Ako som prekonala konizácii

Čo sa človeku odohráva v hlave, keď dostane od lekára takúto nečakanú informáciu, ako ju ďalej spracováva a ako prebieha vlastné zákrok, to všetko pre vás spísala verná čitateľka a diskutérka tohto webu.


Gynekologické prehliadky môžu niekedy do vášho života priniesť nemilú diagnózu dysplázia krčka maternice, ktorá je spojená s nutnosťou chirurgického zásahu, tzv konizácia

Čo sa človeku odohráva v hlave, keď dostane od lekára takúto nečakanú informáciu, ako ju ďalej spracováva a ako prebieha vlastné zákrok, to všetko pre vás spísala verná čitateľka a diskutérka tohto webu.

Na gynekológii som začala častejšie chodiť cca od 23 rokov, pretože ma dosť trápili zápaly. Antikoncepciu som doteraz nepotrebovala - s nikým som nechodila. Potom sa to ale zmenilo, stretla som svojho súčasného manžela a od svojich 24 rokov som začala absolvovať pravidelné gynekologické prehliadky. Všetky výsledky boli v poriadku a my si užívali život. Lenže HA mne nerobila dobre - pribrala som 12 kg a trápili ma časté zápaly gynekologického aj urologického charakteru. Následný nález chlamýdií ma viedol k tomu, že som HA na jar 2005 vysadila. Tým pádom už nebol dôvod chodiť na kontrolu 2 x ročne a mala som sa prísť ukázať až v marci 2006. Mám skvelého doktora a zdravotnej sestričku tam robí moja teta, takže nikdy nemám pocit, že idem na nejaké "hrozné" vyšetrenie, ale skôr navštíviť príbuznú. Pán doktor mne vždy utvrdzoval, že ak by bolo niečo zlé na steroch, že mi zavolá. Ale ja to nikdy nebrala moc vážne, možno preto, že sa mi to nikdy nestalo. O to väčší bol pre mňa šok, keď mi asi 3 týždne po steroch volala teta, že pán doktor so mnou potrebuje hovoriť. V tej chvíli ma ešte Nemal nič hrozné ... celé roky som trpela na zápaly, tak som si hovorila, že pán doktor objavil zase nejaké streptokoky, ja dostanem antibiotiká, nejakú mastičku a tie malé potvorky zase nejako zmákneme.

V ordinácii mne však už moc do smiechu nebolo

Bolo mi oznámené, že stery ukázali nejaké bunkové zmeny na krčku a musí sa urobiť ďalšie, kontrolné vyšetrenie. Bola som z toho dosť vyhoukaná, ale teta ma upokojovala, že to určite nič nebude. Ani v tejto chvíli ma nenapadlo, že by sa mohlo niečo diať. Ale ako sa pomaly blížil čas, kedy som si mala volať na výsledky, stále viac a viac som sa začínala báť. Všetci v mojom okolí ma samozrejme utešovali, že to bude v poriadku, najviac môj priateľ, ktorý si nejako nechcel pripustiť, že by sa niečo mohlo stať. Možno mal aj výčitky svedomia, pretože to bol on, kto ma nakazil a sám problémy nemal.

Za pár týždňov som poznala svoje výsledky - CIN III, tzv prekancerózy. Bola som v šoku a neschopná komunikácie, len sa mi v hlave opakovalo to, čo doktor povedal - možnosť vzniku rakoviny krčka maternice. Keď som svoj verdikt volala celá uplakaná svojmu priateľovi, nedokázal povedať ani slovo a do dneška presne neviem, čo sa v ňom v tú dobu odohrávalo.

Môj doktor operoval 1 × týždenne v pardubickej nemocnici, takže bolo rozhodnuté, že sa nechám operovať tam a od neho. Hovorila som si, že keď bude operovať svoju pacientku, dá si viac záležať. Možno naivný prístup, ale ma to psychicky pomohlo. Termín zákroku som mala za necelých 14 dní.

Ráno o 7 hodine som sa hlásila v sprievode priateľa na príjme pardubickej nemocnice, oddelenie gynekologicko-pôrodnícke. Sestričkou som bola odvedená na tzv dospávací izbu. Samozrejme, že ma pán doktor neinformoval, že si mám vziať prezuvky a pyžamko. Ako som sa dozvedela od sestričky, pán doktor na takéto veci rád zabúda a ma to ani nenapadlo.

Zákrok sa robí nalačno

Od sestričky som dostala na izbe nejaký čapík, ktorý sa zavádza do zadočku - vraj aby som nevracali po narkóze. Krátko po 8 hodine si pre mňa prišiel nemocničné zriadenec, spýtal sa koľko vážim a či nie som alergická na Ajatin. Došli sme na sálu, tam už čakal pán doktor, sestrička a anestéziologičky. Vyliezla som si na operačný stôl, ktorý vyzeral ako gynekologické kreslo, boli mi priviazaní nohy a na prst nasadený prístroj na sledovanie tepu. Pamätám si, že som bola strašne nervózna a mala tlak cca 155/105. Anestéziologičky, moc milá doktorka, ma upokojovala, že to bude dobré. Potom som sa s pánom doktorom hádala, že im tam rovnako po tej narkóze nezaspím - ako naivné. :-) Bolo mi povedané že takých tu už mali ... a viac si nepamätám. Prebrala som sa až na "dospávacím izbe". Od ostatných pacientok som sa dozvedela, že som na sále bola necelých 20 minút. Na tejto izbe som bola asi 2 hodiny. Potom prišiel pán doktor a informoval nás o priebehu operácie. Potom sme mohli vstať a pomaly sa strojiť. Priateľ pre mňa prišiel niečo okolo pol dvanástej. Odvoz bol povinný!! Inak by asi odvážala sanitka.

Asi po troch a pol hodinách od zákroku ma začala strašne bolieť pošva, zrejme od toho ako bola rozťahovanie Hakama, aby sa lekár lepšie dostal k maternicovému maternice. Nič čo by sa nedalo prežiť, ale taky nič príjemného. Doma som bola 14 dní na nemocenskej. Prvý týždeň som poctivo ležala, pretože som sa bála, aby som nezačala krvácať, ale našťastie sa nič také nestalo - len nahnedlý výtok, čo vraj je normálne.

Už je to 2 roky od konizácia, stery mám v poriadku aj testy na HPV sú negatívne. V minulom roku som sa nechala očkovať proti rakovine krčka maternice, chcela som urobiť maximum pre to, aby sa choroba nevrátila. A tak dúfam, že už ma v živote tento zákrok nestretne a všetko bude v poriadku.

Keď sa povie konizácia ...

Podstatou operácie je odstránenie časti krčka maternice, ktorá je postihnutá přednádorovými zmenami tkaniva a plastická úprava maternice. Ide o výkon diagnostický, pomocou ktorého sa presne určí súčasný stav ochorenia maternice a zároveň o výkon liečebný a preventívny, kedy sa odstráni postihnutá časť maternice a spravidla nie je potrebná ďalšia liečba. Operácia sa vykonáva v celkovej narkóze a je spojená s maximálne jednodňové hospitalizáciou. Prístup k maternicovému maternice je cez pošvu. Oblasť zmenené tkanivo sa vytne v tvare kužeľa (odtiaľ konizácia), ktorého vrchol smeruje k dutine maternice. Spolu s abnormálne tkanív sa vyreže aj malý kúsok okolité zdravé tkanivá, aby v maternice nezostali pokiaľ možno žiadne zmenené bunky. Následne sa zastaví krvácanie a čapík sa plasticky upraví. Obvykle sa pripája zoškrabnutie sliznice z krčku maternice a dutiny maternice, aby bolo možné vylúčiť zmeny týchto priľahlých tkanív. Získaný materiál sa odosiela na mikroskopické vyšetrenie-dôležité je najmä potvrdenie, že abnormálne bunky nedosahujú až k samému okraju vytnuté tkaniva (to by znamenalo, že ložisko nebolo úplne odstránené a bola by nutná reoperácia). Hojenie maternice trvá zvyčajne asi 4 týždne a býva spojené so zakrvavělým výtokom. V tomto období by sa nemali používať tampóny. Následky operácie sa neprejaví na menštruačnom cykle, na sexuálnom živote alebo možnosti otehotnenia a pôrode, aj keď v následnom tehotenstve je nutné podrobnejšie sledovanie. Zákrok sa v prípade potreby môže opakovať aj viackrát za život. Neliečenej prekancerózy sa vo väčšine prípadov časom premení na rakovinu krčka maternice so všetkými dôsledkami. Prekancerózne zmeny na krčku vznikajú v dôsledku infekcie ľudským papilomavírusom (HPV). Proti HPV sa dá nechať očkovať. Pozri. Očkovanie proti HPV

Ako som prekonala konizácii


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky