Mužská antikoncepcia

Nad otázkou zabránenie tehotenstva si lámu hlavu najmä mladé, nemanželské páry. Zvyčajne sa táto otázka rieši pri takzvaných "rychlovkách" a mladý muž si jednoducho musia dávať pozor. Existuje ale niekoľko spôsobov, pozrime sa páni, ako na to.


Akú antikoncepciu používať

Primárnym dôvodom použitia antikoncepcie je samozrejme zabránenie otehotnenia. V súčasnej dobe existuje mnoho spôsobov. Obvykle je táto záležitosť ponechávanie na strane ženy, ktorá užíva hormonálnu antikoncepciu. Výhody jej nasadenia sú vo zpravidelnění menštruácie, a ak hormonálnej antikoncepcie obsahuje hormóny s antiandrogénnymi vlastnosťami, je tiež vhodná pre potlačenie prejavov akné. Druhým rozšíreným spôsobom zabránenie otehotnenia je používanie kondómu. Tento druh ochrany spadá do oblasti mužskej antikoncepcie a práve tejto téme sa budeme v našom článku venovať.

Prerušovaná súlož

Táto metóda spočíva v tom, že muž tesne pred orgazmom vytiahne penis z pošvy ženy a ejakuluje mimo tela ženy. Táto metóda je ale veľmi nespoľahlivá. Jednak vyžaduje vysoké sebaovládania od muža, ktoré nie je vždy prítomných, jednak môže z jeho strany ľahko dôjsť k chybnému odhadu, čo sa deje sa najmä u mladých mužov, trpiacich predčasnou ejakuláciou. Navyše ani správne prevedenie nezaručuje úspech - určitý menší počet spermií sa totiž vyskytuje aj v předejakulační tekutine a najmä u opakovaného pohlavného styku.

Kondóm

Kondóm alebo aj prezervatív je ochranný prostriedok, ktorý zakrýva mužov penis počas sexuálneho styku. Jeho účelom je nielen zabrániť počatiu, ale súčasne bráni prenosu sexuálne prenosných chorôb. Kondómy sa tiež nazývajú profylaktikom, ochranné prostriedky alebo hovorovo guma. V súčasnej dobe sa prevažne vyrába z latexu a sú ponúkané v mnohých prevedeniach, farbách a príchutiach. Existujú aj špeciálne stimulujúci kondómy. Tieto kondómy majú zväčšené konca alebo vačky pre ľahšiu akomodáciu žaluďa a tkaninové povrchy ako rebrovanie alebo výstupky (malé hrbole).

Spoľahlivosť kondómov

Spoľahlivosť kondómov je veľmi vysoká, ale súvisí s dodržiavaním základných pravidiel - nikdy nepoužívajte kondómy s uplynulou lehotou použitia aj keď môžu vyzerať dobré, neskôr sa totiž môžu roztrhnúť. Tiež akékoľvek dlhšie pôsobenie vyššej (i telesnej) teploty oslabuje latex, preto nenoste kondómy vo vrecku, v peňaženke atď a neskladujte ich na miestach s tepelnými výkyvmi (napr. za oknami v aute atď). Penis má byť vytiahnutý ihneď po ejakulácii, aj keď udržíte erekciu ďalej, ponechanie totiž znamená zbytočný risk a pri vytiahnutí penisu pridržte kondóm na začiatku, aby nemohol skĺznuť.

Hormonálna a mužská antikoncepcia

Hormonálna mužská antikoncepcia spočíva v podaní antiandrogénov vedúcich k útlmu tvorby spermií. Rozšírenie tejto formy antikoncepcie ale bráni nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú nežiaduce poruchy erekcie, útlm libida, nevoľnosť a pomalá úprava normálne spermiogenézie. Stále sa hľadajú látky, ktoré by boli schopné navodiť útlm spermiogenézie nehormonálne. Nádejné účinky boli objavené u oleja zo semien žltého bavlníka, ktorý navodil výrazný útlm spermiogenézie až u 99% mužov. Problémom bol pomalý návrat do pôvodného stavu a tráviace ťažkosti.

Mužská antikoncepcia


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky