Ženám trpiacim epilepsiou hrozí neplodnosť

U žien, ktoré majú epilepsiu, sa nadpriemerne často vyskytujú problémy s otehotnením. Podľa novej štúdie postihujú predovšetkým tie, ktoré užívajú viacero druhov liekov proti záchvatom.


Indickí experti počas výskumu zistili, že zo 375 epileptičiek

Ktoré chceli mať bábätko, sa to podarilo 62 percentám v priebehu dvoch rokov. Ostatné neotehotneli ani za tri roky, čo je viac ako dvojnásobný počet v porovnaní s množstvom neplodných žien v bežnej populácii.

Výsledky štúdie uverejnenej v časopise Neurology potvrdzujú doterajší názor

Že u žien trpiacich epilepsiou sa vo zvýšenej miere vyskytuje neplodnosť. A predovšetkým u tých, ktoré užívajú niekoľko liekov proti príznakom tejto choroby. Počas výskumu sa nepodarilo prísť do iného stavu 32 percentám chorých užívajúcich jeden liek, 41 percentám užívajúcich dvaja a 60 percentám užívajúcim tri a viac preparátov proti epileptickým záchvatom. To podľa odborníkov ale neznamená, že príčinou sú lieky samotné.

"Pacientky užívajúce niekoľko druhov liekov trpí vážnejšie formou choroby

Čo môže hrať svoju podstatnú úlohu," vysvetľuje neurologička Alison M. Pack z americkej Kolumbijskej univerzity a dodáva: "Ak chcú mať dieťa, mali by sa poradiť s lekárom o možnosti na určitú dobu lieky vysadiť."

Ženám trpiacim epilepsiou hrozí neplodnosť


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky