Prečo ženy s príznakmi rakoviny prsníka nevyhľadávajú lekársku pomoc včas?

Zhubné nádory prsníkov sú najčastejším nádorovým ochorením, ktoré postihuje ženy na celom svete. V Českej republike tvoria tieto ochorenia asi jednu pätinu všetkých nádorových ochorení u žien.


Tím britských výskumníkov napísal vo svojej správe, že ženy, u ktorých sa vyvinú príznaky, ktoré sa nezhodujú s ich utkvelou predstavou o rakovine prsníka, pravdepodobne vyhľadajú lekársku starostlivosť s oneskorením. Vedúci autorka Carolina Burgessová, výskumná psychologička v nemocnici Sv Tomáša v Londýne, a jej kolegovia napísali: "Príznaky, ktoré nezodpovedajú očakávaným príznakom rakoviny prsníka, môžu prispieť k oneskoreniu pri vyhľadaní lekárskej starostlivosti. To znamená, že je potrebné lepšie informovať verejnosť o príznakoch rakoviny prsníka. "

Samovyšetrenie prsuPředchozí výskum zistil, že 20% až 30% žien odkladá návštevu lekára potom, čo objavia príznaky rakoviny prsníka, hoci trojmesačnej alebo dlhšie meškanie znamená výrazné zníženie ich šance na prežitie. Výskumníci chceli zistiť dôvody, prečo ženy nevyhľadávajú lekára, aby mohli zlepšiť plán verejné vzdelávacie kampane, ktorá povzbudí ženy k okamžitej návšteve lekára.

Výskumníci vybrali 46 žien, ktoré boli diagnostikované s rakovinou prsníka. Ženy rozdelili do dvoch skupín podľa toho, či vyhľadali lekársku pomoc počas dvoch týždňov po objavení nejakých príznakov rakoviny prsníka, alebo či odkladali návštevu lekára o viac ako tri mesiace.

Výskumníci viedli so ženami diskusiu o priebehu zistení príznakov rakoviny, jej diagnóze a liečbe. Závery publikovali v decembrovom vydaní Britského denníka lekárskej praxe.

Burgessová a jej kolegovia zistili, že ženy, ktoré vyhľadali lekársku starostlivosť neskôr, mali väčšinou rozvinuté nejednoznačné príznaky. Ženy však okamžite nerozpoznali ako možnú rakovinu prsníka príznaky, ako je obrátená prsné bradavka alebo Zvraštenie kože na prsníku, ktoré sa vyskytli namiesto známeho príznaku malé hrudky veľkosti hrášku.

Ženy, ktoré sa oneskorili pri vyhľadaní ošetrenie, mali pocit, že by zbytočne "rušili" svojho lekára a neprikladali svojmu zdravotnému stavu takú váhu, aby kvôli nemu prerušili neodkladnú prácu alebo aj prácu v domácnosti. Správa ukazuje, že tieto ženy nehľadali liečenie, však sledovali svoje príznaky a boli pripravené zájsť k lekárovi, ak by sa príznaky zhoršili.

"Toto popiera tradičného pohľad, že mnohým ženám, ktoré vyhľadali návštevu lekára s oneskorením, je ich zdravie ľahostajné," hovoria autori. "To dokazuje, že to, čo sa zdalo ako ľahostajnosť k skutočným lekárskym problémom alebo nechuť sa nechať vyšetriť, je skôr individuálne priania preskúmať ďalšie voľby, alebo jednoducho ukazuje optimistický postoj k problémom."

Prečo ženy s príznakmi rakoviny prsníka nevyhľadávajú lekársku pomoc včas?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky