačne, najlepšie 7 deň po ukončení menštruácie, kedy sa prsná žľaza dobre prehmatáva. Samovyšetrenie prsníka je samozrejme vhodné aj u žien, ktoré z nejakého dôvodu menštruáciu nemajú, v takom prípade môžete samovyšetrenie vykonávať ktorýkoľvek deň v mesiaci.

Dôležité je si nájsť pokojné miesto a čas, kde nebudete rušená a budete mať niekoľko minút pre seba. Ideálne je kúpeľňa a spálňa, pretože na samovyšetrenie potrebujete zrkadlo a lôžko.

Ako teda samovyšetrenie vykonávať?

Samovyšetrenie vyžaduje určitý cvik, nie je však zložité sa ho naučiť. Využite inštruktážnych letáčikov a požiadajte svojho lekára, aby vám vyšetrovací postup podrobne ukázal.

Vyšetrenie pohľadom

Samovyšetrenie prsníka pohľadom Prvou časťou je vyšetrenie pohľadom. Vyzlečte sa do pol tela a sadnite si, prípadne sa postavte, pred zrkadlo. Paže nechajte voľne pozdĺž tela. Pátrajte dôkladne po zmenách vo veľkosti či tvaru prsníkov. Sledujte pozorne, či sa na kožu prsníkov neukazujú vtiahnutá miesta či naopak vyklenutie, prípadne farebné zmeny, začervenanie či zvýšená venózna kresba. Taktiež si všímajte obrysov prsníkov.

Vyšetrenie pohľadom obe ruky nad hlavou

Samovyšetrenie prsníka pohľadom obe ruky nad hlavou Ďalej dajte obe ruky nad hlavu a prezerajte si prsia z rôznych uhlov. Zistite, či sa neukázali niektoré zmeny od posledného vyšetrenia. Prezrite si tiež dvorec a bradavku a všimnite si, neobjavuje ak sa výtok, krvácanie alebo vpadnuté bradavky.

Vyšetrenie pohmatom

Samovyšetrenie prsníka pohmatom hornej vnútornej časti Po vyšetrení pohľadom nasleduje vyšetrenie pohmatom. V tejto fáze naďalej sedíte alebo stojíte. Pravou rukou si budete vyšetrovať ľavý prsník. Predstavte si, ako by bol prsník rozdelený na štyri časti. Vyšetrenie začnite v hornej vnútornej časti. Prsty pravej ruky položte naplocho na kožu ľavého prsníka a pomalými krúživými pohybmi s miernym tlakom prehmatajte túto časť prsníka.

Okolie dvorca, dvorec a bradavku

Samovyšetrenie prsníka pohmatom dvorec a bradavku Vyšetrite okolí dvorca, dvorec a bradavku. Po stlačení dvorca starostlivo pozorujte, ak sa neobjavia výtok alebo krvácanie z bradavky.

Dolná vnútorná časť prsníka

Samovyšetrenie prsníka pohmatom dolnej vnútornej časti Rovnakým spôsobom vyšetrite dolnú vnútornú časť prsníka.

Dolné vonkajšie a hornej vonkajšej časti prsníka

Potom venujte pozornosť dolnej vonkajšej časti a hornej vonkajšej časti prsníka.
Samovyšetrenie prsníka pohmatom hornej vonkajšej časti Samovyšetrenie prsníka pohmatom dolnej vonkajšej časti

Podpazušie

Na záver vyšetrenia ľavého prsníka sede alebo v stoji ľahko zdvihnite ľavú ruku tak, aby sa uvoľnilo podpazuší. To potom starostlivo celej prehmatajte.
Samovyšetrenie prsníka pohmatom v podpazuší

Vyšetrenie pohmatom poležiačky

Podobným spôsobom si vyšetrite ľavou rukou pravý prsník a samozrejme aj pravú podpažné jamku. Tým však ešte nie je vyšetrenie úplne ukončené. Prsiami sa musí vyšetrovať sede alebo v stoji a poležiačky. Nasleduje preto vyšetrenie pohmatom poležiačky. V tejto fáze už budete potrebovať lôžko. Ľahnite si a hlavu si položte na vankúš.

Ľavé rameno si podložte zloženým uterákom a ľavú ruku si dajte pod hlavu. Pravou rukou začnite vyšetrovať ľavý prsník rovnako ako stoji od hornej časti až po horný vonkajší. Pri vyšetrovaní vonkajších častí prsníka položte ľavú ruku pozdĺž tela. Tiež ľahu vyšetrite podpažné jamku.

Než začnete s vyšetrením pravého prsníka, preložte si zložený uterák pod pravé rameno a pravú ruku si dajte pod hlavu. Ľavou rukou vyšetrujte pravý prsník postupne časť po časti ako u prsníka ľavého.

Ako rozoznám normálny žľazu od chorobné zmeny?

Pri vyšetrení je nutné si všímať akékoľvek hrčky v prsníku, neobvyklých útvarov a tvaru prsníkov. Prsiami každej ženy sú iné, hmatateľný vnem závisí od štruktúry mliečnej žľazy a podielu tukového tkaniva. Prsná žľaza môže byť hrboľatá, v vonkajších častiach je často objemnejšie. Platí, že v rovnakých častiach prsníkov na oboch stranách je žľaza na pohmat približne rovnaká. V podpazuší by za normálnych okolností nemal byť hmatný žiadny útvar.

Čo potom ...

Nech si nahmatáte akúkoľvek "hrčku" v prsníku, neváhajte a navštívte ihneď svojho lekára alebo priamo špecializovanú poradňu pre choroby mliečnej žľazy. Rozhodne nepodliehajte panike. V prsnej žľaze sa môžu objaviť útvary rôzneho druhu, ktoré tam nepatria, a nemusí to byť práve zhubný nádor. Je však úlohou odborníka, aby vylúčil závažnejšie zmenu v prsníku.

Obavy nie sú na mieste ani v prípadoch, keď lekár zistí zhubný nádor. Zvlášť ak je nádor diagnostikovaný v jeho ranom štádiu, má žena veľkú nádej na uzdravenie. Tu platí: "Čím skôr, tým lepšie".

Žena sa vždy nemusia obávať ani úplné odstránenie prsníka. Ak je nádor vhodne umiestnený a je malý, využijú lekári moderný operačný postup, ktorým možno prsník zachrániť a oslobodiť len postihnutú časť.

Pri akýchkoľvek pochybnostiach sa obráťte na svojho lekára. Môžete tiež využiť služby telefónnej linky, ktorú v rámci programu včasného záchytu nádorov prsníka prevádzkuje Slovenská spoločnosť podpory zdravia. Na telefónnej linke Fons VITAE (Prameň života) Vám každú stredu od 18:00 do 20:00 hod, na čísle 02/20 382 188 odborníci zodpovie vaše otázky. Po dobu 24 hodín denne je na tomto čísle záznamník s informáciami o nádorových ochoreniach prsníka.

Samovyšetrenie prsníka


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky