Láska je návyková...

Láska je skutočne návyková a človek so zlomeným srdcom pripomína osobu bojujúci s abstinenčnými príznakmi pri nedostatku drogy. Teda ak sa neurológovia pozrú na mozog......


"Romantická láska je návyková," potvrdzuje Helen Fisher z univerzity v New Jersey s tým

Že ostatné moderné závislosti sa v mozgu pútajú na dráhy, ktoré v minulosti patrili práve romantickej láske. "Odhadujem, že moderné závislosti - nikotín, drogy, sex, hráčstvo - sa jednoducho tvorí na prapôvodných mozgových dráhach vyvinutých pred mnohými tisíckami rokov, ktoré boli určené romantickej láske. Systém mozgu sa vyvinul, aby svoju energiu zameral na určité indivíduum a zameral sa na proces párenie, "vysvetľuje expertka na biologickú antropológiu.

Fisher v minulosti študovala šťastne zamilované dvojice, novo sa ale zamerala aj na zamietnuté a sklamané milenca.

"Nikto nemôže z lásky len tak odísť

Človek sa premení v obtiažneho či otravného človeka, keď je odmietnutý. Kvôli tomu ľudia tiež prenasledujú druhého a páchajú samovraždu. Mocný systém mozgu má veľmi dramatický vplyv na náš celý život, "tvrdí Fisher. Keď skupine mužov a žien po rozchode ukazovala fotky ich milovanej osoby, ktorá ich opustila, mozgový skener preukázal, že sa pri všetkých do jedného aktivovalo centrum, ktoré je zodpovedné za závislosť na kokaíne a nikotíne, spracovanie bolesti, stresu a citového pripútania.

"Proste po tej osobe dychtíte. Ste ochotní robiť šialené veci a hlúposti. Ako človek, ktorý je závislý na drogách a nemá ich. Ohrdnutá osoba je posadnutá a dychtia, "dodala Fisher.

Láska je návyková...


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky