Ako sa chrániť pri prvom pohlavnom styku

A je to tu. Dlho očakávaný deň D nastal a vy ležíte so svojou polovičkou v posteli (či inde) a viete, že dnes to vypukne. V hlave máte trochu chaos, pretože neviete, či splníte všetky očakávania, či všetko klapne, či to bude pekné alebo skôr hrozné.


A je to tu. Dlho očakávaný deň D nastal a vy ležíte so svojou polovičkou v posteli (či inde) a viete, že dnes to vypukne. V hlave máte trochu chaos, pretože neviete, či splníte všetky očakávania, či všetko klapne, či to bude pekné alebo skôr hrozné. Akú polohu zvoliť, kam a ako siahnuť, ako uspokojiť partnera (-ku), to všetko odporúčam hodiť za hlavu a ísť do toho čisto intuitívne a bez zbytočného premýšľania. Jednu vec by ste ale naozaj ponechať náhode nemali, a tou je antikoncepcia. (Teda pokiaľ nie je vašim cieľom tlačenie kočíka). A je to tu. Dlho očakávaný deň D nastal a vy ležíte so svojou polovičkou v posteli (či inde) a viete, že dnes to vypukne. V hlave máte trochu chaos, pretože neviete, či splníte všetky očakávania, či všetko klapne, či to bude dobré alebo skôr hrozné. Akú polohu zvoliť, kam a ako siahnuť, ako uspokojiť partnera (-ku), to všetko odporúčam hodiť za hlavu a ísť do toho čisto intuitívne a bez zbytočného premýšľania. Jednu vec by ste ale naozaj ponechať náhode nemali, a tou je antikoncepcia. (Teda pokiaľ nie je vašim cieľom tlačenie kočíka).

Obvykle sa na tému ochrany pri prvom styku dočítate, že najlepšie je použiť kondóm alebo kondóm v kombinácii s hormonálnou antikoncepciou. S tým sa dá v zásade súhlasiť, ale pretože existuje veľa rôznych situácií, za ktorých ľudia prichádzajú o panenstvo / panictvo, rada by som sa na tento problém pozrela trošku hlbšie. Skôr než pristúpite k vlastnej akcii, mali by ste mať zodpovedaných pár otázok, ktoré vás dovedú k tomu, akú formu antikoncepcie zvoliť.

Viem, s kým spím?

Otázka znie možno trochu smiešne, ale obsah je úplne prozaický. Rozlišovať budeme medzi páry, ktoré spolu už dlhší čas chodia a medzi náhodnými či krátkymi známosťami. V prvom prípade predpokladám, že partneri sa už celkom dobre poznajú, a to ako fyzicky (skúmaním pri pettingových a iných nekoitálnych sexuálnych aktvitách), tak psychicky. Vedia približne, koľko mal ktorý z nich sexuálnych partnerov (pre prípad, že nie sú panici obaja, ale len jeden z nich), vedia, z akej rodiny pochádza, čo majú radi, čo sa im prieči apod Ak sú navzájom presvedčení o svojom zdraví , nevidela by som to s nutnosťou použitia kondómu až tak jednoznačne. Hormonálne tabletky (viď. kombinovaná hormonálna antikoncepcia) sú oveľa spoľahlivejšie a považovala by som ich ako základ. Kondóm skôr ako poistku pre tých, ktorí by snáď nemali v pilulky dôveru. V prípade náhodnej známosti je kondóm takmer podmienkou. Jednak o príslušnom nič neviete (vrátane toho, aké choroby prenáša) a pravdepodobne by bolo ešte tragickejšie s ním splodiť potomka, než je tomu v prípade dlhodobého páru. A vzhľadom k tomu, že ide o kúzlo okamihu, pre ženu už je neskoro uvažovať nad hormonálnou antikoncepciou. Účinnosť kondómu sa dá zvýšiť pošvovými tabletami, ktoré hubia spermie (napr. Patentex Oval) a ktoré sa zavádzajú asi pol hodiny pred stykom. Žena, ktorá pripúšťa nejakú tú náhodnú známosť by teda mala byť vybavená kondómom ev. spermicídnym prostriedky, muž by mal u seba tiež vždy mať kondóm ("správny kovboj nevyjíždí bez ochrany").

Koľko mi je?

Aj tu sa zdá otázka na prvý pohľad nepodstatná, ale už na druhý na nej čosi je. So stúpajúcim vekom totiž do istej miery klesá "tragickosť" nechceného tehotenstva. Jasne že KAŽDEJ nechcené tehotenstvo je svojim spôsobom zlé, ale uznajte sami, že otehotnieť potrebné v 22 je niečo iné, než do toho spadnúť v 15, kedy je spektrum možností "čo s tým" podstatne užší. Takže platí zásada, že čím mladší som, tým spoľahlivejšie antikoncepciu musím mať. Najspoľahlivejšie sa dnes javí opäť hormonálnej antikoncepcie, samotný kondóm nič moc. Vnútromaternicové telieska sú pre panny tabu, čapíky tiež málo spoľahlivé. U kondómu by som ešte podotkla, že nižšia spoľahlivosť je umocnená tým, že pri tomto akte býva používaný prvýkrát a teda chlapci často nemajú potrebné skúsenosti, ako s ním správne zaobchádzať. Vo veľmi nízkom veku (okolo 15) by som sa zvlášť prihovárala za kombináciu aspoň dvoch metód - tj HA + kondóm alebo HA + čapíky.

Budem v sexe pokračovať alebo ide len o jednorazovú akciu?

Ak je vám vopred jasné, že si po horúcej noci dáte ráno vale, nemá zrejme zmysel začínať užívanie hormonálnej antikoncepcie. Je síce najspoľahlivejšie, ale ak budete mať sex 2 × ročne na jednu noc, neoplatí sa to. Pochopiteľne sa tak pripravujete o jednu z najspoľahlivejších metód, takže pomýšlejte opäť na kombinácie metód - tu pravdepodobne kondóm + čapíky. Pre dlhodobé páry, ktoré chcú v sexe pokračovať, je výhodnejšie, ak najazdia na dlhodobú metódu užívanie hormonálnych piluliek.

Niekoľko odporúčaní ako zhrnutie:

  • Vždy si dvakrát rozmyslite, než pripustíte pohlavný styk bez kondómu. Je to rizikové. (Pohlavné cestou sa prenáša nielen HIV, ale aj veľa ďalších "drobností").
  • Ak nie sú osobitné dôvody proti (napr. zdravotné), zvážte použitie HA. Je najspoľahlivejší.
  • Kombináciou jednotlivých antikoncepčných metód výrazne zvyšujete jej spoľahlivosť.
  • Prerušovaná súlož (= partner pred ejakuláciou vytiahne penis z pošvy) ani výpočet neplodných dní sa na prvý pohlavný styk nehodí pre svoju extrémne nízku spoľahlivosť.
  • Možno použiť iba v kombinácii so spoľahlivejšie metódou.
  • Majte otázku antikoncepcie vyriešenú skôr, než dôjde k samotnej akcii. Aj pionieri boli vždy pripravení.

Ako sa chrániť pri prvom pohlavnom styku


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky