Lieky z Internetu aneb Zázrak na dobierku

Nielen maily so spamom, ale aj rôzne reklamy na webových stránkach sa odkazujú na zázračné lieky, ktoré sľubujú, že ako mávnutím čarovného pútku odstráni naše problémy. Dokážu zväčšiť ľubovoľnú časť tela, zvýšiť chuť na sex.


Sú ponúkané ciele reálne?

Najprv sa pozrime na to, čo zvyčajne požadované lieky sľubujú. A na to, ako veľmi blízko k tomuto cieľu sa dá so súčasnou medicínou dostať.

Zväčšenie penisu

 • Zväčšenie penisu je sen mnohých teenagerov. Predajcovia týchto tabliet to dobre vie, a tak sa títo tínedžeri stali jednou z cieľových skupín. Efektu má dosiahnuť kombináciou hneď niekoľkých trikov. Zvyčajne sa používajú tieto:
 • Zvýšenie hladiny testosterónu. Je až komické, koľko ľudí verí, že veľkosť penisu je úmerná jeho hladine. Pravdou je, že telo si jeho hladinu reguluje. Takže veľká dodávka vyradí semenníky a tie potom môžu zakrnět, rovnako ako iný nepoužívaný orgán. A čo viac, ak je hladina testosterónu vyššia, než telo znesie, začne sa proti nemu brániť. Z pokusov z mužskú hormonálnu antikoncepciou, ale aj s dopingom v športe vieme, že takýto stav vedie až k laktáciu (produkciu mlieka).
 • Zväčšenie prietoku krvi. Toto je ďalší nezmysel. Čo do penisu pritečie, to z neho taky odtečie. Krv sa nemôže ani stratiť, ani objaviť. Je to ako s trubkou plnou vody. Buďto jej tečie voda rýchlo, alebo pomaly, ale keď do nej nalejete liter vody na jednom konci, na druhom vytečie opäť liter vody. A nijako to pritom nesúvisí s ním (vnútorným) objemom, teda s veľkosťou. Takže ani tento argument nezaručí zväčšenie.
 • Zadržanie krvi v penise. Teoreticky by to mohlo penis zväčšiť, lenže sú tu dve obmedzenia. Prvý je sila, ktorú srdce naženie krv do penisu. Je potrebné si uvedomiť, že krv prúdi do celého tela a keď sa stretne s veľkým odporom, nájde si cestu inakadiaľ a penis minie. Aj výkon srdca je limitovaný a nedá sa zvyšovať do nekonečna. Druhým obmedzením je, že krv neslúži len ako hydraulická kvapalina, ale aj ako prívod výživy a energie. Obmedzenie prietoku znamená, že penis má nedostatok kyslíka a to sa prejaví silnou bolesťou, dokonca s možnosťou nezvratného poškodenia penisu. Za dočasné získanie niekoľkých milimetrov dĺžky by to bola dosť vysoká daň.

Zdá sa teda, že ani jedna z propagovaných metód nevedie k cieľu, aspoň nie bez veľmi riskantných a nebezpečných vedľajších účinkov. Ani u jednej z týchto metód, v prípade ich fungovanie, by sa nejednalo o trvalé zväčšenie a efekt by trval len po dobu užívania, teda pre trvalý efekt doživotnú užívania lieku.

Zväčšenie poprsia, chudnutie a podobne

Tieto služby sú ponúkané ženskej časti populácie. Záujmu predajcov neunikol fakt, že prakticky každé dievča či žena túži po ideálnej postave. Postava je ale daná okrem iného napríklad aj tým, ako má v génoch telo uložené hospodárenia s tukom. Teda akú veľkú si urobiť zásobu a kam ju uložiť. Aj keby objemnejšie postava bola daná geneticky len u 1/3 žien, stále by sľubovaná účinnosť u 90% používateliek znamenala zmeniť u časti z nich ich genóm. A to súčasná veda nevie. Keby sa takýto spôsob našiel, ako prvá by asi bolo na rade liečenie geneticky daných ochorení a odstránenie dispozícií k dedičným chorobám. Ale to sa nikde na svete nedeje, nikto za to nezískal Nobelovu cenu ... Buďto nám niečo utieklo, alebo niekto klame.

Otázkou je aj princíp, akým chcú výrobcovia liekov na schudnutie zabezpečiť odstránenie prebytočnej kože, ktorá by nebola práve estetická. To už ale ponechám na fantáziu prípadných užívateliek alebo inzerentov, moja predstavivosť na to, bohužiaľ, nestačí ...

Poruchy erekcie

Okrem vyššie popísaného triku s prietokom krvi as testosterónom, ktorý môže všetko zhoršiť, je zarážajúce ešte jeden fakt. Poruchy erekcie môžu mať veľmi veľa príčin od psychických až po smrteľné ochorenia. Podľa internistov je často prvým signálom pre cukrovku, srdcové choroby, upchaté cievy a ďalšie choroby práve strata schopnosti erekcie. Takže reálni lekári, bez ohľadu na reklamy na stránkach, odporúčajú prekonať hanblivosť a navštíviť ordináciu. Moc dobre totiž vedia, že univerzálny liek, ktorý by vyliečil cukrovku, vyčistil cievy a súčasne upravil krvný tlak a vyliečil nedomykavosť srdcových chlopní, jednoducho neexistuje. Zle zvolená liečba môže problém ešte zhoršiť.

Rovnako by s dalo pokračovať u všetkých ostatných elixírov, ale nemáme na to dosť priestoru. Všeobecne možno povedať, že väčšinou sa jedná o podvod, ktorý sa snaží predajcu skryť pseudoodbornými argumenty, ktoré laik nemusí prezrieť.

Čo sa skutočne môže stať?

Ponechajme stranou fakt, že prídete o peniaze. Nie je to riziko, ale istota. V prípade platby vopred nemusí dôjsť vôbec nič. Ale aj keď niečo príde, treba na dobierku, nemusí byť v krabici nič. Málo kto otvorí balík s tak diskrétnym obsahom predo svedkami a nikto tak nepotvrdí, že krabica bola prázdna. Predpokladajme, že nejaké pilulky naozaj došli. Je to tá horšia varianta, pretože v tejto chvíli ešte len nemá kupujúci istotu, nie čom vlastne je. Náhodne sa môže jednať o

 • Placebo, v ktorom nie je žiadna účinná látka
 • Neznačkový falzifikát známeho lieku, ktorý neobsahuje to, čo by mal, alebo je v ňom iné množstvo účinnej látky. Potom buď nebude fungovať, alebo povedie k predávkovaniu.
 • Úplne iný liek, ktorý môže zhoršiť zdravotný stav kupujúceho (napríklad v dobrej viere, že pacientovi nestojí kvôli nízkemu krvnému tlaku, zvýši tlak u človeka, ktorý by sa mal liečiť s vysokým tlakom a spôsobí tak srdcovú príhodu).
 • Podstrčené drogu, na ktorú si kupujúci počas "liečby" navykne a potom už je predaj istý.
 • Prípravok, v ktorom je nejaká látka, na ktorú máte alergiu. Pripomínam, že zabiť môže aj jedno včelie žihadlo, do jednej kapsule s liekom sa účinnej látky zmestí oveľa viac.
 • Môže v tom byť akákoľvek nebezpečná chemikália, pokojne aj jedovatá.
 • Alebo niečo úplne iné, čo práve napadlo nejakého gaunera.

Motivácia predajcov

Čo teda motivuje predajcu, aby ponúkali takéto lieky? Vždy ide o tú istú vec, peniaze. A treba si uvedomiť, že sex v dnešnom poňatí je dokonalá oblasť, kde ide podobne podnikať:

 • V sexe je veľa tabu a nehovoria sa oným otvorene. Preto sa mnoho ľudí domnieva, že majú problém, aj keď je všetko v poriadku. Rozširuje to okruh možných zákazníkov.
 • Jedná sa o "zákazníkov", ktorí by nikdy so svojím problémom nešli k lekárovi. Dá sa teda predpokladať, že nepôjdu ani s udaním na polícii, ak sa jedná o podvod. Radšej oželie peniaze, aby neboli a blbca, alebo nemali hanbu.
 • V sexe existuje veľa mýtov, ktoré sa nedarí vyvrátiť. Napríklad o nevyhnutnosti penisu na uspokojenie ženy, o tom, že pravý chlap má minimálne 25cm, ... Stačí ten mýtus trochu priživiť a dokresliť, vždy sa potom dá niekto ďalší nachytať.
 • Rad problémov existuje len v hlave a je možné, že dotyčnému pomôže samotná viera v účinok lieku. V tom prípade ale vznikne viera, že bez tohto lieku sa problém znova prejaví as ním aj psychická závislosť na ňom. Takýto zákazník často ochotne roky platí niekoľko sto alebo aj tisíc mesačne. U ostatných sa dá argumentovať tým, že sa zrejme ešte neprejavil účinok a je nutné užívať dlhšiu dobu, samozrejme s ponukou zľavy. Verte, že sa im to oplatí ponúkať aj za tretinovú cenu.
 • Ako som už spomenul vyššie, dá sa namiesto lieku nasunúť obyčajná droga ...
 • Je potrebné im dať na seba kontakt, aby mohli "poslať" tovar. Vytvára sa tak databázy osobných údajov potenciálnych zákazníkov, za ktorú sú iné firmy ochotné veľmi dobre zaplatiť.

Takže ako je vidieť, ponúkanie podobných riešení sa môže ľahko premeniť vo zlatá baňa.

Na čo si dať pozor

Pri troche pozornosti je možné počas chvíľky zistiť, že ponuka nie je v poriadku a až po zaplatení sa z domnelého problému stane problém skutočný.

Predajca

Prvou vecou, ​​o ktorú by s mal kupujúci zaujímať, je osoba predajcu. U nás podľa zákona smie lieky predávať iba lekáreň. Posielanie poštou je síce možné, ale lekáreň musí mať registráciu pre internetový predaj a musia na stránkach uvádzať identifikáciu predajcu (názov firmy, adresu prevádzky, telefón, zodpovednú osobu, ...). Zoznam týchto lekární nájdete tu.

Ani to však nie je bez rizika, ktokoľvek si môže "požičať" meno a adresu skutočné lekárne a pošta nekontroluje odosielateľa! Preto radšej porovnajte adresu www stránok s tými, ktoré sú uvedené v zozname lekární a líši ak treba aj jediný znak v časti medzi "http://" a prvým lomítkom, ide na 95% o falošné stránky. Je lepšie na týchto stránkach nič neobjednávať a nezadávať do nich ani osobné údaje.

Schválenie lieku

Ďalšou vecou je, že liek musí byť schválený. A to buď pre predaj v SR, alebo v EÚ. Pre SR schvaľuje lieky Štátny úrad pre kontrolu liečiv, ďalej len ŠÚKL. Pre EÚ rozhoduje agentúra European Medical Agency, ďalej len EMEA. Bez schválenia týchto inštitúcií nesmie na trh v EÚ žiadny liek a je pri tom jedno, či je schválený v Bolívii, v USA či na Marse.

EÚ má navyše jednotnú liekovú politiku, ktorá umožňuje dva druhy schválenie. Prvou možnosťou je interne v rámci jedného štátu, ktoré vykonáva v SR ŠÚKL. Plánuje Ak výrobca predávať svoj liek vo viac ako jednom štáte, liek je schválený pre celú EÚ. Potom len žiada v príslušných štátoch o uvedení na trh bez toho, že by sa liek znova testoval. Z toho tiež vyplýva ďalšia možnosť rozpoznania nebezpečné ponuky. Ak predajca napíše "Liek je schválený pre predaj v celej EÚ mimo Dánsko", "Liek bol schválený pre distribúciu v ČR, Španielsku a Portugalsku" alebo podobné informácie, znamená to, že predajca alebo výrobca vôbec netuší, ako prebieha schvaľovací proces a teda pravdepodobne ani nikto nežiadal o testy či schválenie. Je teda možné, že tento "liek" zrejme nikdy nevidel odborník!

Ďalšou podmienkou zásielkového predaja je, že ŠÚKL musí súhlasiť s predajom bez receptu. Všetky takto odsúhlasenej medikamenty sa dajú nájsť tu

Falošné lieky

Občas sa podarí kontrolným orgánom zachytiť falzifikáty liekov. Je dobré sa pre istotu pozrieť na zoznam falzifikátov, či sa nejedná o jeden z podchycených prípadov.

Rovnako tak je možné nájsť aj ilegálne predávané prípravky. Zoznam nebezpečných prípravkov je tu

Čo robiť, keď nájdete podozrivú ponuku?

Keď rozpoznáte podozrivú ponuku liekov, prvým pravidlom je v žiadnom prípade to nekupovať.

Ďalej je možné ohlásiť túto ponuku pomocou online formulára Po vyplnení už urobia odborníci zo ŠÚKL všetko potrebné od overenie ponuky po uložení pokuty alebo odovzdanie podkladov pre trestné stíhanie.

Záverom

Ako je vidieť, je lepšie zázračným liekom nedôverovať. Ak ide o postavu, cvičením nič nepokazíte. Ak ide o veľkosť pohlavného orgánu, tak to je problém len u extrémnych veľkostí a nemá zmysel sa tým zaoberať. A u problémov s erekciou (ak sú trvalé, pri styku aj pri masturbácii) sa na 70% ide o signalizáciu nejaké vážnejšie choroby, takže si zaslúži konzultácii s lekárom. Radšej skôr a po svojich, ako sanitkou v bezvedomí.

Všetky lieky, u ktorých je výrobca poctivý a ručí za ich účinok, sa dajú kúpiť v ľubovoľnej lekárni. Ak nie je zrovna skladom, dá sa objednať, väčšinou do 24h. V lekárni je aj istota, kto ten liek vlastne predáva a možnosť sa opýtať na podrobnosti potrebné ohľadom interakcií s iným liekom. A navyše, síce vám lekárnik vidí do tváre, ale nepozná (a teda nezneužije) vaše osobné údaje. Ani tie na receptu, pretože zo zákona lekáreň ručí, že sa von nič nedostane. A ak pridáme k tomu úsporu za poštovné, je voľba jasná. Nakupovať lieky len v kamennej lekárni.

A na záver som našiel jeden príklad toho, čo pri nákupe neznámeho lieku hrozí. Myslím, že tento článok je krásnym príkladom toho, čo sa môže stať. je preto lepšie sa spoľahnúť na výrobcu, ktorého štátny dozor núti k niekoľkonásobným kontrolám ...

Lieky z Internetu aneb Zázrak na dobierku


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky