Tantra a krása ženy

Žena je najkrajšia, keď vyžaruje svoje ženstvo, ktoré môže mať mnoho podôb. Je krásna ako dievča plné očakávania budúceho, ako matka, nesúci v náručí dieťa, je krásna ako rozvášnená milenka, práve tak ako utišujúci zrelá žena.


O kráse starých žien a ich vedúcich hlbokých očiach nehovoriac.

Tantra ako starodávne "učenie" uctievajúcej božskej energie Shivy a Shakti, muža a ženy, si ich sily ženstva dobre vedomá. Dnes sú pre nás tancujúce postavy indických božstiev skôr krásnym rituálnom symbolom, zmizli chrámy a tantrické kňažky, ale podstata celého učenia sa nemení. Tantra doslova vyťahuje zo ženy jej ženskosť, živí ju a podporuje vo všetkých podobách. Muža potom učia sa adekvátne as úctou k tejto ženskosti vzťahovať, aby každé stretnutie, nielen milostné, bolo inšpirujúcim a vzrušujúcim aktom medzi dvoma pólmi, ktoré obohacuje obe strany. Stretnutie mužského a ženského princípu tak nie je chápané ako bitka o moc, keď jedna strana nutne musí odísť ponížená. Skutočný muž je k ženským atribútom svojej Shakti priťahovaný ako magnet, je to pre neho neznáme územie, výzva hodná bojovníka, neustála iskrivá inšpirácie a skúška jeho kvalít.

Vráťme sa však ku kráse ženy

Pokiaľ je náležite videná, odhalená a ocenená jej ženská stránka, ako sa rytieri a trubadúrov dávnych vekov klaňali ženskosti v rýdzej podobe, rozkvitá a rozdáva svoje dary z najvnútornejšieho pocitu šťastia. Nehovorím tu o modelkách a kráskach z titulných stránok časopisov. Znie to ako nesplniteľné želanie a sen, z ktorého sa vrátime do dnešnej unavené, uponáhľanej a vyčerpané doby. Skeptici pohotovo namietnu, že dnes je koniec starodávnym rituálom, obraz sveta sa zmenil, ženy sú emancipované, výkonnejšie než muži, dokážu vládnuť aj ničiť. A napriek tomu žena zostáva v kútiku duše stále onou Shakti. Pod závojom starostí, nepochopenie a implantovaných falošných presvedčenia chce a vychutnáva si stále to isté, čo jej dávnej predkyne. Je tým doslova zvnútra vyživovaná a pri nedostatku vädne ako kvetina, ktorá nie je zalievaná. Jej sebavedomie však nie je odkázané len na vonkajšie poklony, ale celé to začína vnútri jej vlastného tela a jeho prijatie. To je ten prvý signál pre svet vonku.

Tantrické umenie sa jemne a nenápadne vracia z ilegality do dnešných čias

Aby pripomenulo onú dávnou hru na "muža a ženu", vrátilo sexualite jej skutočnú životodarnú silu a intímnemu spojenie jeho posvätnosť. Aj v súčasných rekvizitách, doslova na vlastnej koži, môžeme dnes prežiť tantrické rituály. Dotýkajú sa niečoho esenciálneho v nás, našej ohnivé sily, zdroje života, pocitu "božstvo". Poznanie extatického zážitku v úplne inom svetle oslobodzuje naše strnulé predstavy a otvára nový priestor. Odstránením spoločenských závojov a nánosov, kostýmov a prevlekov sa odhalí pravdivá tvár. Tá je vždy krásna už zo samej podstaty. Žiadne líčidlo, najrafinovanejšie make-up nedokáže rozžiariť ženu tak, ako keď sa napríklad len na malú chvíľu dotkne úplnej voľnosti a prirodzenosti svojho tela. Naše vedomie si onen moment pamätá a znovu vybaví. V partnerskej láske, tak trochu ako slepci s palicou, skúšame objavovať novú intimitu a úctu, bežnú výmenu "niečo za niečo" nahrádzame novými vnútri duše tušeným zákony. Pohybujeme sa na neznámom území, učíme sa obdarovávať a uctievať bez hanby svoje vlastné telo, ktoré bývalo donedávna zahaľovanie tmou, zvlášť jeho "tzv nečistej časti. Tantra dobre vie, že práve v "odhaľovaní nepatričných časťou" je kľúč k našej vitalite, našim strachom, liečenie dávnych bolestí a konečne aj novému prežívanie radosti a oslavy života "v tele", nie mimo neho, ako to hlása rad učenia. Ostatne to vie aj rad osvietených terapeutov a psychológov, ale bežne chápaná etika "terapeuta" im nedovoľuje ísť za túto hranicu pri práci s klientom. Jedno, či sa novodobí liečitelia a kňažky tantry nazývajú "tantric therapist" "sexual body worker" či trebárs v podnikateľským termínom "sexkouč". V poctivom prístupe je vždy telo bránou k niečomu vyššiemu v nás, k zážitku, ktorý nás obohacuje, uzdravuje, sýti a prekračuje bežné hranice

Tantrická masáž, je takým novodobým prožitkovým rituálom, ktorý môže mať mnoho podôb

(Termín masáž tú ľahko technicky zavádzajúce). Ide doslova o komunikácii dotykom, vnútorné stretnutia, vysielanie a ladenie energiou tela, plné vnímanie prítomnosti druhého v jeho prirodzenosti. Telo je tak bránou k nadviazaniu vyššej komunikácie.

Ak sa vrátime k téme ženy a jej krásy

Ide vlašnej o vec tak jednoduchou, akou je odkrývanie jej prirodzeného vyžarovania cez bariéru hanblivosti, vnútorných príkazov a zákazov, podporenie jej radosti a hrdosti na to, že je ženou. V tomto je tantra naozajstná čarodejnica a používa najmocnejšie sily, ktorá však nikdy nesmie byť zneužitá. Žiadna manipulácia nie je možná. Tantrická masáž je vedomým prístupom k múdrosti tela, nie erotické hry, ktorá "núti" dotyčného človeka k modelovému zážitku. Každý sme iný. Ide o úctyplné zdieľanie intimity s niekým, kto sa odhodlá vydať sa na dobrodružnú cestu s plným rešpektovaním jeho hraníc, kde sa práve nachádza. Tie sú často vyjadrené nie slovne, ale samotným telom. Preto je potreba plnej bdelosti dávajúceho, aby nedošlo nevedomým invazívnym zásahom do intimity a následnému uzavretiu tela prijímajúceho. Akýkoľvek scenár a očakávaní výsledku pri masáži je teda nenáležitý, nie je cieľ, ale len pobývanie spolu, nasledovanie všetkého, čo sa práve deje. Len vtedy, keď "klient" pocíti dôveru v toto spolubytí a oddá sa energiám, ktoré sa objavujú, prebieha skutočne tantrická masáž, pri ktorej sa dá postupne stúpať na vlnách vlastného vzrušenie až k neznámym prežitkom a víziám a doslova prežiariť svoje vlastné telo. Prijímajúci sa nenechá oklamať našou technikou, vníma v každom našom pohybe, čo je pravda a čo nie, aj momenty, keď, hoci len na chvíľu, odletí myslí. Tento zákon platí bez výhrad.

Zvykli sme si pohybovať sa schúlení v zimnicou za tmavými okuliarmi

Obrnený svojimi autami a domami s vysokými plotmi, naša reč pozná spôsoby, ako komunikovať a pritom neříci nič. Skutočná intimita je nahradzovaná výhodnými dohodami, veľakrát aj nás samotných sa sebou. V tejto chvíli sa nám možno zdá absurdné a nebezpečné stretnúť sa s niekým "vo svojej nahote". Je to naozaj odvážny skok do neznáma. Môžeme si dovoliť sa odhaliť? Vzdať sa odevu, ktorý nás tak bezpečne chráni? Akí asi sme, keď to všetko odhodíme? Zraniteľní, statoční ... a krásni.

Tantra a krása ženy


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky