Už zase so mnou (ne) chce spať!

Čo to s ním je, že ma nechce?! Pripadajú mu moje stehná vážne tak tučná, alebo je v tom tá blondína od nich z kancelárie? Či už máte sexu na váš vkus príliš, alebo málo, oboje je problém. Lenže - koľko sexu je tak akurát?


V ideálnom prípade máte vo vzťahu presne toľko sexu, koľko potrebujete

Vy aj váš partner. A ešte vám to skvele klape - rozumiete si nielen v posteli, ale aj mimo nej, dokážete sa spolu zasmiať a hlavne, čo milovanie, to orgazmus. A nie jeden, že ... Sú to priamo ohňostroje búrlivých vyvrcholenie a vášeň, z ktorej mrazí aj hreje u srdce. Hmm, ako úvod do argentínskej telenovely by to stačilo, možno aj ako pasáž z romániku pre čerstvo pubertálne dievčatá. Nežijeme však v hollywoodskom slaďáku a už vôbec nie v ideálnom svete, takže očakávať, že náš sexuálny život bude vždy dokonale zladený, by bolo naivné, rovnako ako spoliehať na to, že jedného dňa zazvoní pri vašich dverách Robert Pattinson s Puget ruží a odvezie si vás svojím športiakom ústrety oslnivému životu po svojom boku.

"Milenku nemá, nie je chorý a inak si fakt rozumieme

Tak prečo so mnou nechce spať? Mám sa v 27 zmieriť so životom bez sexu, keď nám všetko ostatné ide na jedničku? "Ľutovala sa nedávno kamarátka Magda nad dvojkou dobre vychladeného Chardonnay. A potom z nej vypadlo, že zatiaľ čo skôr sa milovali prakticky denne, posledných osem mesiacov sa jej Drahoušek vybičuje k akcii raz, maximálne dvakrát týždenne.

Čo je málo, a čo už je moc?

Nechcela som ju odbiť vetou "Čo by iní za to dali" (napríklad môj stále single brat), ani ju odporúčať už trochu omšelé rady istého skôr narodeného sexuológa, ktorý na nesúlad v posteli ordinoval povinný sex každú stredu alebo v iných vopred dohodnutých termínoch. Predstava sexu ako projektovej úlohy ma vážne desí. Ale ako sa k tomu všetkému postaviť? Zúfalo bojovať na posteľové scéne v prevleku za francúzsku slúžtičku s vibrátorom ledabolo zasunutým za lem podväzkového pásu? Alebo všetko zahrať do autu s tým, že je to prirodzený vývoj, a utešovať sa, že spoločná grilovačka s priateľmi má tiež svoje čaro?

Sex podľa tabuliek

"Naša spoločnosť je zameraná na výkon, všetko je o tom, kto toho zvládne viac, kto doskočí ďalej a kto kam rýchlejšie dobehne. A ešte milujeme všelijaké štatistiky a výskumy, s ktorými sa potom porovnávame, a buď si hladíme naše ego, že sme na tom, lepšie \'ako ostatní, alebo prepadáme depresii, že je s nami niečo zle, keď sa nevyrovnajú ani onomu priemeru, " ľahko sa usmieva nad mojím, uznávam možno trochu hlúpym dotazom, koľko sexu je vo vzťahu tak akurát, partnerská terapeutka a psychologička Mgr. Dana Králová.

"Posledný taký u nás zorganizovaný prieskum hovorí

Že Česi súložia stodvacetkrát za rok, teda v priemere asi trikrát týždenne. Všetky prieskumy tohto typu je treba ale brať s rezervou, nikdy s istotou neviete, na ako reprezentatívnej vzorke opýtaných vznikali, a hlavne nakoľko odpovedali respondenti pravdivo. V takýchto situáciách jednoducho mávame potrebu trocha sa vylepšiť, pridať si, "tvrdí psychologička a dodáva, že aj kvôli tlaku médií často zbytočne podliehame dojmu, že s nami alebo s naším životom nie je niečo v poriadku, keď nezapadajú do šablón, ktoré nám predkladá okolí .

"Je to nový fenomén

Mnoho mladých ľudí priznáva, že niekedy súloží nie preto, že majú na sex chuť, ale preto, že sa cíti pod tlakom - doslova ako by mali splniť nejakú normu aby si v očiach okolia i seba samého pripadali v poriadku, "vysvetľuje Mgr. Králová. "Môže to znieť zvláštne, ale pribúda mi klientov - najmä mladých mužov, s ktorými pracujeme na tom, aby pochopili, že sex má pre nich byť príjemná zábava, nie zdroj stresu, povinnosť a nutnosť splniť nejaká očakávania. Zatiaľ čo predtým platilo, že tými v ofenzívnejší úlohe sú skôr ženy, dnes sa karta obracia. Niekdajší lovci sa stávajú korisťou. "

Úbytok chuti, alebo choroba?

Nepodliehajte tlaku okolia. Máte-li len dojem, že by ste tak nejako mala súložiť častejšie, pretože kamarátky nehovorí o ničom inom ako o svojich posteľných eskapádach, ale vnútorne ste so svojím sexuálnym životom spokojná (a je čisto na vás, či vám a vášmu partnerovi vyhovuje sex 3 x týždenne, alebo 3x do mesiaca), nič neriešte. Je to váš život, a preto ho žite tak, ako to vyhovuje vám - nie ľuďom okolo.

Lenže čo keď cítite

Že je naozaj niečo zle a miesto radosti je pre vás milovanie, teda skôr jeho akútny nedostatok, zdrojom frustrácie? "V tomto prípade naopak aktívne hľadajte riešenie. Čím dlhšie totiž necháte problém, vyhnít \', tým zložitejšie sa ho potom budete zbavovať, "upozorňuje terapeutka. "Dnes už sa na vás v ordinácii terapeuta naozaj nebude nikto pozerať, divne \', keď sa zveríte s intímnym trápením. Nesúlad v sexe riešim s dobrou tretinou svojich klientov, takže v tom rozhodne nie ste sami. "

Objímajú sa dosť?

Že je pokles túžby v dlhodobom partnerskom vzťahu prirodzený, zvlášť ak už spolu bývate, to som tak nejako tušila aj predtým, než mi tento názor potvrdil gynekológ a sexuológ MUDr. Dominik Bartek. Napriek tomu ma trochu prekvapil. "Pacientov, ktorí sa na mňa obracajú s týmito ťažkosťami, sa nepýtam, koľkokrát mesačne spolu spia. Oveľa dôležitejšie než frekvencia je to, či sa seba neprestali dotýkať. Absencia fyzického kontaktu je totiž ďaleko závažnejšie dôkaz toho, že dvojica má problém, než to, že už spolu nespia tak často ako predtým, "hovorí odborník.

"Kedy ste sa naposledy bozkávali?

Objímajú sa, hladkáte? Vezmete sa na ulici za ruku? Pritúlim sa dovedna pred spaním? Alebo vám už začal vadiť samotný fakt, že vedľa vás partner vôbec leží? Na to sa pýtam svojich klientov najskôr. Prvotné ochladenie vzťahu totiž ľahko môže prerásť až k dotykovej averzii, kedy je vám samotná predstava blízkosti toho druhého nepríjemná, v horších prípadoch až fyzicky odpudivá. Nemá zmysel riešiť frekvencia pohlavných stykov alebo pátrať po nejakej dysfunkciu, ak tam nie je zreteľný zdravotný problém, keď v páre nefunguje to základné - chuť byť spolu a dotýkať sa, "vysvetľuje.

Odmieta ma. Prečo?

"Ak by sa na mňa obrátil niekto s predstavou, že mu hneď medzi dverami poradím nejaké zaručené sexuálne praktiky, ktoré z neho urobia posteľového boha alebo bohyňu, bude sklamaný," usmieva sa lekár a dodáva: "Instantná recept na sexuálne šťastie neexistuje. Riešením je spoločne hľadať príčinu a možnosti, ako vzťah zachrániť, a to nie je otázka jednej hodiny. " Na počiatku zamilovanosti si ťažko dokážeme predstaviť, že by sa raz také ochladenie mohlo týkať aj nás, ale keď na vzťahu nepracujeme a ubití denným kolotočom rezignujeme na nejakú snahu, veľmi pravdepodobne sa raz zaradíme do fronty tých, ktorí sú nespokojní so svojím životom aj sexom . "Ak chcete mať dobrý vzťah, musíte mu venovať čas a energiu. Základom je spoločné zdieľanie intimity, teda hovoriť spolu, zverovať sa, vzájomne prežívať vaše životy a neprestávať sa dotýkať. Keď na to budete myslieť a urobíte si s partnerom aspoň pár hodín týždenne čas výlučne len pre seba, iskra a túžba sa z vášho života nestratia. "Lenže - čo ak sa snažíte, vzájomnú dotykovou averziou netrpíte, a napriek tomu to nefunguje k vašej spokojnosti?

"Dôvodov môže byť hneď niekoľko a zďaleka nie všetky musia znamenať

Že už o vás partner nemá záujem alebo vám zahýba," upokojuje terapeutka Mgr. Dana Králová. Príčinou môže byť napríklad bolesť pri pohlavnom styku, ku ktorej sa najmä muži neradi priznávajú. Spôsobovať ju môže infekcia močovej trubice a mechúra, u žien potom pošvové infekcie, cysty na vaječníkoch alebo hormonálne výkyvy. "A samozrejme pohlavné choroby. Keď vás sex zrazu bolí, neotáľajte s návštevou odborníka, "varuje terapeutka.

Pošlite ho k doktorovi

Za nedostatkom túžby sa ale môžu skrývať aj pre laika zdanlivo nesúvisiace choroby, ktoré sú potrebné ešte v úplne počiatočnom štádiu. Takže také hľadanie príčiny, prečo vás "to" zrazu nebaví, môže chvíľami pripomínať pátranie detektívov zo seriálu Zberatelia kostí. "Častým vinníkom býva cukrovka, skleróza multiplex, ale aj znížená funkcia štítnej žľazy. Tiež poruchy funkcie pečene, obličiek či prívesku mozgového alebo užívanie liekov, najmä barbiturátov, niektorých antidepresív au niektorých žien má vplyv na úbytok libida aj antikoncepcia, "vypočítava MUDr. Bartek.

Hneď však za vaším uvadajícím záujmom o sex nemusíte hľadať nejaké záhadné diagnózy

Trebárs by vám stačilo sa len poriadne vyspať. "Je preukázané, že nedostatok spánku vedie k znižovaniu libida. A keď ste vystavení dlhodobému spánkovému deficitu, napríklad kvôli tomu, že máte malé dieťa alebo musíte zvládať náročnú prácu aj domácnosť, môžete sa prepracovať až k celkovej strate túžby. Takže ako začnete kvôli nedostatku sexu vo vašej spálni riešiť čokoľvek ďalšie, skúste sa poriadne vyspať a vziať si aspoň dva dni voľna, kedy budete cielene vyhľadávať fyzický kontakt s partnerom. Dovolené je všetko, okrem samotného styku, "odporúča MUDr. Bartek.

A ak je váš miláčik tak trochu hypochonder (a ktorý chlap nie je, že ...), skúste na neho apelovať tým

Že sex zlepšuje imunitu a celkový zdravotný stav. Lekári preukázali, že pravidelné milovanie podporuje dobré trávenie, znižuje únavu a zlepšuje spánok a pamäť. A to už je argument, prečo sa miesto surfovanie po nete radšej venovať surfovanie po vašich telách!

Túžbu jej vzala antikoncepcie

Trebárs je to u vás doma ale opačne. On by chcel stále, len vám to zrazu nič nehovorí. Ak ste zdravá a skôr ste mala sex rada, skúste zapátrať aj týmto smerom - proti vášmu milostnému životu sa mohla postaviť tá, ktorá vám mala pôvodne pomáhať a oslobodiť vás od strachu z nechceného otehotnenia - hormonálna antikoncepcia. O tom, že môže u niektorých užívateliek spôsobiť pokles až stratu libida, sa moc nehovorí. Možno za to môže lobby výrobcov, ktorí nechcú, aby sa tienisté stránky ich tovar príliš hlasno preberali, každopádne dobrý gynekológ by vás mal na všetky riziká dôkladne upozorniť.

Dnes 33-ročnou Karolínu v tom ale jej lekárka nechala samotnú

"Antikoncepciu som začala brať v devätnástich. Postupne som vyskúšala asi pätoro tabletky, ale žiadne mi nerobili moc dobre - veľa som po všetkých priberala. Moje telo zadržiavalo vodu, mala som väčšiu chuť do jedla a nabrala som celkom 15 kilogramov, "zveruje sa. Potom jej gynekologička navrhla, že by mohla namiesto práškov vyskúšať injekčnej antikoncepciu. Spočiatku bola nadšená - stačilo prísť na injekciu 1x za tri mesiace a mala pokoj.

"Injekcie mi sedla

Nepriberala som, mala som slabší menštruáciu, a navyše bola v porovnaní s tabletkami o niekoľko sto korún lacnejšie. A to mi ako študentke rozhodne nebolo jedno. Zhruba po siedmich mesiacoch sa mi menštruácia stratila úplne. Ja ale bola šťastná, vždy som prvé dva dni trpela šialenými bolesťami, takže krvácanie nebolo nič, po čom by sa mi cnelo. Postupne som síce začínala mať čím ďalej tým menšia chuť na sex, prikladala som to ale každodenným starostiam a tomu, že sme s mojím vtedajším priateľom spolu žili už štvrtým rokom. Potom som sex začala odmietať úplne, problémy s vyvrcholením som ale nemala nikdy. Keď už som sa k milovaniu nechala prehovoriť, orgazmu som dosiahla, zádrhel bol v tom, že ja sa nechcela nechať prehovoriť už vôbec. Pripadalo mi, že sex je len strata času, kedy sa môžem venovať zaujímavejším veciam, "priznáva Karolína.

"Potom som si počas jedného roka po banálnym zakopnutie trikrát zlomila ruku a jednou nohu

Dostala som sa do rúk odborníkovi, ktorý zistil, že mám silný nábeh na osteoporózu. Bol v šoku, keď som mu povedala, že skoro 8 rokov chodím na injekčnú antikoncepciu. Vraj by sa mala aplikovať len jeden rok, maximálne však tri roky, a je určená skôr ženám, ktoré už majú deti. Toto som počula prvýkrát, keby som vedela, že mi hrozí osteoporóza, stratu libida a ďalšie vážne komplikácie, nikdy by som ju neužívala, "tvrdí Karolína. "Gynekologička ma dopredu nevarovala, a keď som jej to išla vytknúť, prakticky ma vyhodila z ordinácie s tým, že som dosť stará na to, aby som si vedela informácie získať."

Dnes sa pomaly dáva zdravotne dokopy

A pretože sa s priateľom pokúšajú o dieťa, neberie antikoncepciu. A čo viac, sex ju baví tak ako nikdy predtým. "Sama tomu ani nemôžem uveriť, až sa koľkokrát málom hanbím, akú mám na priateľa stále chuť," smeje sa. Úplný happy end ešte jej príbeh nemá. K tomu jej ešte chýba vytúžený potomok. "Mám po tom všetkom dosť rozhodený organizmus, ale verím, že to ešte tento rok vyjde!" Dúfa Karolína.

Už zase so mnou (ne) chce spať!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky