Zarábam viac než partner. Ničia nám to vzťah.

Že sú chlapi ješitní, to viem odjakživa. Ale práve o tom svojom som si vždy myslela, že patrí k tým, ktorí majú ego na uzde a ktorí sa vedia nad veľa vecí povzniesť. Martin nikdy nepridŕžal na peniazoch, vlastne je vôbec neriešil.


To sa ale zmenilo, keď som začala zarábať viac ako on. Nášmu vzťahu to dosť škodí, začala som už uvažovať aj o rozchode.

S Martinom sme sa spoznali pred necelými štyrmi rokmi na poznávacom zájazde

Ja tam išla s kamarátkou, on s vtedajšou priateľkou. Sedeli pred nami v autobuse na sedačke a počas putovania Nórskom sme si celkom padli do noty a bavili sa. Pri lúčení sme si vymenili kontakty kvôli vzájomnému poslanie fotiek a ja si potom s Martinom začala písať. Asi pol roka po dovolenke sa s tou slečnou rozišli, boli spolu sedem rokov a vraj sa to "prechodila". Po nejakej dobe ma pozval na večeru - a bolo to.

Martin pracuje ako zvukový technik v rádiu a ja v pobočke cestovnej kancelárie

Obaja máme vyštudovanú vyššiu odbornú školu. Keď sme spolu začali chodiť, o peniazoch sme sa spočiatku vôbec nebavili. Bývali sme každý vo svojom podnájme, on sám, ja s kamarátkou. Spoločné aktivity sme platili zhruba pol napol, zvyčajne Martin o niečo viac, pretože bol gentleman a často trval na tom, že ma pozýva na večeru a podobne.

Keď sme po roku a pol došli k myšlienke, že by sme mohli bývať spolu, došlo zákonite aj na prebratí finančnej situácie

Martin bral vtedy asi o päť tisíc čistého viac ako ja, obaja sme sa pohybovali okolo slovenského priemeru. Rozdelili sme sa úmerne našim príjmom o výdavky a všetko fungovalo bez problémov, až ma to samotnú prekvapilo. O to horšie súčasnú situáciu v našej domácnosti nesiem.

V cestovnej kancelárii pracujem už osem rokov

Ako radový pracovník na pobočke som mala plat naozaj priemerný. Ale tento rok v lete prišlo prekvapenie - doterajší vedúci sa rozhodla ísť skôr do dôchodku a jej miesto ponúkli mne. Vlastne to asi bolo logické, pretože okrem nej som tam najdlhšie. Samozrejme som kývla a ani sa toho moc nebála, pretože väčšinu jej práca už som poznala, naša pobočka je navyše malá, je nás tam len päť. Keď som tú novinu priniesla domov, Martin mal samozrejme radosť a gratuloval mi, obzvlášť keď som ho uistila, že časovo sa na tom v podstate nič nezmení a rozhodne nebudem v práci musieť tráviť dni i noci. Potom sa spýtal, koľko mi pridali.

"To je na tom najlepšie, vyzerá to, že budem mať o nejakých dvanásť trinásť tisíc viac, ako teraz!"

Pochválila som sa. Priateľ zrazu vyzeral veľmi zarazene a stíchol. "To je teda niečo," prehodil len potom. Ja bola rozjarená, tak som si toho zas tak nevšímala, ale že je niečo zle sa ukázalo naplno vo chvíli, keď som o pár týždňov neskôr prvýkrát prišla s novou výplatné páskou. Podľa nej som naozaj brala o sedem tisíc viac ako Martin. Chcela som preto trochu prebrať naše financie. Doteraz viac na byt prispieval on, teraz som to chcela pozmeniť. Myslela som si, že to ocenia a bude rád, ale namiesto toho na mňa začal kričať!

"Čo to ako má bejt, to si myslíš, že som nejaký chudák, čo sa nechá vydržiavať babou alebo čo?"

Vyšiel na mňa, a keď som len mlčky pozerala, využil ticha av podobnom duchu pridal niekoľko ďalších viet. "Ja neviem, kvôli čomu sa rozčuľuješ, to je predsa normálne, že sa podelíme o náklady podľa toho, koľko kto berie, to nie je žiadny vydržiavanie ... až pridajú tebe, zase sa to podľa toho prispôsobí," vysvetľovala som. Ale ako by som pichla do osieho hniezda. Absolútne o tom nechcel počuť.

Pokrčila som teda plecami a považovala to za uzavreté. Aspoň budem môcť dobre sporiť, hovorila som si. Lenže Martina zlá nálada odvtedy neprešla. Najskôr so mnou týždeň v podstate nehovoril a potom sa začal správať - ​​no, ako malý chlapec. Stále robí rôzne naschvály, o ktorých vôbec neviem, čo si myslieť.

Buď má obdobia, kedy je prehnane sporivý, a alebo naopak príde mesiac, kedy len rozhadzuje - pritom ale míňa peniaze za hlúposti. Môže si samozrejme kúpiť, čo chce, ale on si kupuje veci, ktoré vôbec nepotrebuje - a hlavne o ktorých vždy sám hovoril, že by ich nechcel.

Pripadá mi, že si (mi) tým chce len dokazovať, že si to môže dovoliť. A naopak tou sporiaci fáz akoby zo seba chcel robiť chudáka, ktorý ukazuje, ako je na tom zle. Pritom dobre vie, že to nie je pravda, zle sa rozhodne nemá.

Úplne ma prestalo tešiť s ním niečo podnikať

Keď sa chystáme napríklad do kina, zrazu si hodinu pred odchodom spomenie, že si to vlastne nemôže dovoliť. Keď navrhnem, že to zaplatím, buď sa (naoko?) Urazí, alebo s ublíženým výrazom na to pristúpi a potom po zvyšok večera počúvam, ako je to trápne. Stokrát som ho uisťovala, že je mi toto úplne jedno a nech to nerieši, ale ide si to svoje ako kolovrátok.

Keď už sa hecne a pozve ma trebárs na večeru, povie vždy "Daj si, čo chceš", ale potom teatrálne vzdychá, vyberiem ak si niečo, čo je podľa jeho názoru zbytočne drahé. Pritom ide o jedlá, ktoré sme predtým bežne jedli a na ktoré ma pozýval, takže dobre viem, je to len divadielko a v skutočnosti to žiadny problém nie je.

Nedarí sa mi ani nalákať ho na program, ktorý vymyslím ja

Nech je to čokoľvek, zvyčajne povie. "To je pre mňa moc drahý", "Miláčik, to si môžeš dovoliť ty, ale ja nie", "Hm, tam ale budeš musieť sama" a podobne. Že sme takéto akcie skôr podnikali, vôbec neberie do úvahy. A keď vymyslím niečo, čo nestojí nič, napríklad výlet do prírody, tak zas celú cestu Remco, že je chudák, ktorý na nič lepšie nemá. Tie jeho ironické poznámky a sťažnosti už dochádzajú úplne do absurdných a vôbec nezodpovedajú realite. Už som si aj snažila si s ním o tom porozprávať, ale Martin sa na tému peniaze odmieta baviť, úplne sa zasekol.

"Mňa to nezaujíma, vôbec s tým za mnou nechoď," odmieta akékoľvek pokusy

Neviem, čo s tým robiť, ale už ma to takto nebaví. Z nášho vzťahu zmizla všetka radosť a uvoľnenosť, panuje tam len napätie az mojej strany čoraz viac zlosť, prečo mi toto robí. Ako by snáď bolo nejaké previnenie, že človek dobre pracuje a má za to adekvátnu odmenu.

Čakala by som, že ma vlastný partner podporí a bude mať radosť, a nie že ma bude stále zhadzovať. Hovorím si, čo v tom naozaj je, pretože Martin sa naozaj zmenil na nepoznanie. Ak to takto pôjde ďalej, neviem si predstaviť, že by sme spolu ďalej boli.

Zarábam viac než partner. Ničia nám to vzťah.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky