Vydávala som sa trikrát. A išla by som do toho znova!

Dnešná doba tradíciám moc nepraje. Svadieb ubúda, mladé páry sa väčšinou zaštíťujú tvrdením, že na lásku predsa papier nie je potreba. Myslím ale, že aj tieto moderné dievčatá v kútiku duše túži po svojom veľkom dni.


Keď oblečú prekrásne šaty a bude sa k nim upínať pozornosť všetkých.

Je mi tridsaťdeväť rokov a bola som vydatá trikrát. Vždy to bolo z naozajstnej lásky a zakaždým som si myslela, že je to navždy. Človek mieni, okolnosti menia, ale na manželstvo ako také som nezanevrela - a pokojne sa vydám štvrtýkrát, ak nájdem muža, ktorý za to bude stáť.

Prvý sobáš som uzavrela v dvadsaťjeden rokoch so svojou stredoškolskou láskou

S Petrom sme spolu chodili od šestnástich rokov, takže sme po piatich rokoch boli presvedčení, že je to navždy. Svadba bola presne taká, ako som vždy snívala - na zámku, s množstvom ľudí, romantická, ja v bielych princeznovských šatách, slziace mamičky a babičky, posmrkávající strýčkové. Veliká hostina, všetky tie tradičné rituály ako polievka z jedného taniera, krájanie torty, hádzanie kytice. Myslela som, že nemôžem byť šťastnejší.

To sa vlastne aj stalo - pretože po svadbe sa zrazu všetko zmenilo

Ešte sme absolvovali euforické medové týždne v Taliansku a potom nastala každodenná realita. Bývali sme v prenajatom dvojizbovom byte, obaja pracovali a večer sa unavení hádali len o to, na ktorý program budeme pozerať, kto umyje riad a kto zavesí bielizeň. Za rok sa nám narodil Honzík, a namiesto toho, aby nás dieťa stmelilo, ešte viac sme sa odcudzili. Manžel drel v práci za dva, aby nás uživil, ja lietala okolo miminá a bola večne podráždená.
Dnes viem, že sme obaja urobili veľa chýb a že by sa väčšina z nich dala vyriešiť, pretože boli dané hlavne mladosťou a neskúsenosťou. Lenže vtedy ešte nebolo bežné zájsť si do manželskej poradne, problémy sa riešili doma - krikom a hádkami. Vydržali sme to ešte šesť rokov, než išiel Honzík do školy, a potom sa naše cesty rozišli.

Presťahovala som sa späť do domčeka k rodičom a dva roky bola sama

Potom som sa na firemnom výjazde zoznámila s Davidom. Bol športový inštruktor a po pracovnej časti stretnutia nám zaisťoval zábavný športový program. Pokukovali sme po sebe celý čas a po volejbalovom turnaji si bez ostychu prišiel povedať o telefónne číslo. Zišli sme sa hneď po návrate a ešte ten istý večer skončili u neho doma. Za tri mesiace som zistila, že som tehotná. So strachom som to Dávidovi oznámila a jeho reakcia ma milo prekvapila: "Tak sa vezmeme," povedal bez obalu.

Tentoraz bola svadba malá a skromná - chcela som sa hlavne vydať skôr, než sa dieťa narodí, a pokiaľ možno ešte bez brucha

David už rodičia nemal, a tak sme všetko zvládli len s mojimi rodičmi, Honzíkom a dvoma svedkami. Bohužiaľ sa čoskoro ukázalo, že po tak krátkej dobe naozaj neviete, koho si beriete. Až do pôrodu Terezky všetko fungovalo, ale po jej narodení som ostala na všetko sama. David mizol na celé dni a noci, vraj organizovať podobné firemné akcie, ako bola tá, na ktorej sme sa zoznámili. Pravda bola iná - schádzal sa s početnými milenkami. Prišla som na to až vo chvíli, keď som ho chcela prekvapiť s malou vo fitcentre, kde pracoval ako tréner. Netušila som, v čom tie súkromné ​​lekcie klientkám vlastne spočívajú!

Nad rozvodom som dlho neváhala, aj keď sa Dávid kajal a aj rodičia ma zrádzali:

"Dvakrát rozvedená, s dvoma deckami, po tridsiatke - koho myslíš, že ešte stretneš?" Ale nedala som sa povedať, hrdosť a urazená ješitnosť bola silnejšia. A tak som zostala v podkroví v rodičovskom dome opäť sama, rozhodnutá, že už to tak aj zostane. Nevedela som si predstaviť, že by som ešte mohla spoznať niekoho, kto by ma chcel a koho by som chcela ja.

Pol roka po rozvode mi znenazdajky zavolal právnik

Ktorý ma zastupoval - a veľmi neobratne a nesmelo ma pozval na večeru. Išla som, pretože som myslela, že ide ešte o niečo kvôli rozvodu. Až počas jedla som pochopila, že má ísť o rande! Hoci to bolo príjemné, v nasledujúcich týždňoch som robila mŕtveho chrobáka, prišlo mi proste divné stretávať sa takto s niekým, kto vedel všetko o mojom predchádzajúcom neúspechu. Pavol sa však ukázal síce nesmelý, ale neodbytný. Tak dlho ma presviedčal, až sme sa zišli znova - a potom už sa vídali pravidelne.

Ako to dopadlo?

Pred mesiacom som sa vydala tretíkrát - a tentoraz v ešte skromnejším obsadenie. Len my dvaja a dvaja svedkovia. Rodičia nadšení nie sú, podľa nich sa do všetkého hrnuté bezhlavo a bez premýšľania. Asi majú pravdu, ale inak to neviem. Neviem, čím to je, že je pre mňa svadba tak dôležitá. Nedokážem s niekým len tak žiť len "na psiu knižku", aj keď som sa už dvakrát presvedčila, že papier nie je záruka, že si toho druhého udržíte a budete šťastní.

Neviem, či vzťah s Pavlom vydrží

Neviem o ňom ešte veľa vecí. Ale urobím všetko preto, aby nám to vyšlo. A keby náhodou nie - pokojne sa vydám po štvrtýkrát. Nechcem mať jednoducho v občianke napísané "rozvedená".

Vydávala som sa trikrát. A išla by som do toho znova!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky