Telo ako dôkaz?!

Tehotenstvo a hrúbka. To sú dva hlavné a najčastejšie dôvody pre vznik strií. Ak čakáte narodenie bábätka, snažte sa moc nepribrať a starajte sa o svoju pokožku vhodnými prípravkami a masážami.


Aj keď to možno nebudete chcieť počuť, jednoznačný spôsob prevencie neexistuje

"V tehotenstve sa odporúča priberať podľa normy stanovené pre každú dobu gravidity a preventívne možno poradiť aj masáže," hovorí MUDr. Karolina Kykalová. Strie sa v tomto období objavujú na prsiach, bokoch alebo bruchu, ale aj na ďalších miestach, napríklad na stehnách. Vznikajú najčastejšie ako dôsledok zvýšeného roztiahnutie kože v situáciách, kedy je rast tak rýchly, že dôjde k roztrhnutiu elastických vlákien.

Samozrejme sa objaví aj pri náhlom

A veľkom váhovom prírastku, po niektorých hormonálnych chorobách alebo po celkovej a dlhodobej liečbe kortikoidmi. "Ak dôjde k vytvoreniu strií bez jasného dôvodu (lieky, tehotenstvo, dojčenie, obezita), je vždy nutné vyšetrenie celkového zdravotného stavu vrátane endokrinologického (hormonálneho) vyšetrenie," dodáva lekárka.

Spoznáte ich na sto percent

"Nikdy som nebola tučná, ale v tehotenstve som strašne pribrala, skoro tridsať kilogramov. A okrem veľkého brucha som teraz zrazu mala po celom tele pajazvičky. Starostlivo som si ich natierala, chodila som na tehotenské masáže, ale tvorili sa aj tak.

Po pôrode a následnom schudnutie mi zostali, ale boli bledé, takže skoro nie sú vidieť, "rozpráva tridsaťpäťročná Veronika z Bratislavy

"Ja mám za sebou dve tehotenstva a nemám na tele ani jednu strie. Natierala som sa celý čas špeciálnym prípravkom, ktorý napomáhal tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pružnosť kože. Ale možno to bolo aj tým, že som zakaždým pribrala len osem kilogramov, "hovorí tridsaťročná Alena z Kolína. Nie každé tehotenstvo je rovnaké a nie každá tehuľka s nimi má problémy.

Strie sú atrofické (vpadnuté) či distenzní (z roztiahnutie). "Sprvu sa jedná o červenú, neskôr bielu kožu

Základné znaky zrelých strií sú biela farba, lesk, hladkosť a vpadnutí pod úroveň kože, "vysvetľuje MUDr. Karolina Kykalová. Najčastejšie sa vyskytujú v treťom trimestri tehotenstva - bruško sa rapídne zväčšuje, pokožka nezvláda nárast a dochádza k prasklinkám. Koža vás tiež môže svrbieť.

Bojujte so striami

Nečakajte, že niekto urobí niečo za vás, musíte sama. Už od začiatku tehotenstva si mažte bruško aj prsiami špeciálnymi krémami, ktoré svojim zložením podporujú pružnosť kože. Natierajte sa ráno a večer a nezabúdajte ani na zadoček. Aj tam sa totiž tvorí. Prsníky natierajte aj po pôrode, pretože sa zväčší a strie sa môžu tvoriť práve tam.

Rozhodne si kúpte vhodnú podprsenku pre dojčiace mamičky a nechajte si poradiť ohľadom správnej veľkosti

Ak máte veľké prsia, potom je také bielizeň takmer nevyhnutnosťou, pretože ťažké poprsie podoprie a zabráni tak napínanie kože. Avšak, ako hovorí lekárka Kykalová, skutočne stopercentnú prevencia neexistuje. "Pravda je, že sa tu uplatňujú aj vplyvy, ktoré nám boli dané do vienka rodinou, a tiež nedostatočnosť podkožného väziva, respektíve niektorých jeho štruktúr." Každopádne, rozumné je dbať na exponované partie a tie preventívne cvičením spevňovať - ​​potom budú strie menej nápadné . To sa týka hlavne stehien, bokov a bruška. A čo hlavne - ručička na váhe by sa nemala moc hýbať smerom nahor.

V tehotenstve samozrejme na žiadne diéty nemyslite

Ale svoje chute sa pokúste udržať na uzde. Neprejedajte sa (už dávno neplatí tvrdenie, že keď čakáte bábätko, mali by ste jesť za dvoch), nejedzte príliš tučné jedlá a hlavne sa hýbte! Ak nemáte žiadne komplikácie a gravidita prebieha dobre, venujte sa nejakej fyzickej aktivite vhodné pre tehotné ženy, či už je to gravidjóga, tehotenské cvičenia, plávanie a podobne. Nechce sa vám chodiť medzi ľudí? To je síce škoda, ale pohybujte sa aspon pešo, nejazdite výťahom a pokojne choďte na záhradku, ak nejakú máte.

Dajú sa odstrániť?

Pre odstránenie neexistuje ideálna metóda, to aspoň tvrdí doktorka Kykalová. Užívajú sa kozmetické krémy s obsahom alantoínu, extraktu z cibule, ďalej masáže (bodové i prekrvujúce), biostimulačný laser (pre urýchlenie hojenia) alebo cievnu lasery (zrýchľujú zmenu farby z červenej na menej patrnou bielu). "V súčasnosti sa ako efektívna ukazuje ošetrenie" jemnými "parametre tzv frakčných laserov. Tu dochádza k úprave a tzv oprave nedostatočných vlákien zamše a kožné štruktúry sa spevňujú. Možné je aj operačné riešenie, avšak iba v oblasti brucha, ktoré je uvoľnené s nadbytkom kože a tuku, potom je možné zvoliť tzv abdominoplastiku, teda operáciu, pri ktorej je odobratá prebytočná koža spoločne s pajazvičky a tukom, a brušná stena sa tak spevní , "vysvetľuje MUDr. Karolina Kykalová. Avšak všetky tieto metódy sú považované za kozmetickú záležitosť, ktorú samozrejme poisťovne nehradia.

Telo ako dôkaz?!


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky