Moxovanie

Moxibuscie čiže moxovanie je liečebná technika využívajúca horiaceho paliny (Artemisia) na prehriatie a stimuláciu energetického poľa. Je dôležitou súčasťou akupunktúrne praxe av prvých pojednaniach o jej využití sa dokonca hovorí o "akumoxe".


Sušená rastlina sa rozdrví a pripomína tak žltohnedú bavlnu.

  • Materiál sa zroluje do malých kornútkov, umiestni sa nad príslušné body a zapáli. Keď kornútok zhorí do polovice (pacient začne pociťovať teplo), terapeut ho odstráni.
  • Ďalším možným spôsobom použitia je ovinúť moxu okolo uška akupunktúrne ihly
  • Voľná ​​drť moxy sa zapáli v debničke s roštom na dne. Tá sa potom umiestni nad kožu časti tela, ktorá sa má prehriať.
  • Moxa sa pevne zbalí do ruličky (podobné cigarete), ktorá sa na jednom konci zapáli. Zapáleným koncom sa zvoľna prechádza asi 2,5 cm nad kožou

Úloha byliny používané pri moxibuscie je veľmi špecifická

Každá rastlina má vlastné energetické charakteristiky, ktoré sa úplne líšia od jej farmakologických či homeopatických vlastností. Počas liečebného procesu sa aktivizuje akumoxa vychádzajúce z tradície šamanizmu a duch byliny samotnej. Pri priamej aplikácii moxy, kedy sa kužeľ priloží na kožu a za niekoľko minút odstráni, premieňa pozvoľné zahrievanie bodu, dym stúpajúci z kužeľa moxy a nevyhnutná koncentrácia terapeuta i pacienta liečebnú techniku ​​v rituál. V západnej tradícii sa iný druh paliny sušia a dáva pod vankúš, aby priniesol blažené sny.

Moxovanie


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky