Kombinovaná hormonálna antikoncepcia

Každá tableta obsahuje dva hormóny, estrogén (ženský pohlavný hormón) a progestín (hormón žltého telieska). Obvykle sa užíva v 28 denných cykloch (21 dní sa užívajú tablety a 7 dní sa vynecháva; v tú dobu nastáva pseudomenstruační krvácania).


Popis

Každá tableta obsahuje dva hormóny, estrogén (ženský pohlavný hormón) a progestín (hormón žltého telieska). Obvykle sa užíva v 28 denných cykloch (21 dní sa užívajú tablety a 7 dní sa vynecháva; v tú dobu nastáva pseudomenstruační krvácania). Možné je však aj užívanie v dlhších cykloch (až 60 denných).

Mechanizmus účinku

Mechanizmus účinku spočíva v prvom rade v zablokovanie ovulácie, uvoľnenie vajíčka z vaječníka (je toho dosiahnuté tak, že "cudzie" hormón poskytuje falošnú informáciu mozgovým centrám, ktorá vaječník riadi, tá sa potom domnievajú, že sú v inej fáze menštruačného cyklu a nevydajú signál pre ovuláciu). Prídavným mechanizmom, ktorý zvyšuje spoľahlivosť, je vplyv na hlien v kanáliku krčka maternice, ktorý je väzký a pre spermie nepriechodný.

Prednosti

Antikoncepčné pilulky Hlavnou prednosťou je spoľahlivosť a prídavné priaznivé zdravotné účinky. Je vhodná pre väčšinu žien. Nehodí sa len pre ženy zábudlivé a pre ženy s niektorými chorobami. Priaznivé zdravotné účinky tabletky zahŕňajú: pravidelný menštruačný cyklus, vymiznutie bolestivé menštruácie, zlepšenie predmenštruačného syndrómu, výrazný pokles rizika neskoršieho rozvoja rakoviny krčka tela a rakoviny vaječníkov (pokles rizika o cca 20% za každý rok užívania, pri tom ochrana zrejme pretrváva celoživotne), výrazný pokles rizika vzniku vaječníkových cýst, zníženie výskytu tzv fibrocystické choroby prsníka a fibroadenómov prsníka, zníženie výskytu endometriózy, zlepšenie akné a ochlpenie mužského typu, vymiznutie panvových bolestí, zníženie rizika zápalov maternice a vajíčkovodov, pokles výskytu anémie a osteoporózy. Antikoncepčné pilulku možno použiť v liečbe niektorých ženských a kožných chorôb, predovšetkým hirzutizmu (nadmerného ochlpenia), akné, syndrómu polycystických vaječníkov, endometriózy, bolestivé menštruácie, predmenštruačného syndrómu. Uplatní sa tiež ako hormonálna substitúcia u žien s nedostatkom ženských pohlavných hormónov.

Riziká

Zdravotné riziká moderných piluliek sú minimálne, praktický význam má dnes len mierne zvýšené riziko hlbokej žilovej trombózy (oveľa menej než v tehotenstve). Príležitostne sa objaví nevoľnosť, napätie prsníkov, hnedý výtok mimo menštruáciu. Zriedkavo sa môže objaviť migréna alebo hypertenzia (oboje sa upraví po prerušení antikoncepcie). Moderné pilulka významne neovplyvňuje pečeň (vykonávanie "pečeňových testov" je zbytočné) a nemá žiadny vplyv na rozvoj alebo zhoršenie kŕčových žíl (to je špecificky česká povera). Čo sa týka vplyvu na hmotnosť, len výnimočne je možné pripustiť, že u zvlášť citlivých žien môže pilulka trochu zvýšiť chuť do jedla a staršie typy tabletiek môžu mať nepatrný anabolický účinok. Priemerný nárast hmotnosti u žien, ktoré tablety užívajú, je asi 0,5 kg za rok, čo je rovnako, ako u žien, ktoré tabletku neužívajú.

Rozdelenie prípravkov

Kombinované antikoncepčné tabletky je možné rozdeliť podľa niekoľkých kritérií:

Podľa použitého estrogénu:

Všetky tabletky t.č. registrovaných v SR však obsahujú ten istý estrogén (etinylestradiol - EE).

Podľa použitého progestínu:

Rozlišujú sa progestíny prvej generácie (napr. noretisterón), druhej generácie (napr. norgestrel) a tretej generácie (dezogestrel, gestodén, Norgestimát). Preparáty tretej generácie sa líši od predchádzajúcich tým, že nemajú žiadny zvyškový efekt podobným mužským hormónom, zatiaľ čo staršie prípravky tento efekt v malej miere majú. Preto preparáty tretej generácie chráni pred rozvojom aterosklerózy a jej komplikácií (infarkt myokardu, mozgovej cievnej príhody). Naopak sa zdá, že riziko hlbokej žilovej trombózy je nepatrne zvýšené. Zvláštne typ predstavuje pilulka, ktorá obsahuje hormón cyproterónacetát. Ten navyše priamo blokuje účinok mužských hormónov na úrovni bunky. Podľa dávky hormónov. Pôvodný tabletky obsahovali 150 mikrogramov estrogénu v tablete. Dnes sú dávky podstatne nižšie. Pilulky s 50 mikrogramov sú dnes už vnímané ako tabletky vysokodávkované vhodné len pre malú skupinu žien. Pre nižšie dávkovanie sa používa termín "mikropilulka". Väčšina tabletiek obsahuje v jednej tablete 30-35 mikrogramov estrogénu. Na trhu sú aj tabletky s extrémne nízkym dávkovaním (20 mikrogramov estrogénu).

Podľa cyklicity:

  • Jednofázová (monofázické) - všetky tabletky majú rovnaký pomer hormónov estrogénu a progesterónu. Spoznáme je ľahko, pretože majú všetky tablety rovnakú farbu. Jsouvhodné pre ženy s pravidelným cyklom.

 

  • Dvojfázová alebo trojfázová - tabletky sa snažia čo najprirodzenejšie sledovať prirodzenú hormonálnu hladinu v organizme, preto sa pomer estrogénu a progesterónu v tabletkách v priebehu cyklu mení. Sú vhodné najmä pre ženy s nepravidelnou menštruáciou, ktorá sa týmto spravidelní.

Kombinovaná hormonálna antikoncepcia


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky