Nakupovanie biopotravín môže byť len vyhadzovaním peňazí, tvrdia odborníci

Zákazníci obchodov s organickými čiže biopotravinami sú presvedčení, že ich konzumáciou prospievajú svojmu zdraviu. Podľa nových výskumov ale v skutočnosti neexistujú dostatočné dôkazy.


Že nutričné ​​hodnoty biopotravín prinášajú nášmu organizmu výrazné výhody proti bežnému tovaru

Podľa vedcov z britskej Londýnskej školy hygieny a tropických chorôb bolo doteraz vykonané príliš málo štúdií na to, aby bolo možné posúdiť výhody konzumácia biopotravín. Tie, ktoré sa doteraz uskutočnili, sa navyše zamerali väčšinou len na krátkodobý účinok organických potravín, predovšetkým na ich antioxidačnú aktivitu. Z nich vyplynulo, že ich efekt sa od konvenčnej stravy takmer nelíši.

Vedci analyzovali 162 odborných článkov týkajúcich sa tejto problematiky

Ktoré boli zverejnené počas posledných päťdesiatich rokov. A podľa odborného časopisu American Journal of Clinical Nutrition došli k záveru, že nutričné ​​hodnoty medzi bio a konvenčnými potravinami sú porovnateľné. Len 12 článkov sa zhodovalo s kritériami, podľa ktorých boli splnené podmienky pre uznanie väčšieho pozitívneho účinku daného produktu na ľudské zdravie.

"Množstvo dôkazov v prospech biopotravín je prekvapivo nízke,"

Vyhlásil spoluautor štúdie Dr Alan D. Dangour.
Podľa neho by mal byť budúci výskum na tomto poli oveľa lepšie nastavený, pretože doteraz sa vykonával na veľmi malom množstve respondentov a jeho výsledky nemali dostatočnú výpovednú hodnotu.

Napríklad iba jedna štúdia zo šiestich potvrdila súvislosť medzi konzumáciou organických potravín

A zníženým výskytom ekzémov medzi 2 800 holandskými deťmi do dvoch rokov. Experti pri nej boli ale do tej miery odkázaní na tvrdenia rodičov dotknutých detí, takže jej výsledky sú sporné. Hoci výživová hodnota biopotravín sa nemusí od bežných potravín líšiť, ľudia ich nakupujú čoraz viac aj z iných dôvodov. Spôsob ich výroby je napríklad šetrný k životnému prostrediu.

Nakupovanie biopotravín môže byť len vyhadzovaním peňazí, tvrdia odborníci


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky